X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak przyciągnąć smart shopperów do sklepu?

Czym jest smart shopping? O czym należy pamiętać, aby przyciągnąć uwagę zakupowicza? Jakie narzędzia i platformy wykorzystać?

Jak przyciągnąć smart shopperów do sklepu?fot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Artykuł biznesowy

Smart shopping to rozwijająca się tendencja zakupowa, polegająca na dokonywaniu racjonalnych wyborów, szukaniu produktów o najlepszym stosunku jakości do ceny i opierająca się na wysokiej świadomości konsumenta. W trendzie tym smart shopper odkłada na bok emocje i nie nabiera się na tanie i dobrze znane chwyty marketingowe. Jak więc przyciągnąć sprytnego zakupowicza, który biegle obsługuje wszystkie możliwe narzędzia internetowe do porównywania ofert i skrupulatnie sprawdza opinie o produkcie lub usłudze?

Pozycjonowanie

Dobre pozycjonowanie swoich produktów i sklepu w sieci, to klucz do sukcesu. Zwróć szczególną uwagę na to, żeby pojawiały się jako jedne z pierwszych propozycji wyszukiwarki. Prowadząc działalność w sektorze e-commerce możesz wykorzystać różne narzędzia, które pozwolą potencjalnemu konsumentowi na szybkie wyszukanie Twojej oferty. Jednym z sposobów jest wykorzystanie Google Merchant Center – pozwali Ci to na przyciągnięcie nowych osób oraz stałą kontrolę nad informacjami o produktach (aktualizowanie danych o dostępności) i cen umożliwi robiącym zakupy dotarcie do Twojej oferty, która spełnia ich kryteria.

Nie zapominaj o mediach społecznościowych

Wybierz odpowiedni kanał (lub kanały) social media i bądź aktywny. Prowadzenie dobrej strategii pozwoli Ci na informowanie o aktualnych promocjach i obowiązujących rabatach. Dodatkowo, możesz wykorzystać środek ten do budowania grupy lojalnych klientów. Ogromnym atutem social media jest interakcja z klientami – często to od nich możesz dowiedzieć się czego oczekują lub jakie działania mogą wpłynąć korzystnie na wizerunek Twojej marki, a także co poprawić, by zwiększyć jakość świadczonych usług.

Porównywarki cen

Porównywarki cenowe to jedne z ulubionych platform wszystkich smart shopperów. Dzięki nim konsument z łatwością może sprawdzić różne oferty. Obecność w nich to konieczność, jeśli chcesz dotrzeć do świadomych konsumentów.

Portale rabatowe

Istnieją różne platformy gromadzące kody rabatowe (między innymi – alerabat.com – portal oferujący dziesiątki kodów do sklepów i restauracji np. KFC), w których klient „smart” szuka zniżki. Zadbaj o swoją obecność na tych serwisach. Często wystarczy, że wprowadzając niewielką zniżkę – pozyskujesz nową zainteresowaną kupnem osobę.

Aplikacja mobilna

Tworząc sprawną aplikację mobilną, która pozwoli zainteresowanym osobom na przeglądanie oferty z poziomu smartfona, pozwolisz mu na bieżące sprawdzanie Twojej oferty. Pamiętaj jednak, że aplikacja ta musi być funkcjonalna i użyteczna. Badania mówią, że 68% użytkowników odinstaluje aplikacje już po pierwszym użyciu, jeśli nie spełnia swojej funkcji i jest niewygodna w obsłudze.

Postaw na rzetelność

Twoje produkty powinny być opatrzone rzetelnym opisem. Świadomy konsument stawia na konkrety, a nie wyświechtane frazesy. Jeżeli jakaś dodatkowa funkcjonalność znacząco zwiększa cenę produktu, pokaż klientowi jak zmieni jego życie używając jasnych i prostych przykładach.

Nie tylko e-commerce

Jeżeli jesteś właścicielem lokalnego sklepu, nie wyklucza Cię to z przyciągania do siebie smart shopperów. Osoby te często chętnie sięgają po lokalne produkty dobrej jakości. Musisz jednak pamiętać, że porównywanie ofert odbywa się najczęściej przez Internet. Zadbaj o stronę internetową z informacjami o produkcie lub usłudze i ich ceną. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją działalność – wybierz media społecznościowe.

Profesjonalizm ponad wszystko

Smart shopper to najczęściej osoba przed czterdziestym rokiem życia, z wyższym wykształceniem. Biorąc to pod uwagę, pamiętaj o zachowaniu profesjonalizmu w obsłudze osób robiących e-zakupy. Media społecznościowe mają ogromny zasięg i siłę – musisz brać pod uwagę, że to integralna część Twojego biznesu, w którym nie ma miejsca na prywatę, a najmniejsze błędy prawdopodobnie zostaną natychmiast wychwycone i wytknięte.

Newslettery, powiadomienia oraz programy lojalnościowe

Wykorzystując newslettery czy powiadomienia SMS masz szanse na stały kontakt z zainteresowanymi produktem osobami i informowanie ich o aktualnych promocjach i rabatach. Dzięki temu dotrzesz do stałych klientów i pozwolisz im na bieżące zapoznawanie się z ofertą. Choć smart shopper rzadko cechuje się lojalnością wobec danej marki, proponując odpowiedni, spersonalizowany program, możesz zatrzymać go u siebie na stałe. Warto pamiętać także, że osoby te cenią sobie wysoką jakość usług: szybką przesyłkę, dobrze (często także estetycznie) zapakowany produkt oraz sprawną komunikację i kontakt z sprzedawcą.

Smart shopping to trend, który doskonale wpisuje się w aktualny life style wielu e-konsumentów. Nie chcemy wydawać już pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że dobrej jakości produkty, choć droższe, sprawdzają się lepiej i służą dłużej. Tendencja ta stawia przed branżą wyzwanie, jakim są ciągle rosnące wymagania konsumentów. Warto więc stworzyć solidną bazę swojego biznesu i prowadzić strategię, opartą na konkretnych filarach, która jest jednak na tyle elastyczna, by zmieniać się i dostosowywać do bieżących trendów.

Artykuł biznesowy

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail