X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Influencer marketing – jak zwiększyć zaangażowanie z pomocą liderów opinii?

Na czym polega fenomen influencer marketingu? Kto jest liderem opinii dla ludzi młodych? Jak marki mogą skorzystać na tego typu działaniach? Na te i inne pytania odpowiadają Justyna Fabijańczyk i Agata Cupriak, autorki ebooka o influencer marketingu, którzy ujrzy światło dzienne w drugiej połowie listopada.

Influencer marketing – jak zwiększyć zaangażowanie z pomocą liderów opinii?fot. materiały prasowe

reklama


Platforma Whitepress jest w trakcie tworzenia ogólnodostępnego, bezpłatnego ebooka o charakterze edukacyjno-poradnikowym. Tekst w całości poświęcony jest influencer marketingowi i skierowany przede wszystkim do marketerów i pracowników agencji marketingowych, którzy regularnie współpracują z liderami opinii.

Tematyka ebooka, który już niebawem ujrzy światło dzienne, obejmuje wszystkie istotne kwestie związane ze współpracą z influencerami. Czytelnik zostanie wprowadzony w to środowisko – dowie się kim oni są, czym się zajmują, na czym polega ich fenomen i dlaczego mogą być pomocni w promocji. Pozna też najważniejszych polskich influencerów.  Druga część ebooka to sto procent praktyki: autorzy opowiedzą jak współpracować z liderami opinii, jak zorganizować współpracę aby była efektywna, co robić a czego unikać, jak podejść do kwestii finansów i oczekiwań influencera. Ostatnia część to case studies. Omówione będą m. in. kampanie: Radka Kotarskiego i Banku Millennium, Michała Szafrańskiego i Banku BGŻ czy Ewy Chodakowskiej i Adidasa.

Ebook to wysiłek kilkudziesięciu partnerów, osób, agencji, influencerów i dziennikarzy, ale przede wszystkich dwóch autorek: Justyny Fabijańczyk i Agaty Cupriak. Zapytaliśmy je o dlaczego influencer marketing jest tak ważny, kto jest liderem opinii dla ludzi młodych oraz jak marki mogą skorzystać na tego typu działaniach.

Monika Kuchta: Na czym polega fenomen influencer marketingu?

Justyna Fabijańczyk: Influencer marketing wywodzi się z kilku zjawisk, między innymi ze zmęczenia nachalnymi komunikatami o charakterze marketingowym. Media społecznościowe zmieniły sposób komunikacji – skończyły się czasy komunikacji jednokierunkowej od nadawcy do odbiorcy. Dziś każdy rozmawia z każdym i jest to komunikacja bardziej autentyczna, ludzka, mniej oficjalna. Marketerzy mają dokładną świadomość, że muszą się przystosować, mówić ludzkim językiem, językiem konsumenta. Jeśli ten konsument ma dziś 18 lat, to dla marketera, który ma 30 parę lat jest postacią nie do odgadnięcia. Influencer marekting pomaga na dwa sposoby: z jednej strony marki mogą badać, przyglądać się jak konsumenci w młodych grupach docelowych się komunikują, jakim językiem mówią, a z drugiej zyskać na autentyczności podpierając się autentycznością tworców internetowych.

Którzy twórcy są największymi liderami opinii dla Millenialsów?

Agata Cupriak: Dwie rzeczy są pewne – Millenialsi odrzucają tradycyjnych, znanych ze szklanego ekranu celebrytów oraz wyżej od nich cenią autentyczność i atrakcyjność twórców internetowych. Trudno jednak mówić o największych liderach dla wszystkich internautów, ponieważ zarówno twórcy, jak i odbiorcy reprezentują bardzo zróżnicowane środowiska. Wśród twórców internetowych znajdziemy biznesmenów, dziennikarzy, pasjonatów wszelkich dziedzin, zapalonych graczy, jak i rodziców. Łączą ich trzy rzeczy – ogromny autorytet, charyzma i wpływ na odbiorców. I to według wpływu, a nie zasięgu powinniśmy oceniać twórców.

Na przykład od dłuższego czasu osobą, która cieszy się ogromną popularnością w świecie mediów online’owych jest Martyna Wojciechowska. Jednak już dla grupy odbiorców 15-25 lat nie jest ona liderką, nie jest nawet w pierwszej 10-tce. Wśród 10 najbardziej wpływowych influencerów aż 8 to osoby ze świata online. To oni mają większe oddziaływanie. Ranking wygrywa youtuberka urodowa Red Lipstick Monster (na podstawie badania House of Influence, czwarty kwartał 2015, ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network Polska). Czy jest ona największym influencerem? Zależy dla kogo, istotny jest też kontekst twórczości. Red Lipstick Monster, choć jest zdecydowaną liderką, może być nieznana fanom innego lidera, satyrycznego twórcy youtubowego – Niekrytego Krytyka.

Jak obecnie prezentuje się sytuacja influencer marketingu w Polsce?

J.F: Jak pokazują przeprowadzone na potrzeby publikacji wywiady z marketerami, świadomość na temat korzyści płynących ze współpracy z twórcami internetowymi jest wysoka. Korzyści dostrzegają nie tylko międzynarodowe marki, ale też lokalne firmy i instytucje publiczne. W case study poddajemy analizie nową kampanię informacyjną Narodowego Instytytu Zdrowia Państwowego Zakładu Higieny, przeprowadzoną wspólnie z blogerami podróżniczymi. Kampania ta jest świetnym przykładem pokazującym, że twórcy internetowi oraz prowadzone przez nich kanały są postrzegane jako bardzo atrakcyjne tory komunikacji. Warto też wspomnieć, że marki świadomie podchodzą do tego rodzaju współpracy stawiając na autentyczne treści – z wywiadów wynika, że daleko są od wywierania na twórcach presji. Również sami twórcy są świadomi wartości jaką reprezentują dla marek.

Jak marki mogą skorzystać z tego typu działań? Co mogą zyskać? 

A.C: Influence marketing to odpowiedź na słabnącą skuteczność dotychczasowych form reklamy, szczególnie w grupie 15-35 lat, zmieniające się potrzeby odbiorców oraz rosnące wymagania wobec marek. IM nadaje markom ludzkiego, osobistego i autentycznego wymiaru. Influencerzy, polecając dany produkt czy usługę, uwiarygodniają ją, obudowują atrakcyjnym contentem, wciągają odbiorców w relację z marką. Twórcy internetowi są fantastycznymi narratorami, budują opowieści, w których marka staje się bohaterem obok odbiorcy, co silnie angażuje emocje. A dziś to one są głównym motorem decyzji zakupowych, choć bardzo chcielibyśmy wierzyć, że dominujący wpływ ma rozsądek.

Marki zyskują więc dzięki influencerom publiczność, zaufanie, a przede wszystkim  zaangażowanie, które przekłada się na faktyczną realizację zamierzonego call to action, w tym dokonanie zakupu.

Jak wybrać odpowiedniego influencera do naszych działań? Czym się kierować?

A.C: Po pierwsze dopasowaniem. Influencer powinien pasować zarówno do naszej marki, jak i do grupy odbiorców, do której chcemy dotrzeć. Szukając odpowiedniego autora, należy przyjrzeć się, czy nasz produkt wpisuje się w tematykę jego medium (choć nie musi być to dopasowanie bezpośrednio, np. sprzęt typu tablet czy aparat fotograficzny często ciekawiej jest promować wśród podróżników niż geeków). Ważne jest też dopasowanie na poziomie stylu komunikacji to, czy twórca mówi głosem spójnym z przekazem naszej marki. Po drugie należy kierować się zaangażowaniem. Czy twórca ma więź z odbiorcami, czy wywołuje u nich pozytywne emocje, czy wchodzi w interakcję, czy odbiorcy chętnie reagują na jego aktywność. To będzie świadczyło, że cieszy się ich uznaniem. Kryterium zasięgu oczywiście też jest istotne, ale kierując się tylko nim, możemy pominąć tych, którzy mają największy wpływ na naszą grupę docelową.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Efekt końcowy ujrzymy prawdopodobnie w drugiej połowie listopada. Publikacja będzie do pobrania ze strony: http://www.whitepress.pl/influencer-ebook. Osoby które zapiszą na stronie otrzymają ebooka w pierwszej kolejności.

O autorkach ebooka

Justyna Fabijańczyk

 

Justyna Fabijańczyk

Reporterka w świecie biznesu, ekspert w obszarze brandingu, produkcji oraz redakcji treści. Prowadzi bloga CyfrowiNomadzi.pl. Jako Dr Nazwa tworzy nazwy firm, produktów, hasła brandingowe. Prowadzi blogi firmowe, pisze artykuły.

 

 

 

Agata Cupriak

Agata Cupriak

Agata Cupriak

Specjalista ds. PR w Merlin, copywriterka. Odpowiadała za wizerunek marki oraz jej promocję w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Pracowała także jako redaktor w czasopismach branżowych – najpierw w Wydawnictwie Promedia, a następnie w Muratorze.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail