X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Chiny kolejny raz blokują Wikipedię

Chiny kolejny raz blokują Wikipedięfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Kolejny raz Chińczycy nie mają dostępu do Wikipedii. Na początku chodziło o dostęp tylko chińskiej strony, ale chwilę później rząd postanowił zablokować pozostałe wersje encyklopedii online.

Przez ponad dekadę Chiny systematycznie blokują części witryny (jeśli nie całą stronę), w nadziei, że naród chiński nie zobaczy szkodliwych dla wizerunku rządu informacji lub wiadomości zaczerpniętych z historii.

Uważa się, że źródłem najnowszej blokady Wikipedii, jest zmiana protokołu z HTTP na HTTPS, co staje się problemem dla chińskiej GFW (Great Firewall) podczas filtrowania poszczególnych stron i informacji. Właśnie dlatego rząd postanowił zablokować cały serwis Wikipedii.

Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, podczas Leadership Energy Summit Asia 2015, wyznał, że “nie ma już możliwości blokowania poszczególnych stron w Wikipedii i wybór pozostaje jeden – albo ktoś ma dostęp do całego serwisu, albo w ogóle nie ma do niego dostępu.”

Rząd chiński po raz pierwszy zablokował Wikipedię ponad 10 lat temu na czas 19 dni, kiedy to obchodzono 15. rocznicę protestów na placu Tinanmen. Od tamtej pory, co jakiś czas pojawiają się informację o blokowaniu dostępu do serwisu.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail