X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Ani „password”, ani „iloveyou” nie obronią twoich danych osobowych

Ani „password”, ani „iloveyou” nie obronią twoich danych osobowychfot. marc falardeau/CC/flickr

reklama


Jak informowaliśmy pod koniec listopada wiele portali sugerowało swoim użytkownikom zmianę haseł, ze względu na duży wyciek prywatnych informacji użytkowników Adobe (łącznie z numerami kart kredytowych). Ponieważ wiele osób korzysta z tych samych haseł i nazw użytkowników na kliku portalach, istniało zagrożenie, że hakerzy uzyskają dostęp także do innych kont. Od tamtego momentu minęło trochę czasu, a internauci wciąż nie uczą się na błędach.

Kolejny wyciek, jak podaje Business Insider, został wykryty przez Daniela Chechika i jego zespół badawczy z Trustwave SpiderLabs. Hasła zostały opublikowane w sieci dla zabawy innych hakerów i kompromitacji użytkowników. Po części jest to echo fali kradzieży haseł z firmy Adobe, ponieważ wielu użytkowników korzystało z tych samych nazw użytkowników i kluczy hasłowych, równie łatwych i bardzo powszechnych.

TOP 20 Najprostszych haseł do odszyfrowania. Jest tutaj twoje?

Największym problemem wciąż pozostaje brak wyciągania wniosków. Internauci nie tylko korzystają z bardzo prostych haseł, ale także powielają je w innych, nawet bardzo ważnych serwisach i kontach przyporządkowanych usługom. To jak zielone hasło dla hakerów. Poniżej lista najbardziej popularnych haseł, które zostały wykradzione w listopadzie (spis za BBC Technology).

123456
123456789
password
adobe123
12345678
qwerty
1234567
111111
photoshop
123123
1234567890
000000
abc123
1234
adobe1
macromedia
azerty
iloveyou
aaaaaa
654321

Sposób na dobre hasło

Istnieje wiele metod pozwalających wymyślić i zapamiętać bardziej skomplikowane hasło. Najprostszą metodą jest stworzenie hasła-nazwy budzącej w nas silne skojarzenia z czymś z naszego życia. Może to być mała miejscowość, w której byliśmy na wakacjach (najlepiej z nr mieszkania, w którym się zatrzymaliśmy) lub kombinacja nazwiska/opcjonalnie imienia bliskiej osoby z datą urodzin.

Innym niezwykle przydatnym i lepszym sposobem jest tworzenie haseł z pierwszych liter jakiegoś zdania. Przykładowo pamiętając banalne zdanie: „Mój komputer ma 500GB pamięci systemowej” otrzymujemy bardzo łatwą do zapamiętania sentencję, z której można utworzyć następujące hasło: Mkm500GBps. Czy to nie jest proste? A hasło wystarczająco skomplikowane, by nie ulegać najprostszym atakom cybernetycznym. Można także wymyślić zdanie-hasło, które będzie się z łatwością dostosowywało do różnych kont, witryn i serwisów.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail