X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

ACTA: Weekendowa burza w polskim Internecie. Fala protestów coraz większa

ACTA: Weekendowa burza w polskim Internecie. Fala protestów coraz większa

reklama

Kontrowersyjna umowa

A czym jest ACTA? W przeciwieństwie do SOPA i PIPA nie jest ustawą, a porozumieniem międzynarodowym. Ściślej rzecz biorąc, posiłkując się tekstem, jest to „umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi”. W praktyce, w równie dużym stopniu chodzi o ochronę praw własności intelektualnej w Internecie. Ma być zawarta między Unią Europejską i jej Państwami Członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Marokiem, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA. Krytyka opiera się nie tylko na postanowieniach zawartych w umowie, ale również na procedurze negocjacji treści umowy, która była całkowicie utajniona, do mediów docierały w zasadzie strzępy informacji. Oczywiście, jak zawsze przy tego typu okazjach, masa protestujących protestuje bo… „tak wypada”. Skoro wszyscy, to czemu ja nie? Zwłaszcza, że hasło „wolność słowa” to zawsze niezwykle nośny temat dla wszelakich protestów.

Paweł Graś, być może na fali wydarzeń, które miały miejsce w Internecie, stwierdził, że w sprawie ACTA nic nie jest przesądzone i że w tej sprawie odbędzie się spotkanie premiera z ministrami: kultury, cyfryzacji oraz spraw zagranicznych. Z wnioskiem o takie spotkanie miał do premiera zwrócić się minister Boni. Szef resortu administracji i cyfryzacji przekonuje, że istnieje potrzeba dyskusji dotyczącej możliwych interpretacji części postanowień ACTA, z obowiązkowym uwzględnieniem w niej głosów internautów oraz twórców. Czas nagli, bo wyznaczona jest już data podpisania przez polski rząd tejże umowy – ma się to stać 26 stycznia w Tokio (rząd Japonii ma być depozytariuszem oryginalnego egzemplarza umowy). To właśnie po spotkaniu ma zostać podjęta decyzja w sprawie upoważnienia do podpisania porozumienia. Dodajmy tutaj, że Anonimowi zagrozili ujawnieniem tajnych informacji i dokumentów dotyczących polskich polityków w razie podpisania przez nasz rząd ACTA.

Na bieżąco o operacjach podejmowanych w polskiej sieci informuje również oficjalny fan page polskich Anonimowych. Udostępniono również filmik na YouTube.

W toku powyższych rozważań warto jeszcze wspomnieć o proteście przeciwko ACTA na polskich stronach. Serwis Wykop.pl poinformował za pośrednictwem Facebooka, że zdecydował się wziąć udział w proteście przeciwko ACTA, w którym biorą udział również takie portale jak Demotywatory, Kwejk, Antyweb i JoeMonster. Protest ma się rozpocząć dziś o północy i potrwa 24 godziny. Z kolei na stronie acta.wikidot.com/blackout znaleźć można informacje, jak przyłączyć się do planowanego blackout’u.

Trybunał Sprawiedliwości UE zweryfikuje legalność ACTA?

Oczywiście ACTA wywołuje kontrowersje nie tylko w Polsce. Europarlamentarzyści z Partii Socjalistycznej i Zielonych już zapowiedzieli, że będą chcieli zaskarżyć umowę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Byłaby to zapewne jedyna szansa by Trybunał mógł się wypowiedzieć na temat zgodności ACTA z prawem unijnym. Nie zdecydowano się bowiem zasięgnąć opinii sędziów po opracowaniu tekstu umowy. Komisja Europejska i Rada UE już zatwierdziły umowę, wymagana jest jednak jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego. Zdaniem ministra Boniego, kilka krajów UE już zapowiedziało, że nie podpisze porozumienia.

Do dyskusji włączyła się również unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Oczywiście o krytyce ACTA nie mogło być mowy, wszak Komisja na jej zawarcie zgodę wyraziła. O dziwo Kroes skrytykowała…. SOPA. We wpisie na Twitterze napisała, że cieszy ją zwrot w sprawie uchwalenia przez Kongres ustawy. Poprosiła jednocześnie internautów, by publikowali na facebookowym fan page Agendy swoje opinie dotyczące zamknięcia serwisu Megaupload.

fot.: Twitter.com/NeelieKroesEU

Z pełnym tekstem ACTA można zapoznać się tutaj.

Pages: 1 2


Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail