X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać

Nasz newsletter subskrybuje już 12 500 osób!

Groźny wirus na Facebooku: szyfruje twardy dysk i żąda okupu

Niewinnie wyglądające powiadomienie na Facebooku może być przyczyną pobrania i zainstalowania złośliwego oprogramowania, które potrafi zaszyfrować twardy dysk, a nawet żądać okupu.

Groźny wirus na Facebooku: szyfruje twardy dysk i żąda okupufot. bank zdjęć shutterstock.com

O nowym wirusie jako pierwszy napisał serwis Niebezpiecznik powołując się na doniesienia od swoich czytelników.

Atak przez Facebooka

Wirus atakuje za pomocą zupełnie normalnie wyglądającego facebookowego powiadomienia o tym, że ktoś z naszych znajomych oznaczył nas w komentarzu. Po kliknięciu na powiadomienie zostaniemy przeniesieni do treści, która rzekomo została umieszczona w Dokumentach Google. Kliknięcie na link powoduje ściągnięcie na komputer złośliwego oprogramowania. Jak możemy przeczytać w serwisie Niebezpiecznik wirus prawdopodobnie wykorzystuje jakiś błąd po stronie Facebooka.

Zainfekowani podają dalej

Po zainfekowaniu komputera wirus może rozsyłać złośliwe oprogramowanie na Facebooku poprzez oznaczanie znajomego w komentarzu oraz poprzez wysyłanie złośliwych linków przez chat. Jednak na tym się nie kończy. Wirus może również publikować wpisy na tablicy z linkiem, po kliknięciu którego ofiara pobierze złośliwe oprogramowanie.

Żąda okupu

Po ściągnięciu wirusa na komputer może on rozpocząć szyfrowanie plików na twardym dysku. Jeśli klikniemy na plik, który został zaszyfrowany wówczas pojawi się informacja o tym, że dane zostały zaszyfrowane, a ich odzyskanie będzie wymagało zapłaty.

Zainfekowany?

Według portalu Niebezpiecznik niewiele znanych programów antywirusowych jest w stanie wykryć tego wirusa. Czy komputer jest zainfekowany? Jeśli posiadamy inny system niż Windows lub jeśli na Windowsie pobraliśmy złośliwy plik, ale go nie rozpakowaliśmy wówczas nie mamy się czego obawiać. Warto jednak ściągnięty plik usunąć z komputera, aby w przyszłości go przypadkiem nie rozpakować.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami. Zapisz się na bezpłatny newsletter. Nasze treści dostępne są dla Ciebie za darmo, więc prosimy o zaznaczenie poniższych zgód. Nie spamujemy, więc nie musi się niczego obawiać. Nikomu też nie przekażemy Twoich danych! Od czasu do czasu wyślemy do Ciebie reklamę, z której finansowany jest ten serwis. Reklamodawców selekcjonujemy - staramy się ich dobierać w ten sposób, aby promowane produkty odpowiadały potrzebom naszych Czytelników!

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami z dziedziny social media i nowych technologii. Otrzymuj od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje o ciekawych nowych usługach, promocjach, newsy z branży, case study i raporty. Chcę otrzymywać od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje handlowe dotyczące innych podmiotów, zlecających Media Impression Grzegorz Miłkowski kampanie marketingowe, z których utrzymywany jest serwis socialpress.pl oraz finansowane są prace redakcji tego serwisu.

free newsletter templates powered by FreshMail