X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

WikiLove: encyklopedyści też potrzebują miłości

WikiLove: encyklopedyści też potrzebują miłości

reklama


Informacja brzmi jak żart, ale jej źródło – blog Fundacji Wikimedia – jest poważne, poważna jest wersja testowa i całkiem serio brzmi też uzasadnienie utworzenia nowego przycisku. Pomysł na WikiLove pojawił się w związku z badaniem przeprowadzonym wśród redaktorów Wikipedii. Okazało się, że krytyka ze strony doświadczonych użytkowników skłania aż 69% wikipedystów do rzadszego edytowania internetowej encyklopedii. Problem krytyki jest nieusuwalny, bo tkwi w samych zasadach edytowania, które stały się z biegiem czasu coraz trudniejsze – tym samym wzrasta prawdopodobieństwo, że ostrzeżenia, pouczania i krytyka zdominują doświadczenia nowych użytkowników. Widać to zresztą wyraźnie na poniższym wykresie:

fot.: blog.wikimedia.org

Jednocześnie 78% uczestników wspomnianego wyżej badania oświadczyło, że pochwały dotyczące edytowania i tworzenia artykułów najbardziej motywują do częstszej pracy nad Wikipedią. W tej sytuacji Fundacja Wikimedia postanowiła wspomóc redaktorów w okazywaniu wzajemnego uznania i stworzyć widżet, który pozwoli na przesyłanie prezentów i pochwał. Dzięki WikiLove użytkownicy będą się nawzajem motywować do częstszego edytowania i tworzenia artykułów. Dodatkowo nowa funkcja ma szczególnie pozytywnie działać na nowych, niedoświadczonych użytkowników, którzy boją się krytyki.

fot.: blog.wikimedia.org

Przycisk WikiLove pojawi się na angielskiej Wikipedii najwcześniej 29 czerwca. Wikipedyści będą mogli wyłączyć nową funkcję, wybierając ścieżkę My Preferences → Editing → Labs Features, a następnie odznaczając pole z tekstem „Enable showing appreciation for other users with the WikiLove tab (experimental)”. Na razie nowy widżet zainstalowano w wersji testowej – można go wypróbowywać i oceniać. Już wiadomo, że okazanie uznania redaktorom encyklopedii będzie mogło przyjąć formę odznaczenia Wikipedii (Barnstars), wirtualnego napoju lub jedzenia, ewentualnie kotka. Na szczęście Fundacja przewiduje również możliwość dodawania do WikiLove własnych prezentów.

fot.: blog.wikimedia.org

Na tym jednak nie koniec

Przycisk WikiLove posłuży przy okazji do zmierzenia, jak korzystanie z niego wpłynie na edycyjną aktywność użytkowników. Już teraz można się zresztą spodziewać kolejnych pomysłów na rozruszanie encyklopedystów.

Z informacji zamieszczonych na blogu Wikimedia wynika, że fundacja jest żywo zainteresowana kolejnymi narzędziami, które przyciągną nowych użytkowników do zgromadzonej wokół encyklopedii wspólnoty, a następnie zachęcą ich do tworzenia i redagowania artykułów. Wikipedia wprawdzie nie jest serwisem społecznościowym, ale istnieje gigantyczna społeczność jej twórców. Przekazanie im narzędzi typowych dla portalu społecznościowego (a na to się zanosi, jeśli Wikimedia podtrzyma chęć podnoszenia efektywności poprzez wspieranie pozytywnych interakcji między użytkownikami) może przynieść naprawdę ciekawe efekty. W tym sensie WikiLove jest pierwszym etapem „uspołeczniania” encyklopedii.

  • Sylwia

    I mamy kolejny klon lubie to.

  • aqq

    Właśnie mi brakowało czegoś więcej niż “dyskusja wikipedysty”, czegoś bardziej na luzie. Pożyjemy, zobaczymy :-)

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail