X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać

Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Chcesz wynająć mieszkanie? Skorzystaj z Facebooka!

Chcesz wynająć mieszkanie? Skorzystaj z Facebooka!fot. © Oleksandr Moroz - bank zdjęć Fotolia.com

Wzmożony ruch wynajmu mieszkań jest szczególnie widoczny w miastach będących ośrodkami akademickimi. Dla studentów rozpoczynających naukę w październiku, to właściwie ostatni moment na znalezienie mieszkania w dobrej lokalizacji i rozsądnej cenie. Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która w sierpniu br. odnotowała 116% wzrost zapytań o wynajem nieruchomości i aż 125% wzrost tego zapytania w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

W Warszawie studiuje prawie 250 000 osób i jest to tym samym największy rynek wynajmu nieruchomości dla studentów. Owszem wybór mieszkań jest tu duży, ale jednocześnie są także najwyższe ceny. Koszt wynajmu kawalerki dochodzi nawet do 1500 zł, a w tej kwocie można np. w Krakowie wynająć 3 pokojowe 50 metrowe, czy nawet większe mieszkanie (źródło: Home Broker). Na drugim miejscu, pod względem liczebności studentów, plasuje się Kraków (ok. 200 tys. studentów), a zaraz za nim Wrocław i Poznań (odpowiednio 150 tys. i 130 tys. studentów). Pozostałe największe ośrodki akademickie w Polsce to: Gdańsk, Katowice, Lublin i Łódź.

Szukamy mieszkania lub pokoju na Facebooku

Portal Marka Zuckerberga może okazać się bardzo przydatny w poszukiwaniu mieszkania. Każdy większy ośrodek akademicki posiada dedykowaną stronę lub grupę, w której dodawane są nieustannie ogłoszenia. Najwięcej jest ogłoszeń z ofertą wynajmu pokoju, ale nie tylko. Jeżeli grupa jest zamknięta, wystarczy poprosić o dołączenie, z którym nie powinno być problemu i powinno nastąpić w ciągu maksymalnie paru godzin. Znajdź swoją grupę i zerknij na ostatnie oferty mieszkań i pokoi. W nawiasie podano liczbę członków grupy/fanów.

Mieszkańcy niektórych miast otworzyli na Facebooku też specjalne strony („Nieuczciwi właściciele mieszkań w…”), na których publikują adresy mieszkań podejrzanych właścicieli. Jak zaznaczono w regulaminie strony te mają pomagać uniknąć oszustów oraz informować o różnych mankamentach, na które napotkali poprzedni wynajmujący. Swoje prężnie działające strony posiadają między innymi miasta: Poznań, Lublin, Wrocław.

Wystawiamy w mediach społecznościowych swoje mieszkanie do wynajęcia

Każdy właściciel chce wynająć mieszkanie sprawdzonym osobom, które zatroszczą się o jego posiadłość. Dlaczego więc nie poszukać potencjalnych lokatorów pośród swoich znajomych? Jeżeli posiadamy profil na Facebooku warto zamieścić ogłoszenie na swojej tablicy. Na odpowiedniej stronie lub w odpowiedniej grupie zamieszczamy także informacje o naszej ofercie bądź po prostu wklejamy link do ogłoszenia zamieszczonego wcześniej na innym portalu z kilkoma słowami zachęty. Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych bazujących na komunikacji wizualnej (Instagram, Pinterest), dodaj atrakcyjne zdjęcia pomieszczeń, aby zachęcić do kontaktu. Atrakcyjne wypromowane mieszkanie można nawet wynająć nieco drożej, jeżeli włożymy w to trochę wysiłku. Ten sposób okaże się też na pewno skuteczniejszy niż zamieszczenie byle jakiego ogłoszenia bądź powierzenie poszukiwań lokatorów niekompetentnemu biuru nieruchomości.


  • Julia Czerkawska

    Najlepiej wśród znajomych, tylko jakoś bardzo rzadko ktoś z nich szuka mieszkania, akurat wtedy kiedy my chcemy je wynająć. Tradycyjne ogłoszenie na portalu ogłoszeniowym jak prywatna oferta daje duży lepszy efekt.

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail