X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

YouTube i ZAiKS podpisują umowę. Artyści mają zarobić na dystrybucji swoich treści

YouTube i ZAiKS podpisują umowę. Artyści mają zarobić na dystrybucji swoich treści

reklama


To pierwsza umowa zawarta pomiędzy YouTube a organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Polsce. Pozwala autorom reprezentowanym przez ZAiKS otrzymywać wynagrodzenie, jeśli ich muzyka zostanie wykorzystana w serwisie YouTube.

Przychody będą generowane na podstawie reklam wyświetlanych przy filmach partnerskich YouTube. Autorzy otrzymają też wynagrodzenie od ZAiKS, gdy właściciele praw będą dystrybuować ich dzieła w serwisie YouTube.

– To bardzo ważne, że Ci którzy tworzą muzykę, autorzy, których reprezentujemy, zostaną wynagrodzeni za wykonywaną pracę. YouTube to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskim internecie gdzie można oglądać materiały wideo. Bardzo się cieszymy i uważamy, że jest to porozumienie korzystne dla wszystkich stron – mówi Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji, ZAiKS. – Wielu autorów było do tej pory sceptycznych jeśli chodzi o nowe technologie, mamy nadzieję, że nadszedł czas, by się na nie otworzyli – dodaje.

YouTube zawiera umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w całej Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat, zostały podpisane umowy z organizacjami PRS for Music w Wielkiej Brytanii, BUMA Stemra w Holandii, SGAE w Hiszpanii, SIAE we Włoszech, IMRO/MCSPI w Irlandii, OSA w Czechach i SACEM, SACD, SCAM i ADAGP we Francji. Kilka tygodni temu podobna umowa została podpisana w Izraelu.

W Polsce YouTube w październiku 2010 r. podpisał umowę z TVP. Celem – podobnie jak w tym przypadku – było wzbogacenie katalogu treści i zagwarantowanie wynagrodzenia artystom.

Zgodnie z danymi badania Megapanel PBI/Gemius, YouTube odwiedza co miesiąc ponad 11 mln polskich internautów.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail