X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Badacze ze Stanford nauczyli sztuczną inteligencję tworzenia memów

Sztuczna inteligencja może zrobić niezwykłe rzeczy, a teraz potrafi także tworzyć własne memy. Naukowcy ze Stanford wykorzystali ponad 400 tysięcy obrazów, aby wyszkolić algorytm w tworzeniu zabawnych grafik.

Badacze ze Stanford nauczyli sztuczną inteligencję tworzenia memówźródło: github.com/alpv95/MemeProject

reklama


Choć sztuczna inteligencja nie jest dziedziną zupełnie nową, od pewnego czasu możemy obserwować jej intensywny rozwój. Ostatnio pisaliśmy o psychopatycznej AI stworzonej przez naukowców z MIT, która wszędzie widzi śmierć i cierpienie. Projekt ten miał na calu pokazanie, jakie skutki może mieć niewłaściwe wykorzystanie danych. Ciekawe użycie danych zaprezentowali badacze ze Stanford University.

Dank learning

Jak czytamy na TNWdank learning to metoda uczenia generowania memów za pomocą deep learningu. Naukowcy, dostarczając ponad 400 tysięcy obrazów z 2600 etykietami z memegenerator.com, nauczyli sztuczną inteligencję generowania własnych, humorystycznych obrazów.

źródło: Dank Learning: Generating Memes Using Deep Neural Networks

źródło: Dank Learning: Generating Memes Using Deep Neural Networks

Autor mema: człowiek czy AI?

Badania zostały przeprowadzone przez Abela L. Peirson V i E. Meltem Tolunay, badaczy ze Stanford University. Według opublikowanego przez nich 8 czerwca na stronie uczelni artykułu, memy AI stworzone przy użyciu Dank Learning okazały się równie dobre jak te stworzone przez ludzi. Świadczą o tym oceny recenzentów, którzy jako ochotnicy opiniowali ich jakość.

Test końcowy, w ramach którego pokazano 5 recenzentom z różnych środowisk 20 memów ujawnił, że rozróżnienie tych stworzonych przez sztuczną inteligencję oraz przez ludzi jest trudne, a oceny ich humoru są zbliżone. Memy stworzone przez człowieka otrzymały bowiem około w skali od 0-10 7,0 punktów, podczas, gdy te stworzone przez AI nie pozostały daleko w tyle z wynikiem od 5,5 do 6,8 punktów.

źródło: Dank Learning: Generating Memes Using Deep Neural Networks

źródło: Dank Learning: Generating Memes Using Deep Neural Networks

Pracujący nad projektem zdają sobie sprawę, że największym wyzwaniem projektu było uchwycenie humoru, który różni się w zależności od ludzi i kultur. Czy jednak mimo to powinniśmy się obawiać, że AI będzie wkrótce w stanie tworzyć treści zabawniejsze niż człowiek?

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail