X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Branże handlowe i informatyczne najczęściej wyszukiwane na GoldenLine w 2013

Branże handlowe i informatyczne najczęściej wyszukiwane na GoldenLine w 2013fot. raport GoldenLine "Rynek pracy w 2013 roku"

reklama


Jak wynika z najnowszego raportu GoldenLine dotyczącego rynku pracy w 2013 roku największym powodzeniem cieszyły się branże: informatyka/programowanie oraz sprzedaż, w których to użytkownicy portalu najczęściej poszukiwali pracy. Na kolejnych pozycjach uplasowały się informatyka/administracja, branże inżynierskie oraz finansowe.

fot. raport GoldenLine "Rynek pracy w 2013 roku"

fot. raport GoldenLine “Rynek pracy w 2013 roku”

– Obserwujemy zdecydowaną przewagę branży Informatyka/Programowanie wśród wszystkich rekrutacji. Jest to wynik, którego można było się spodziewać – to branża, która intensywnie rozwijała się w 2013 roku. Oprócz rozwoju istniejących już firm pojawili się nowi gracze na rynku i powstało dużo nowych miejsc pracy. Drugą przyczyną poszukiwania wciąż nowych pracowników w tej branży jest rotacja. Programiści są nieustannie pod obstrzałem Rekruterów, którzy kuszą ich wciąż lepszymi warunkami pracy. Jest to jedna z przyczyn wysokiego wskaźnika rotacji wśród programistów. Dobrych specjalistów w tej branży jest mniej niż miejsc pracy – rekrutacja dobrych specjalistów w tej dziedzinie to ogromne wyzwanie i często niekończąca się opowieść

– komentuje w raporcie Pakita Łowczyńska, HR Business Partner GoldenLine.pl.

Branże handlowe

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także branża: sprzedaż, która zajęła drugie miejsce w kategorii najczęściej wyszukiwanych, ale z kolei pierwsze miejsce w kategorii ogłoszeń, na które najczęściej aplikowano. Eksperci GoldenLine argumentują to dużą rotacją w tej branży, poza tym wiele osób uważa, że sprzedaży można łatwo się nauczyć i takie osoby kandydują mimo brak odpowiednich umiejętności bądź kwalifikacji.

fot. raport GoldenLine "Rynek pracy w 2013 roku"

fot. raport GoldenLine “Rynek pracy w 2013 roku”

Stanowisko, na które najchętniej aplikowano to przedstawiciel handlowy, a więc również branża sprzedażowa, co może wynikać z faktu, iż handlowcy często szukają lepiej płatnej pracy. Kolejne miejsca zajęły prace związane z mniejszymi wymaganiami kwalifikacyjnymi: asystent/-ka biura i recepcjonistka. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych ludzi z niewielkim doświadczeniem zawodowym.

fot. raport GoldenLine "Rynek pracy w 2013 roku"

fot. raport GoldenLine “Rynek pracy w 2013 roku”

Wiek

Głównie aplikowały osoby w wieku 25-29 lat, potem kolejno 30-34 oraz 35-39. Co ciekawe, 47,24% aplikujących na oferty pracy miało obecne zatrudnienie, wobec tego prawie połowa badanych aplikowała też na nowe stanowiska z myślą o zmianie pracy. Rotacja pracowników jest powszechnym trendem związanym z podwyższaniem standardu życia. W minionym roku 67 003 osoby zadeklarowało na Goldenline.pl zakończenie obecnej pracy w 2013 roku, natomiast 107 912 osób ogłosiło na Goldenline.pl rozpoczęcie nowej pracy w 2013 roku.

Cały raport można pobrać na blogu GoldenLine.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail