X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać

Nasz newsletter subskrybuje już 12 500 osób!

7 zasad skutecznej komunikacji na Facebooku – poradnik dla początkujących

7 zasad skutecznej komunikacji na Facebooku – poradnik dla początkującychfot. © Detelina Petkova - bank zdjęć Fotolia.com

Na co dzień przerzucamy kilkaset różnych postów, a większość pozostaje przez nas niezauważona lub je lekceważymy. Jednak, gdy prowadzimy biznes lub organizujemy jakikolwiek event i promujemy go poprzez Facebooka (wydaje się, że obecnie nie ma innego wyjścia), nie tylko chcemy, żeby nasze posty były zauważalne i skuteczne, ale tego wymaga także zainwestowany czas i pieniądze przeznaczone na akcje promocyjną.

Istnieje kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwoli każdemu aktywnemu użytkownikowi Facebooka publikować wartościowe posty. Oto kilka reguł:

1.

Ostatnio Facebook zmienił algorytm i obecnie posty tylko i wyłącznie tekstowe spadają na „sam dół”. Staraj się, aby w poście był link lub zdjęcie – oprócz lepszego pozycjonowania przez algorytm, zwiększy się atrakcyjność wizualna (przecież mamy społeczeństwo obrazkowe, które nie lubi czytać długich tekstów) i merytoryczna (odniesienie się do zewnętrznego źródła).

2.

I znów związane z algorytmem i z atrakcyjnością: posty z filmami są najbardziej wartościowe dla Facebooka. Facebook promuje ten format na swoich łamach i obecnie lepiej pozycjonuje filmy dodawane bezpośrednio w serwisie, a nie np. linki z YouTube.com. Ponadto, nawet krótki filmik dłużej angażuje odbiorcę, a w możliwość polubienia lub udostępnienia rozszerza zakres oddziaływania naszego postu i przez to całej akcji.

3.

Jeżeli twój post musi zawierać trochę więcej tekstu niż jednozdaniowe hasło, niech będzie on maksymalnie zwięzły i treściwy. Tak naprawdę Facebook nie jest najlepszym narzędziem do przekazywania opasłych opisów itp. – resztę możesz umieścić na stronie internetowej.

4.

Najważniejszy jest początek – musi być „chwytliwy”. Najłatwiejszym (?) sposobem na to jest zaczynanie postów od pytań, kontrowersyjnych zdań (tylko z umiarem) lub zaczepnych stwierdzeń (chyba, że twój target na to nie pozwala). Zachęca to do spojrzenia na całego posta i do dalszego zainteresowania naszym przekazem. A jak wiadomo, każda sekunda uwagi odbiorcy jest bezcenna.

5.

Raz na jakiś czas wrzucaj posty zawierające coś motywującego, śmiesznego lub refleksyjnego – to pokazuje, że nie jesteśmy ślepo skupieni na promowaniu naszych interesów, ale potrafimy także myśleć o odbiorcach i rzeczach bardziej ogólnych, trochę oderwanych od codziennych interesów. Jednak tu liczy się umiar – jeden taki post w tygodniu zupełnie wystarczy.

6.

Staraj się kończyć posty pytaniem – to zachęca do odpowiedzi i większego zaangażowania się w przekaz. Feedback jest bardzo cenny i zapewnia utrzymanie kontaktu z odbiorcami.

7.

I ostatnia (zainspirowana ostatnią sytuacją z FB): nigdy nie dodawaj w tytule bardzo długich tekstów. Ostatnia facebookowa akcja pt. „Litwo, Ojczyzno moja..” była może oryginalna i zaskakująca, ale bezgranicznie irytująca. Zamiast oczekiwanego rezultatu pojawi się stos zgłoszeń o naruszeniu.

Zapewne można byłoby podać jeszcze kilka zasad dobrego postowania, jednak powyższe reguły są tymi podstawowymi, które pozwalają na świadome i efektywne korzystanie z dobrodziejstw Facebooka. Co prawda nie jesteśmy na FB, ale zgodnie z zasadą nr 6 ten artykuł zakończę pytaniem: macie jeszcze jakieś zasady lub dobre rady dla tych którzy ruszają z jakąś facebookową akcją? Jeżeli tak to piszcie w komentarzach.

 • Podstawowe rady, to fakt, jednak jestem innego zdania odnośnie znaczenia tekstu do znaczenia obrazka, ponieważ jak to z obrazkami bywa mogą być różne, a obrazka nie da się tak pozycjonować tak jak sam tekst.

  Na fb jesteśmy zmuszeni do podporządkowania się do zasad. Tam jesteśmy na podwórku u Marka. Dlatego platformy socialnetwork najlepiej traktować jako narzędzia w celu informowania o czymś, co się dzieje u nas „na podwórku”.

  Materiał świadczy o tym iż ludzie są leniwi, że nie nie chce im się czytać, a oglądać obrazki na których np: jest sam tekst jest łatwiej? może i tak, ale tekstu na obrazku nie da się pozycjonować.

 • Dwie sprawy :)

  Wideo wrzucane bezpośrednio na Facebooka jest później gorzej pozycjonowane przez Google, więc należy się zastanowić nad priorytetami.

  Druga sprawa jest taka, że z tymi długimi opisami, to nie zawsze prawda – zależy co się pisze i jak :)

  Ale rozumiem, że to ogólne podstawy, więc wyjątki potwierdzają te reguły.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami. Zapisz się na bezpłatny newsletter. Nasze treści dostępne są dla Ciebie za darmo, więc prosimy o zaznaczenie poniższych zgód. Nie spamujemy, więc nie musi się niczego obawiać. Nikomu też nie przekażemy Twoich danych! Od czasu do czasu wyślemy do Ciebie reklamę, z której finansowany jest ten serwis. Reklamodawców selekcjonujemy - staramy się ich dobierać w ten sposób, aby promowane produkty odpowiadały potrzebom naszych Czytelników!

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami z dziedziny social media i nowych technologii. Otrzymuj od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje o ciekawych nowych usługach, promocjach, newsy z branży, case study i raporty. Chcę otrzymywać od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje handlowe dotyczące innych podmiotów, zlecających Media Impression Grzegorz Miłkowski kampanie marketingowe, z których utrzymywany jest serwis socialpress.pl oraz finansowane są prace redakcji tego serwisu.

free newsletter templates powered by FreshMail