X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak sztuczna inteligencja Facebooka widzi nasze zdjęcia?

Czego dowiedzieliśmy się o tym, jak działa sztuczna inteligencja Facebooka w kontekście zdjęć? Co zdarzyło się w dzień awarii serwisu?

Jak sztuczna inteligencja Facebooka widzi nasze zdjęcia?źródło: shutterstock.com

reklama


Nie da się ukryć faktu, iż brak możliwość dodawania i oglądania zdjęć z powodu ostatniej awarii Facebooka wstrząsnęła światem internetu. Nagle zamiast kolorowego, wypełnionego twarzami naszych znajomych newsfeedu widzieliśmy po prostu tekst i puste, białe pola.

Awaria została naprawiona, jednak rozpętała się inna burza dotycząca serwisu społecznościowego. Według wielu specjalistów i serwisów – Facebook zdradził, na jakich zasadach działa u niego sztuczna inteligencja.

Jak działają algorytmy na Facebooku?

O tym, w jaki sposób działają liczne algorytmy na Facebooku wiemy od dłuższego czasu. Wystarczy, że wchodząc na serwis społecznościowy wejdziemy w interakcję z daną Stroną lub osobą, a algorytmy ustawią nam wyświetlane posty w kolejności od najbardziej nas interesujących, do tych mniej interesujących. W rezultacie tego niektóre ze Stron, które polubiliśmy w ogóle nie są dla nas widoczne.

Nie tak dawno serwis wydał w tej sprawie oświadczenie i wyjaśnił, w jaki sposób wyświetlają się posty na naszych tablicach. Napisał, że za większość treści, które widzimy odpowiedzialne są nasze urządzenia mobilne oraz aplikacja Facebooka i to właśnie tamte kliknięcia wiodą prym.

Sztuczna inteligencja a nasze zdjęcia

Ostatnia awaria na Facebooku ujawniła zaskakujące dla wielu informacje. Okazuje się, że zamiast naszych zdjęć, zostały ukazane treści, jakie czyta sztuczna inteligencja na Facebooku. I tak, zamiast zdjęcia tańczącej dziewczynki, widzieliśmy tekstzdjęcie może zawierać – dziewczynkę, dziewczynka tańczy lub zamiast grupy osób, które są w ogrodzie: zdjęcie może zawierać: więcej ludzi, ludzie się uśmiechają, stoją, jeden mężczyzna z brodą.

www.theverge.com

Jak łatwo zauważyć, system uczenia się na Facebooku jest na tyle rozwinięty, iż uczy się naszych zdjęć za pomocą nie tylko algorytmów, ale również treści, które do nich dopasowuje. Zatem zanim nasze zdjęcia pojawią się na naszym profilu w serwisie społecznościowym, sztuczna inteligencja musi “odczytać” i rozpoznać obraz.

Być może przy kolejnej awarii twórcy Facebooka będą bardziej ostrożni, a co za tym idzie – zabezpieczą swoje treści lepiej. Chociaż jak wiadomo, każde uczenie maszynowe wygląda zupełnie inaczej i takie “ujawnienie” możemy potraktować raczej jako ciekawostkę, niż zdradę tajemnicy funkcjonowania Facebooka.

  • Każdy SEOwiec tak robi na swoich stronach www. Podpisuje ALTami obrazki, aby indeksowały się pod właściwą frazą.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail