X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Ligi sportowe w Internecie: Media społecznościowe wypierają inne kanały komunikacji e-marketingowej

Ligi sportowe w Internecie: Media społecznościowe wypierają inne kanały komunikacji e-marketingowejfot. Agencja fotograficzna Fotochannels

reklama


Tauron Basket Liga obecna również na innych platformach

Jeśli idzie o pozostałe platformy społecznościowe, „oferta” polskich lig prezentuje się bardzo skromnie. W przypadku Ekstraklasy i PlusLigi wyczerpuje się ona na Facebooku, co zwłaszcza w przypadku tej pierwszej może nie spełniać wymagań fanów. Nieco lepiej pod tym względem prezentuje się Tauron Basket Liga, która ma oficjalne profile na Twitterze, NK.pl i Blipie. Treści publikowane na tych stronach to, podobnie jak w przypadku Facebooka, głównie linki do materiałów na stronie internetowej, a czasem również wyniki meczów. Warto jednak zaznaczyć, że konto na NK.pl jest nieaktywne od 1,5 roku.

fot. Twitter.com/plkpl

Podsumowując, polskie ligi nie prezentują się w mediach społecznościowych zbyt okazale. Pomijając niewielką liczbę platform, z których korzystają, dochodzi do tego niezbyt zróżnicowany content, niewiele konkursów. Sporym brakiem jest też brak contentu wideo w przypadku PlusLigi i Tauron Basket Ligi. Zapewne w grę wchodzą tutaj kwestie praw do transmisji i wyłączności podmiotów, którym je przyznano.

Europa korzysta z Facebooka…

Znacznie lepiej wyglądają pod względem marketingu społecznościowego europejskie ligi piłkarskie. W przypadku Facebooka na szczególne wyróżnienie zasługują fanpejdże Premier League i Ligi Mistrzów UEFA. Pomijając ich sporą popularność (odpowiednio, 3,3 mln i 4,7 mln fanów), uwagę zwraca różnorodny content publikowany na stronach – obszerne galerie zdjęć, zapowiedzi meczowe, wyniki na żywo, konkursy, aplikacje. Na obydwu stronach nie brakuje contentu wideo, choć nie są to skróty meczów. W przypadku Premier League to regularnie udostępniane krótkie materiały podsumowujące wydarzenia ze stadionów, a z kolei na fan page Ligi Mistrzów znajdziemy wywiady ze znanymi postaciami środowiska futbolowego. Fan page Ligi Mistrzów jest dodatkowo zintegrowany z oficjalnym sklepem internetowym rozgrywek.

fot. Facebook.com/premierleague

fot. Facebook.com/uefachampionsleague

Pozostałe fanpejdże europejskich lig piłkarskich nie robią powalającego wrażenia. Ich popularność jest mniejsza niż wyżej opisywanych, content mało zróżnicowany (sporo linków do stron internetowych), ale również i na nich możemy znaleźć ciekawe rozwiązania. Na fan page hiszpańskiej Liga BBVA dużo publikowanych zdjęć to okładki tamtejszych dzienników sportowych.

fot. Facebook.com/LigaBBVA

Francuska Ligue 1 (niespełna 350 tys. fanów) może pochwalić się kilkoma aplikacjami, m.in. terminarzem (wraz z podaniem stacji telewizyjnej, na której będzie można zobaczyć dany mecz), tabelą oraz klasyfikacjami najlepszych strzelców i asystentów.

fot. Facebook.com/ligue1

Najsłabiej wypada włoska Serie A, gdzie kilka aplikacji ma problemy z działaniem. O dziwo oficjalnego fan page nie posiada niemiecka Bundesliga.

… i Twittera

Nie wszystkie z omawianych lig są również obecne na Twitterze. Tutaj wyjątek stanowi włoska Serie A. Z kolei LigaBBVA i Ligue 1 posiadają po dwa profile – jeden prowadzony w rodzimym języku, a drugi w angielskim.

fot. Twitter

fot. Twitter

Dla Bundesligi Twitter to główny kanał społecznościowy służący do promocji rozgrywek. Do czego wykorzystują mikrobloga organizatorzy zachodnioeuropejskich lig piłkarskich? Podstawowym „zadaniem” jest przekazywanie informacji, przez co wpisy często odsyłają do stron internetowych (zarówno ligowej, jak i klubowych). Bundesliga czy Premier League prowadzą również relacje „na żywo” ze spotkań, a na profilu Ligi Mistrzów pojawiają się sporadycznie również zdjęcia.

fot. Twitter

fot. Twitter.com/ChampionsLeague

Popularność profili ligowych na Twitterze jest różna – od kilkunastu tysięcy (anglojęzyczny profil Ligue 1) do kilkuset tysięcy obserwujących (Premier League i LigaBBVA).

Pages: 1 2 3 4 5

  • KJ

    “koszykarska NBA oraz hokejowa NBA” :)

  • @KJ, racja – poprawione :)

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail