X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

YouTube zapewni wyższe ROI niż inne media

Badanie przeprowadzone przez Google we współpracy z wieloma partnerami w latach 2013 - 2016 wykazało, że zwrot z inwestycji (ROI), po uwzględnieniu wydatków na reklamę jest o prawie 80% wyższy w przypadku kampanii prowadzonych na YouTube niż w reklamie telewizyjnej.

YouTube zapewni wyższe ROI niż inne mediafot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Metaanaliza przeprowadzona w 8 krajach, na podstawie 56 studiów przypadku, wykazała, że reklama na YouTube przyniosła większy zwrot z inwestycji (ROI – return over investment) niż reklama telewizyjna w 77% przypadków. Uzyskany wynik obrazuje, jak dużą rolę odgrywają internetowe serwisy wideo w procesie budowania marki oraz długotrwałego zwiększania sprzedaży. W dobie wysokiej fragmentaryzacji mediów, konkretne wartości ROI, które przynosi każdy z kanałów komunikacji, pomogą nie tylko odzwierciedlić skuteczność działań marketerów, ale również optymalnie ulokować środki przeznaczone na reklamę.

Reklama na YouTube przyniósła większy zwrot z inwestycji

fot. materiały prasowe/ Think With Google

fot. materiały prasowe/ Think With Google

Wyniki metabadania obrazują również konkretne przykłady. Latem 2015 r. brytyjski oddział koncernu Mars zrealizował kampanię promocyjną batonów Snickers. W kampanii wykorzystano format wideo w telewizji i online. Jej celem było sprawdzenie, czy dana optymalizacja planu mediowego, także pod kątem kanałów komunikacji, jak i urządzeń, przyniesie maksymalny wzrost sprzedaży w sklepach. Wyniki pokazały, że w porównaniu do reklamy telewizyjnej na każdego funta wydanego na dotarcie do klienta, reklama w serwisie YouTube przyniosła ponad dwa razy większy zwrot z inwestycji.

Coraz bardziej dynamiczny rynek reklamy to ogromne wyzwanie dla Agencji i Klientów, którzy muszą szybko podejmować kluczowe dla powodzenia kampanii decyzje. Twarde dane świadczące o efektywności poszczególnych elementów media mixu przyczynią się do usprawnienia ich pracy. Po raz pierwszy Google ma możliwość udostępnienia danych o efektach działań reklamowych w różnych kanałach, między innymi: reklama display, reklama w wyszukiwarkach czy na YouTube. Dzięki nim proces planowania kampanii stanie się bardziej przejrzysty, efektywny i pozwoli na podejmowanie pewnych decyzji – mówi Arkadiusz Marszałek, Head of Large Customer Sales Agency Team w Google.

Środki na kampanie wideo w internecie powinny być dwukrotnie wyższe

fot. materiały prasowe/ Think With Google

fot. materiały prasowe/ Think With Google

W ramach badania przeprowadzono także prognozy dla 17 kampanii. Zadaniem analiz było ustalenie czy przeniesienie części budżetu na wideo online zwiększy skuteczność działań reklamowych. Z uzyskanych danych wynika, że środki przeznaczone na kampanie wideo w internecie powinny być dwukrotnie wyższe aż w 80% analizowanych przypadków. To zagadnienie dobrze ilustruje prognoza brytyjskiej kampanii piwa Guinness przeprowadzona przez firmę Diageo. Media mix, po optymalizacji, której zadaniem było uzyskanie maksymalnego ROI, przewidywał czterokrotne zwiększenie budżetu na reklamę na YouTube. Do podobnych wniosków doszli także eksperci z firmy Data2Decisions, po połączeniu metody badawczej MMM (Market Map Monitoring) z autorskim podejściem Ecosystem Modelling, pozwalającym na wyizolowanie YouTube z grona innych platform wideo online. Wyniki analizy wskazały, że w przypadku wielu klientów firmy, ROI było wyższe przy wykorzystaniu YouTube. Uzyskane dane mogą sugerować podniesienie wydatków reklamowych w serwisie nawet 2-lub 6krotnie.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail