X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Dane o użytkownikach Facebooka wyemigrują poza granice USA

Dane o użytkownikach Facebooka wyemigrują poza granice USA

reklama


W chwili obecnej centra danych Facebook rozlokowane są w Oregonie i Północnej Karolinie. Jednakże, jak zapowiadał jakiś czas temu Mark Zuckerberg, dopiero stajemy w obliczu wielkiej fali nowych danych, dlatego tego typu centr powstawać będzie coraz więcej. W przypadku Facebooka ten wzrost jest z całą pewnością bardzo dynamiczny, obecnie liczbę jego użytkowników szacuje się już na około 800 milionów. Nie może przeto dziwić, że serwis decyduje się na uruchomienie kolejnego centrum przechowywania danych. Tym razem wybór padł na pierwszą nie-amerykańską lokalizację.

Luleå, bo o tym położonym w Szwecji mieście mówimy, liczy obecnie nieco ponad 45 tysięcy mieszkańców. Położone jest na północy kraju, nad Zatoką Botnicką. W mieście ma siedzibę politechnika, dzięki czemu rozwija się przemysł informatyczny, w którym zatrudnienie znalazło już około 2000 pracowników (jedną z mających w mieście siedzibę firm jest Marratech, specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania do wideokonferencji, której jeden z produktów swego czasu odkupił Google). To również tam powstało kilka innowacyjnych technologii, jak np. system GPS w wersji dla telefonów komórkowych.

Plotki o tym, jakoby Facebook planował wybudowanie swojego centrum w Luleå pojawiły się już w maju. Takiej lokalizacji miał sprzyjać chłodny klimat panujący na północy Szwecji, dobra infrastruktura, niskie ceny energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (głównie wody) i oczywiście wysoko wykwalifikowana siła robocza. Oficjalne oświadczenie wypuszczono jednak w świat dopiero wczoraj. Tom Furlong, dyrektor Facebooka ds. operacyjnych potwierdził, że wyżej wymienione czynniki odegrały decydującą rolę przy podejmowaniu decyzji. Będzie to największe tego typu centrum w całej Europie. Zajmie się obsługą głównie mieszkańców naszego kontynentu.

Kontrakt opiewa na kwotę 121 milionów dolarów. Pierwszy z trzech budynków ma być ukończony w ciągu najbliższych 3-ech miesięcy, a uruchomienie całego kompleksu planowane jest na 2014 rok. Przez pierwsze 3 lata zatrudnienie ma znaleźć 300 pełnoetatowych pracowników.

Na Facebooku założony został już fan page, na którym będzie można śledzić postępy w pracach nad kompleksem.

Burmistrz miasta Karl Petersen ma powody do zadowolenia / fot.: Facebook.com/luleadatacenter

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail