X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Aero2: Bezpłatny dostęp do Internetu bez tajemnic

Aero2: Bezpłatny dostęp do Internetu bez tajemnic

reklama


Nieodpłatny dostęp do Internetu na terytorium naszego kraju od kilkunastu miesięcy zapewnia spółka Aero2, powiązana kapitałowo m.in. z Polkomtelem, którego prezesem jest Zygmunt Solorz-Żak. W jaki sposób doszło do pojawienia się tej usługi na naszym rynku?

Aero2 wygrywa przetargi

W 2008 roku spółka Aero2, operator telefonii komórkowej w Polsce, wygrała w drodze przetargu koncesję na 5MHz fragment pasma 900MHz w celu realizacji sieci w systemie UMTS, z którego to pasma zrezygnował Play. Początkowe plany budowy sieci drugiej generacji (2G) zostały porzucone i spółka skupiła się na budowie nowoczesnej sieci trzeciej generacji (3G). Uruchomiono ją w 2009 roku.

Kolejnym krokiem był ogłoszony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przetarg na 50MHz w paśmie 2,6GHz z przeznaczeniem na budowę sieci w standardzie LTE (Long Term Evolution), pracującą w trybie TDD (Time Division Duplex). Specyfikacja przetargowa przewidywała, że podmiot, na rzecz którego zostanie zarezerwowana częstotliwość będzie zobowiązany do świadczenia przez pewien czas usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI). Dodatkowo, jednym z fakultatywnych warunków, które wpływały na ocenę ofert było przyjęcie przez wykonawcę obowiązku świadczenia usługi BDI w paśmie poniżej 1GHz. To stawiało w dobrej sytuacji spółkę Aero2, która posiadała już koncesję na korzystanie z części pasma 900MHz.

Do postępowania przetargowego nie przystąpił żaden z największych operatorów komórkowych w kraju, zapewne z uwagi na potencjalnie niewielkie dochody. Ostatecznie jedynym rywalem Aero2 była sosnowiecka spółka Milmex Systemy Komputerowe, która jednak nie mogła zaoferować usługi BDI w paśmie poniżej 1GHz.

Decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 10 listopada 2009 roku częstotliwość z zakresu 2570-2620MHz zarezerwowano na rzecz spółki Aero2, która zaoferowała 20 mln zł i jednocześnie zobowiązała się spełnić fakultatywny warunek ze specyfikacji przetargowej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wartość zarezerwowanej częstotliwości szacowano na ponad 100 mln zł.

Rusza Bezpłatny Dostęp do Internetu

Zgodnie z warunkami przetargu, na operatora nałożono obowiązek zapewnienia BDI w technologii LTE-TDD, przy wykorzystaniu co najmniej 20% pojemności zarezerwowanej częstotliwości. Pozostałą część pojemności spółka może przeznaczyć na usługi odpłatne. Istnieje również możliwość przeznaczenia większej części pojemności sieci na usługi odpłatne, ale tylko w przypadku gdy aktualne zapotrzebowanie na BDI nie przekroczy 20%.

Jakie korzyści niesie ze sobą technologia LTE-TDD? Jak przekonuje spółka, umożliwia ona elastyczne przydzielanie zasobów radiowych. Nadawanie i odbiór odbywają się na tym samym kanale radiowym i tylko w jednym kierunku w danym momencie. Dzięki temu nie powinny występować zakłócenia między dwoma sygnałami.

Ponadto, zgodnie z fakultatywnym warunkiem, który został zawarty w ofercie przetargowej spółki Aero2, zobowiązała się ona do świadczenia usługi BDI na częstotliwości 900MHz w technologii HSPA+.

Rozpoczęcie realizacji usługi w technologii LTE miało nastąpić w ciągu 18 miesięcy od otrzymania rezerwacji częstotliwości. Spółka zaczęła świadczyć usługę BDI w częstotliwości 2570-2620MHz w maju 2011 roku.

Warunki realizacji usługi BDI

Jaki jest zasięg usługi oferowanej przez Aero2? Wymóg z decyzji rezerwacyjnej dotyczący technologii LTE zakłada, że do końca grudnia tego roku ma być osiągnięty próg 25-procentowego pokrycia ludnościowego w Polsce. Dodatkowo, operator jest zobowiązany do ustawienia co najmniej jednej stacji bazowej w przynajmniej 200 gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Do końca 2014 roku te wyniki mają być co najmniej podwojone, ale spółka może spełnić te wymaganie wcześniej. Osiągnięcie progu 50% pokrycia ludnościowego oraz ustawienie stacji bazowych w co najmniej 400 gminach jest ważne również z innego powodu. Będzie bowiem oznaczało początek biegu 36-miesięcznego terminu, w którym operator jest zobowiązany do świadczenia usługi BDI w technologii LTE. Tak więc graniczną datą świadczenia usługi BDI w tym przypadku jest koniec 2017 roku.

Nieco inne progi obowiązują w przypadku realizacji przez Aero2 usługi BDI w częstotliwości 900MHz, przy czym w tym przypadku termin 36 miesięcy, podczas których operator jest zobowiązany do świadczenia usługi rozpoczął już swój bieg. Warunkiem było bowiem osiągnięcie progu 75% pokrycia ludnościowego, co spółce udało się osiągnąć 22 grudnia 2011 roku. Tym samym w zasięgu usługi BDI dla częstotliwości 900MHz znajduje się już ok. 30 mln Polaków. Zgodnie z warunkami przetargu będzie ona dostępna do 21 grudnia 2014 roku włącznie.

Innym obowiązkiem nałożonym na operatora jest zapewnienie odpowiedniej prędkości przesyłania danych. W pierwszych 12 miesiącach świadczenia usługi BDI w częstotliwości 2570-2620MHz (czyli od maja 2011 do maja 2012 r.) miała być nie mniejsza niż 128 kb/s i nie większa niż 256 kb/s. Od maja tego roku progi obowiązujące operatora uległy podwojeniu i mają takie pozostać aż do zakończenia świadczenia usługi BDI. Jeśli chodzi o częstotliwość 900MHz to usługa BDI oferuje obecnie prędkośc pobierania 28 Mb/s

Nałożono również ograniczenie w postaci maksymalnego czasu jednorazowego połączenia, który wynosi 60 minut. Po tym czasie połączenie z Internetem zostaje automatycznie zerwane, ale w każdej chwili można je przywrócić i wówczas rozpoczyna się nowa sesja. Nie ma natomiast ograniczenia w postaci limitu transferu danych.

Pages: 1 2

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail