X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook: znaczące zmiany w ochronie prywatności

Facebook: znaczące zmiany w ochronie prywatnościProjekt „Mała Scena na Centralnym” zrealizowany przez agencję K2 dla polskiego oddziału IKEA został zaakceptowany w konkursie Facebook Studio.

reklama


Zmiany, które serwis ogłosił na swoim blogu, to reakcja na coraz częściej pojawiające się prośby wprowadzenia ułatwień w zakresie ochrony prywatności. Obejmują one 2 obszary: udostępnianie oraz wygląd profili.

Udostępnianie

Chcąc określić co będzie widoczne dla naszych znajomych, a co np. dla znajomych naszych znajomych trzeba było otworzyć panel „ustawienia prywatności” w menu “konto”. W dodatku modyfikować można było „widoczność” jedynie poszczególnych kategorii naszej facebookowej aktywności czy profilu, np. „status, zdjęcia i posty”, „datę urodzenia” itp.

fot. Facebook

Od teraz będziemy mogli oznaczyć potencjalnych adresatów każdego poszczególnego posta czy zdjęcia jakie zamieścimy, a to dzięki zakładce, która pojawi się w prawym dolnym rogu okna publikowania, obok zakładki „Udostępnij”. Zakładka przewiduje 3 możliwości: post będzie widoczny dla wszystkich (public), tylko dla naszych znajomych (friends), będzie można też wprowadzić własne, niestandardowe ustawienia (custom). Dzięki tej trzeciej opcji, użytkownik otrzymuje możliwość stworzenia określonych grup osób, na wzór Kręgów znanych z Google+ . Co więcej, kiedy już zamieścimy określonego posta, wciąż będzie można zmienić te ustawienia, np. w razie pomyłki, bez potrzeby usuwania posta i zamieszczania nowego o identycznej treści.

fot. Facebook

Zmiany dotyczą również funkcji oznaczania osób w postach czy na zdjęciach. Do tej pory możliwe było tagowanie wyłącznie naszych znajomych, jednak wraz ze zmianami będzie można oznaczyć każdego, oczywiście za jego zgodą po tym jak zaakceptuje oznaczenie swojej osoby w danym poście czy zdjęciu.

Kolejna modyfikacja dotyczy funkcji oznaczania lokalizacji przy publikowanych postach, która jak dotychczas była domeną aplikacji FB Places na smartfonach. Nowe ustawienia umożliwiają dodanie lokalizacji do każdego posta, zdjęcia czy statusu niezależnie od tego jakiego urządzenia do korzystania z Facebooka aktualnie używamy. Określone miejsce oznaczamy w lewym dolnym roku okna udostępniania.

fot. Facebook

Profil

Podobnie jak w przypadku zmian dotyczących udostępniania, również te odnoszące się do wyglądu naszego profilu ułatwiają modyfikowanie ustawień prywatności. Chcąc wybrać dla kogo będą widoczne określone informacje na nasz temat wystarczy wejść w panel edycji profilu, a przy każdej poszczególnej kategorii informacji (np. „Sztuka i rozrywka”, „Sport”) po prawej stronie będzie widoczne menu z takimi samymi opcjami do wyboru jak to miało miejsce przy publikacji postów (public, friends, custom).

fot. Facebook

Konsekwencją wspomnianych już zmian w funkcji oznaczania jest wymóg naszej zgody na to, by zdjęcie lub też post, w których zostaliśmy oznaczeni wyświetlały się na naszym profilu.

fot. Facebook

Zgoda będzie również wymagana w każdym przypadku, gdy ktoś doda jakiekolwiek znaczniki do naszych zdjęć.

Ułatwiony zostanie dostęp do opcji podglądu profilu, który do tej pory ukryty był w czeluściach ustawień prywatności. Po wprowadzeniu zmian pojawi się w prawym górnym rogu strony profilu.

fot. Facebook

Modyfikacje mają zacząć działać w ciągu „najbliższych kilku dni”. Kiedy zostaną uruchomione każdy użytkownik otrzyma zaproszenie do zapoznania się z przewodnikiem po wszystkich nowych ficzerach.

Zmiany to zapewne konsekwencja nie tylko próśb ze strony użytkowników, ale również krytyki, z jaką spotkały się takie nowości jak automatyczne rozpoznawanie twarzy czy też wprowadzenie w statusie możliwości oznaczenia wśród członków rodziny nienarodzonego jeszcze dziecka.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail