X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać

Nasz newsletter subskrybuje już 12 500 osób!

Pierwszy w Polsce wyrok za umieszczanie kompromitujących zdjęć dzieci na Facebooku

Już od pewnego czasu w internecie panuje specyficzna moda na umieszczanie przez rodziców zdjęć i filmów wprost kompromitujących ich potomstwo. Zjawisko parental trollingu ma zarówno swoich wielbicieli, jak i ostrych przeciwników. Głównym zarzutem jest to, że dzielenie się treściami, które w jakiś sposób ośmieszają niczego nie rozumiejące dzieci jest wątpliwe moralnie. W Polsce po raz pierwszy wydano wyrok w tej sprawie.

Pierwszy w Polsce wyrok za umieszczanie kompromitujących zdjęć dzieci na Facebookufot. bank zdjęć shutterstock.com

Co było początkiem?

Parental trolling rozkwitł za sprawą Grega Pembroke’a, który jako pierwszy postanowił podzielić się z innymi internautami płaczem swojego syna. Jego strona zdobyła ogromną popularność i przerodziła się w kilkaset wpisów. Głównym zainteresowaniem rodziców-trolli jest prezentowanie swoich dzieci w kompromitujących je sytuacjach. Pomysły dorosłych z każdym wpisem przybierały coraz bardziej wątpliwe moralnie formy. Dyskusje na temat prawa do intymności i prywatności młodego człowieka pojawiły się dopiero po kilkuminutowym filmiku umieszczonego przez rodziców, na którym ich syn jest odurzony po zabiegu dentystycznym.

Pierwszy w Polsce wyrok w sprawie parental trolling

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna pierwsza w Polsce rozprawa o parental trolling, dotyczyła zdjęcia małego 2-letniego chłopca trzymającego butelkę po piwie, a w drugiej ręce swoje przyrodzenie. Fotografie umieścił na Facebooku ojciec chłopca już 4 lata temu. Na policję a następnie do prokuratury zgłosiła się matka. Mimo jej wielokrotnych próśb zdjęcie nie zostało usunięte. Zrobili to dopiero administratorzy serwisu społecznościowego, jednak mężczyzna ponownie udostępnij zdjęcie, tym razem wykadrowane w taki sposób, aby nie było widać genitaliów dziecka. Cały proces trwał tak długo, ponieważ oskarżony wielokrotnie składał apelację. Rodzice nie są małżeństwem, a chłopiec przebywa z matką. Zdjęcie zrobiono podczas jednej z wizyt syna u ojca. Mężczyzna twierdzi, że czuje się artystą, a fotografowanie własnego dziecka jest jego prawem. Sąd pierwszej instancja był jednak innego zdania i wymierzył mu karę 6 miesięcy ograniczenia wolności. W drugiej zmniejszono ten okres do trzech miesięcy. Dziś chłopiec ma już 6 lat. Oskarżony zapowiada, że będzie odwoływał się od wyroku u wyższych instancji – Sądu Najwyższego oraz Trybunału w Strasburgu – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W Polsce jest wiele przypadków parental trolling. Najpopularniejsze posiadają tysiące odsłon i lików. Niestety niejednokrotnie bohaterzy tych materiałów nie będą chcieli pochwalić się nimi w przyszłości. Dlatego dobrą zasadą umieszczania zdjęć dzieci w internecie jest zapytanie samego siebie, czy chcielibyśmy się znaleźć w takiej sytuacji. Powinni zrobić to w szczególności rodzice, którzy maja obowiązek dbać o dobro swoich pociech.

Wyrok jest odpowiedzią na wszechobecny na Facebooku ekshibicjonizm, przez który granice moralne niebezpiecznie się zacierają. Parental trolling stanowi odłam wyjątkowo okrutnej cyberprzemocy, ponieważ oprawcą są rodzice wykorzystujący bezradność własnego dziecka. Co więcej, niektóre treści udostępniane przez dorosłych nie tylko są nieodpowiednie, ale również mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla naszych pociech. Udostępniane materiały mogą bowiem zostać wykorzystane przez pedofili lub przestępców internetowych.

reasonsmysoniscrying.com

reasonsmysoniscrying.com

Newsletter

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami. Zapisz się na bezpłatny newsletter. Nasze treści dostępne są dla Ciebie za darmo, więc prosimy o zaznaczenie poniższych zgód. Nie spamujemy, więc nie musi się niczego obawiać. Nikomu też nie przekażemy Twoich danych! Od czasu do czasu wyślemy do Ciebie reklamę, z której finansowany jest ten serwis. Reklamodawców selekcjonujemy - staramy się ich dobierać w ten sposób, aby promowane produkty odpowiadały potrzebom naszych Czytelników!

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami z dziedziny social media i nowych technologii. Otrzymuj od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje o ciekawych nowych usługach, promocjach, newsy z branży, case study i raporty. Chcę otrzymywać od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje handlowe dotyczące innych podmiotów, zlecających Media Impression Grzegorz Miłkowski kampanie marketingowe, z których utrzymywany jest serwis socialpress.pl oraz finansowane są prace redakcji tego serwisu.

free newsletter templates powered by FreshMail