X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać

Nasz newsletter subskrybuje już 12 500 osób!

Rusza domenowa rewolucja – nowe końcówki już w sprzedaży

Rusza domenowa rewolucja – nowe końcówki już w sprzedażywww

Kolejna internetowa rewolucja staje się faktem – można już rejestrować pierwsze domeny internetowe wyższego rzędu (TLD) z nowymi rozszerzeniami. W zeszłym tygodniu były to:

 • .bike
 • .clothing
 • .guru
 • .holdings
 • .plumbing
 • .singles
 • .ventures

Dzisiaj natomiast rusza rejestracja poniższych domen:

 • .lighting
 • .camera
 • .photography
 • .equipment
 • .estate
 • .gallery
 • .graphics

Nowe domeny to nowe możliwości

To wszystko dopiero początek – w tym roku łączna liczba nowych domen przekroczy 700! Wśród nich znajdą się m.in. rozszerzenia regionalne (.london czy .berlin), rozszerzenia, które powinny zainteresować przedsiębiorców z poszczególnych branż (.moda, .shop, .hotel), a także nazwy opisowe (.auto, .online). Ich nazwy zatwierdziła internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN), która w 2008 r. zainicjowała program nowych domen (New gTLD Program). Jego celem było m.in. zwiększenie konkurencyjności na rynku domen. Zarządcą nowych domen jest natomiast organizacja Donuts Inc.

Póki co, cena nowych domen jest znacznie wyższa niż rejestracja domen polskich i globalnych. Spośród powyższych, najdroższa jest rejestracja domen z rozszerzeniami .holdings i .ventures, za które przyjdzie nam zapłacić od 150 zł do nawet 159 zł.

Koszty pozostałych domen są wyraźnie niższe. Przykładowo rejestracja domeny z rozszerzeniem .guru w serwisie dhosting.pl będzie nas kosztowała 75 zł. Generalnie rzecz biorąc, koszty rejestracji innych domen oscylują wokół 100 zł.

Firmowe rozszerzenia nie dla wszystkich

Warto zaznaczyć, że zapewne nie wszystkie domeny będą dostępne dla wszystkich. Dotyczy to w szczególności takich rozszerzeń, jak .canon, .audi czy .ibm, jednoznacznie kojarzących się z konkretną firmą. Jednak większość rozszerzeń będzie ogólnodostępna, stwarzając tym samym szansę, by internauci, w szczególności ci parający się biznesem, założyli strony internetowe z łatwo zapamiętywalnymi adresami. Inne potencjalne korzyści to np. lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach czy po prostu krótszy adres.

W Polsce nowe domeny można rejestrować m.in. w takich firmach, jak 1and1.pl, AfterMarket.pl, Domeny.pl, Domeny.tv i dhosting.pl. Możliwa jest również rezerwacja domen, które trafią do ogólnodostępnej rejestracji w późniejszych terminach.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami. Zapisz się na bezpłatny newsletter. Nasze treści dostępne są dla Ciebie za darmo, więc prosimy o zaznaczenie poniższych zgód. Nie spamujemy, więc nie musi się niczego obawiać. Nikomu też nie przekażemy Twoich danych! Od czasu do czasu wyślemy do Ciebie reklamę, z której finansowany jest ten serwis. Reklamodawców selekcjonujemy - staramy się ich dobierać w ten sposób, aby promowane produkty odpowiadały potrzebom naszych Czytelników!

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami z dziedziny social media i nowych technologii. Otrzymuj od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje o ciekawych nowych usługach, promocjach, newsy z branży, case study i raporty. Chcę otrzymywać od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje handlowe dotyczące innych podmiotów, zlecających Media Impression Grzegorz Miłkowski kampanie marketingowe, z których utrzymywany jest serwis socialpress.pl oraz finansowane są prace redakcji tego serwisu.

free newsletter templates powered by FreshMail