X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nie licz fanów, licz na fanów

Nie licz fanów, licz na fanów

reklama


Gdzie jakość, gdzie ilość?

Odpowiedzmy sobie więc na pytanie, jak wyważyć wskaźniki jakościowe i ilościowe, by oddawały możliwie dobrze efekty przeprowadzonej kampanii.

Poczynając od szczytu piramidy internautów, Twórcy i Komentatorzy to grupy, które należy badać zdecydowanie jakościowo. W tym przypadku liczy się przede wszystkim treść, waga oddziaływania konkretnych Twórców oraz emocje, jakie potrafią wzbudzić. Nie należy też całkowicie skreślać czynnika ilościowego, gdyż jak wiadomo, im więcej wartościowych Twórców zaangażowanych w nasze działania, tym lepiej. Pamiętać trzeba jednak, że tutaj ilość nie przekłada się na jakość, a odwrotnie – już jak najbardziej.

W przypadku Komentatorów proporcje te zmniejszają się, jednakże ciągle czynniki jakościowe są w znaczącej przewadze nad ilościowymi. Mówiąc wprost – grunt to emocjonujący dialog, który potrafi wciągnąć w interakcję kolejne osoby. A np. tysiące komentarzy o niskiej wartości merytorycznej nie załatwią tej sprawy.

Schodząc o szczebel niżej na naszej piramidzie spotykamy się z Subskrybentami, w przypadku których proporcje między wskaźnikami jakościowymi i ilościowymi są już wyważone. Ważne jest by docierać do możliwie wielu odbiorców, ale nie wolno zapominać o tym, że także i ta grupa aktywizuje się w wyniku impulsów wysyłanych przez Twórców i Komentatorów, w związku z czym czynnik jakościowy odgrywa na tym polu równie znaczącą rolę.

Zbieracze są pierwszą grupą, w której czynnik ilościowy zaczyna być znaczący. W przypadku tych użytkowników ważniejsze staje się jak najszersze rozpropagowanie komunikatów, m.in. właśnie dzięki aktywnościom Twórców i Komentatorów, biorąc pod uwagę fakt, iż część osób podzieli się nimi w swoich własnych – większych bądź mniejszych – kręgach społecznościowych.

Natomiast Obserwatorzy to społeczność, w której prym wiedzie już wskaźnik ilościowy. Biorąc pod uwagę niską aktywność osób o tym profilu, kluczowe staje się maksymalizowanie dotarcia, pamiętając jednak o tym, że w przypadku działań społecznościowych, na żadnym poziomie czynnik jakościowy nie może być całkowicie wyłączony. Podobnie i tutaj, mimo że w niewielkim stopniu, powinien ciągle być brany pod uwagę.

Badając efektywność działań prowadzonych w społecznościach internetowych należy dopasować metody badawcze do odpowiednich grup użytkowników. Szczyt piramidy zaangażowania to dominacja wskaźników jakościowych, niżej większą rolę odgrywają wskaźniki ilościowe.

Właściwy kierunek

Planując komunikację w mediach społecznościowych powinniśmy zacząć od dokładnego poznania odbiorców, do których przyjdzie nam mówić. Określmy miejsca, w których lokują się najwartościowsi z punktu widzenia naszej strategii Twórcy, pomyślmy, jak rozkładają się w danej grupie docelowej proporcje na poszczególnych poziomach piramidy. Takie podejście, jeszcze na etapie kreślenia strategii, spowoduje, iż kolejne klocki naszego planu nie tylko będą pasować do siebie nawzajem, ale– przede wszystkim – wpasują się też w żywy i fascynujący organizm, jakim jest społeczność internetowa.

Artykuł opublikowany w magazynie “Marketing w Praktyce”, nr 1 (167) styczeń 2012

Pages: 1 2 3

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail