X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać

Nasz newsletter subskrybuje już 12 500 osób!

12 popularnych błędów językowych w internecie. Nie popełnij takiej gafy!

12 popularnych błędów językowych w internecie. Nie popełnij takiej gafy!

Instytut Monitorowania Mediów w ramach raportu Kompas Social Media sprawdził, jakie błędy językowe Polacy popełniają w internecie i mediach społecznościowych. Na podstawie propozycji internautów IMM opracował listę najczęściej popełnianych i najbardziej rażących pomyłek oraz niezręczności językowych, a następnie pod jej kątem przeanalizowano polskojęzyczne zasoby sieci.

Największą ilość błędów wykazano na Facebooku, co dowodzi, że piszemy tam często nieskładnie i niedbale. W raporcie uwzględniono też serwisy photoblog czy ask.fm, w których również dostrzeżono sporo poślizgnięć językowych.

IMM/ fot. mat. prasowe

IMM/ fot. mat. prasowe

12 błędów, których należy unikać

1. Pleonazmy, czyli wyrażenia złożone z wyrazów o takim samym znaczeniu (np. „dzień dzisiejszy”, „okres czasu”, „cofać do tyłu”) [43,56%]
2. „Napewno” (zamiast: na pewno) [30,78%]
3. „Wziąść” (zamiast: wziąć) [6,17%]
4. „Spowrotem” (zamiast: z powrotem) [5,66%]
5. „Dlatego bo, dlatego ponieważ” (zamiast: bo, ponieważ) [4,08%]
6. „W każdym bądź razie” (zamiast: w każdym razie) [3,86%]
7. „Ubrać buty, sukienkę, spodnie” (zamiast: wkładać) [2,64%]
8. „Z tąd, Z tamtąd” (zamiast: stąd, stamtąd) [1,94%]
9. „Po najmniejszej linii oporu” (zamiast: po linii najmniejszego oporu) [0,53%]
10. „Większa i mniejsza połowa” (zamiast: większa i mniejsza część) [0,38%]
11. „W cudzysłowiu” (zamiast: w cudzysłowie) [0,31%]
12. „Włanczać” (zamiast: włączać) [0,10%]

IMM/ fot. mat. prasowe

IMM/ fot. mat. prasowe

Według Mirosława Bańko, profesora Uniwersytetu Warszawskiego i redaktora słowników języka polskiego wydawanych przez PWN, nie wszystkie pleonazmy są błędem językowym. „Dzień dzisiejszy” to urzędnicze sformułowanie, które przeniknęło do języka codziennego, natomiast trudno uznać za pleonazmy zwroty typu: „fakt autentyczny” (por. fakt medialny) bądź kartka papieru. Z kolei wyrażenia: „w każdym bądź razie”, „większa i mniejsza połowa” są dozwolone w użyciu potocznym w pewnych sytuacjach, niepoprawne jednak w formie pisemnej.

Autorem badania jest Łukasz Jadaś z Instytutu Monitorowania Mediów. Raport wykonano na podstawie analizy ponad 125 tysięcy materiałów z polskojęzycznej części internetu wraz z ogólnodostępnymi wpisami w mediach społecznościowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów. Zbadano publikacje internetowe, w których pojawiły się wybrane błędy językowe. Listę błędów do analizy opracował autor raportu na podstawie sugestii internautów – fanów na fanpage’ach Poprawnej Polszczyzny oraz Instytutu Monitorowania Mediów. Pod uwagę brane były materiały opublikowane od 1 stycznia do 15 maja 2014 r.

 • Katarzyna Muller

  wkradł się mały błąd :)
  – chyba w punkcie 11. powinno być: „W cudzysłowiu” (zamiast: w cudzysłowie)
  – a takich przypomnień nigdy zbyt wiele – cenne i warte uzupełniania – może tylko z położeniem większego nacisku na poprawną formę
  KM

  • Euzebia Nowak

   toż Ci napisali że „w cudzysłowiu” jest źle, a poprawnie „w cudzysłowie” – tak jest poprawnie; takie przypomnienia są cenne jak ktoś dopuszcza do siebie, że popełnia błędy; wtedy może się czegoś nauczyć :)

  • Bartek Juszczak

   Wkradła się literówka. Dziękuję za wyłapanie. Już poprawione ;)

 • Tomasz

  Materiał o błędach – z błędami. Super, bardzo profesjonalne!

 • Krzysiek

  będę bronił „okresu czasu”, o którym długo rozmawiałem z kilkoma osobami. „Czas” jest nieskończony, a „okres” to jednak wycinek czasu i użycie „okresu czasu” ma uzasadnienie

  • Bartłomiej Swojak

   Zastanawiam się nad tym, co napisałeś. W tym wypadku „okres” jest faktycznie uzasadniony, ale nadal nie jestem przekonany czy można powiedzieć „okres czasu”. Bo czego innego mógłby dotyczyć okres?

   • szarri

    Menstruacji na przykład…

    • Bartłomiej Swojak

     ale to nadal jest okres czasu. Związany z menstruacją, ale czas.

  • Hairlong

   A kto powiedział, że czas zawsze jest nieskończony?

 • Michal Rosa

  „Okres czasu” nie jest pleonazmem

  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4807

 • Guest

  Skoro

 • Bartłomiej Swojak

  Ciekawe zestawienie. Choć w artykule o błędach wypadałoby poprawić: „Największą ilość błędów…”. „Liczba”, a nie „ilość” w tym wypadku. Powinno być tak jak na infografice :)

 • Magda Bitner

  13. Nieodmienianie nazwisk, które odmieniać się powinno. Np. według Mirosława Bańki. ;)

 • Adam

  Do zdecydowanie najczęstszych błędów osób zajmujących się marketingiem należy używanie angielskiego słowa marketer zamiast polskiego marketingowiec.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami. Zapisz się na bezpłatny newsletter. Nasze treści dostępne są dla Ciebie za darmo, więc prosimy o zaznaczenie poniższych zgód. Nie spamujemy, więc nie musi się niczego obawiać. Nikomu też nie przekażemy Twoich danych! Od czasu do czasu wyślemy do Ciebie reklamę, z której finansowany jest ten serwis. Reklamodawców selekcjonujemy - staramy się ich dobierać w ten sposób, aby promowane produkty odpowiadały potrzebom naszych Czytelników!

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami z dziedziny social media i nowych technologii. Otrzymuj od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje o ciekawych nowych usługach, promocjach, newsy z branży, case study i raporty. Chcę otrzymywać od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje handlowe dotyczące innych podmiotów, zlecających Media Impression Grzegorz Miłkowski kampanie marketingowe, z których utrzymywany jest serwis socialpress.pl oraz finansowane są prace redakcji tego serwisu.

free newsletter templates powered by FreshMail