X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook pracuje nad okularami, które zastąpią smartfony

Czy Facebook powinien zajmować się produkcją inteligentnych, modnych okularów i asystenta głosowego zamiast naszą prywatnością?

Facebook pracuje nad okularami, które zastąpią smartfonyźródło: shutterstock.com

reklama


Facebook szokuje. Mimo wielu oskarżeń o naruszanie prywatności użytkowników serwisu, szeregu niepowodzeń w związku z wprowadzeniem Libry, ponownie podejmuje próby wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań.

Tym razem stawia na inteligentne i modne okulary, możliwość połączenia z TV, a także asystenta głosowego.

Modne, inteligentne okulary zastępujące telefon

Facebook już od kilku lat pracuje nad wprowadzeniem okularów, które mają zastąpić nasze telefony. Okulary z AR, mają być nie tylko idealnym rozwiązaniem technologicznym, ale również sprawdzać się jako modny dodatek. Wszystko za sprawą firmy, którą Facebook wybrał do współpracy przy projekcie, czyli firmę Ray-Ban Luxottica.

W dodatku, niedawno twórcy serwisu poinformowali, że będą one gotowe w latach 2023-2025. Inteligentne okulary mają nazywać się Orion i pozwolić użytkownikom odbierać połączenia, wyświetlać użytkownikom różne, istotne informacje, a także umożliwić transmisję na żywo tego, co właśnie obserwują w mediach społecznościowych.

źródło: shutterstock.com

Asystent głosowy

Jak widać, Facebook pozazdrościł firmie Google nie tylko okularów, ale także asystenta głosowego – Agios. Prace nad własnym asystentem głosowym Facebooka trwają od roku 2018. Podobnie jak w przypadku okularów, pracują nad nim specjaliści z Reality Labs w Redmond w stanie Waszyngton.

Dodatkowo, miałby on być integralną częścią okularów Orion. Wszystko po to, aby użytkownik nie musiał martwić się o to, że ich urządzenia są zbyt duże i mało użyteczne. Biorąc pod uwagę fakt, że Facebook walczy o zaufanie swoich użytkowników względem bezpieczeństwa prywatności, asystent głosowy może okazać się ryzykownym rozwiązaniem.

Dodatkowo na niekorzyść Facebooka, mogą wpłynąć doniesienia o tym, że zarówno asystent Google’a i Apple’a miał podsłuchiwać rozmów osób z nich korzystających.

Czy nowe rozwiązania będą spektakularnym sukcesem Facebooka?

Wszystko wskazuje na to, że może skończyć się podobnie, jak w przypadku kryptowaluty. W dodatku konkurencja już dawno wypuściła podobne sprzęty na rynek. Asystent głosowy Facebooka może nie wyróżnić się na tle tych, które prezentują Google i Apple, ponieważ serwis społecznościowy Marka Zuckerberga cieszy się najmniejszym zaufaniem wśród tej trójki.

W kwestii okularów sytuacja wygląda podobnie. Na rynku są już okulary Spectacles 3 od Snapchata, startup Florida Florida Magic Leap sprzedaje okulary Magic Leap One AR. W dodatku Microsoft produkuje właśnie zestaw słuchawkowy Holo Lens 2, a Apple planuje wypuścić na rynek podobne urządzenie już w przyszłym roku. Co prawda sami twórcy Oriona nie spodziewają się spektakularnego sukcesu, jednak prawdopodobnie dla Zuckerberga jest to na ten moment priorytet.

Czy rzeczywiście zobaczymy kiedyś te rozwiązania na rynku? Być może, jednak na ten moment plany Facebooka wydają się być jedynie marzeniem, które niczym nie wyróżni się na tle konkurencji, której ludzie ufają bardziej.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail