X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Blogerze! Czy zmienisz WordPressa na Ghosta?

Blogerze! Czy zmienisz WordPressa na Ghosta?fot. archiwum

reklama


Ghost to platforma skierowana głównie do blogerów. To właśnie według pomysłodawcy projektu ma stanowić jego przewagę nad WordPressem, który poprzez dynamiczny rozwój środowiska zarządzania treści stał się mniej przyjazny przeciętnym użytkownikom internetu, którzy najczęściej zakładają blogi. Startup jest już oficjalnie dostępny i można się z nim zapoznać tutaj.

Projekt Ghost, który zbierał fundusze między innymi na Kickstarterze ma charakter open source`owy, dzięki czemu każdy użytkownik będzie mógł własnoręcznie edytować kod źródłowy Ghosta lub wykorzystać go w dowolny sposób na własnej stronie. To właśnie ma być największym atutem Ghosta, czyniąc go, zdaniem twórców, platformą wygodniejszą i przyjaźniejszą dla blogerów. Czy tak naprawdę będzie?

Otwieramy bloga na platformie Ghost

Na oficjalnej stronie serwisu znajdziemy już możliwość instalacji platformy, szczegółowe informacje i porady dla konkretnych systemów znajdziecie również w serwisie – Windows, Linux, Mac. Ghost umożliwił już także rezerwację adresów dla blogów w ramach tej platformy. Sam Draft, czyli podstawowy pulpit zarządzania treścią przypomina trochę ten znany z WordPressa, został jednak nieco uproszczony. Znajdziemy tam takie opcje jak: listę postów, opcję dodania nowego, ustawienia bloga oraz edycję postów. Edycja przygotowywanych wpisów odbywa się wyłącznie za pomocą znaczników Markdown, jednak nie wymaga on uczenia się dodatkowych znaczników. Okno przeglądarki podzielone jest w trybie pisania na dwa panele. W jednym wpisujemy tekst, a w drugim natomiast widzimy formatowany na bieżąco post. Od razu po skończeniu edycji tekstu możemy go opublikować w podglądanej w czasie tworzenia, wizualnej formie. Ułatwiono też system wprowadzania grafiki, którą można teraz dodawać metodą „upuść”.

Jaka przyszłość czeka Ghosta? Może on okazać się świetną alternatywą dla WordPressa, który chociaż trochę przesadnie został określony zbyt skomplikowanym, to jednak dla początkującego użytkownika bloga wyda się platformą bardziej rozbudowaną. Jak do tej pory długo wyczekiwany system został raczej pozytywnie odebrany w środowisku blogerskim.

  • Ciężko będzie pobić WordPressa, to już nie tylko platforma CMS ale także całe środowisko tysięcy firm które tworzą profesjonalne dodatki. Możliwe oczywiście, że na Ghosta również te dodatki się pojawią ale nie jest to pewne.

    By zaistnieć Ghost musiałby oferować coś lepszego, np znacznie tańsze motywy czy dodatki w wersji premium (tutaj można by to osiągnąć chyba tylko przez uproszczenie kodu itd) czy jeszcze prostsza instalacja na serwerze (choć ten argument jest nieco bez sensu w obliczu gotowych instalatorów na serwerach).

    Nie wiem też czy takie uproszczenie do blogowania to rzeczywiście atut. Ok, ktoś chce blogować to super, zakłada minimalistycznego bloga, ale co jeśli później ktoś chciałby bloga przekształcić w pełnoprawną stronę www z blogiem? WordPress jest przyjazny dla blogerów, ale daje możliwości rozwoju dla tych którzy tego potrzebują i chyba lepiej je mieć, prawda? :)

    A twierdzenie, że WordPress jest trudny to spora przesada. Ok może być trudny dla pokolenia ludzi starszych, nieobytych z technologią, ale dla kogoś kto po przebudzeniu sprawdza Facebooka nie będzie żadnym problemem (nawet na własnym serwerze).

    • Z drugiej strony bardzo dobrze, że jest konkurencja dla WP, jeden jedyny gracz na rynku zazwyczaj oznacza słabsze warunki dla klientów :).

  • Ghost jest żadną konkurencją dla wordpressa. Cały ten ‘hype’ z bim wiązany wydaje się być mocno przesadzony. Dobry marketing średniego produktu często czyni cuda i ‘sprzedaje’ produkt/usługę lepiej niż sprzedaje ją średni marketing dobrego produktu….

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail