X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Media społecznościowe w czasach zarazy

Dlaczego w obliczu koronawirusa social media mogą nam zaszkodzić?

Media społecznościowe w czasach zarazyźródło: unsplash.com

Gdy jako nastolatka otrzymałam w prezencie książkę Gabriela Garcí Márqueza “Miłość w czasach zarazy”, nie przypuszczałam, że po latach jej tytuł będzie kojarzył mi się z obecną rzeczywistością. Tam jednak epidemia cholery gra drugoplanową rolę. Dziś pandemia koronawirusa jest niestety głównym bohaterem. Nie tylko na świecie, ale i w mediach społecznościowych.

Social media są dla nas niezwykle cennym źródłem informacji. Prawie zawsze. W takiej sytuacji jak ta, mogą one jednak robić nam krzywdę. Dlaczego?

Przebodźcowanie

O koronawirusie piszą wszystkie media. Każda kolejna informacja wiąże się z nowymi artykułami i grafikami, które w formie postów trafiają do mediów społecznościowych. Trudno mieć za złe przedstawicielom mediów tego, że chcą dostarczać na bieżąco informacje o rozwoju sytuacji. To ich praca. Jednak, gdy obserwujemy kilkanaście lub kilkadziesiąt profili mediów, informacje te docierają do nas ze wzmożoną siłą. Przekazują je z różnych źródeł nasi znajomi, obserwowani eksperci i Strony.

W skutek tego wszystkiego co do nas trafia, stajemy się przebodźcowani. Nasz mózg jest przeładowany, bo przekracza to nasze możliwości adaptacyjne. A różnorodne tytuły nie ułatwiają nam zrozumienia, że dany materiał dotyczy informacji, która już przecież do nas dotarła – w innej formie. Co więcej, nieustanne sprawdzanie aktualizacji na ten temat może powodować u nas stres. Warto z rozwagą i w odstępach czasowych monitorować rozwój sytuacji oraz stosować się do zaleceń ludzi, którzy mają na ten temat profesjonalną wiedzę.

Zewsząd słyszymy, że w sytuacji kryzysowej niezwykle istotna jest higiena. Poza zachowaniem jej w sposób dosłowny, który jest zupełnie niezbędny, powinniśmy także zadbać o higienę w mediach społecznościowych. 

Warto dokonać przeglądu obserwowanych Stron i przyjrzeć się temu, z jakich źródeł czerpiemy informacje i czy są one na pewno rzetelne. Z pomocą może przyjść także funkcja wyciszania profili. Jeśli wśród naszych znajomych znajduje się ktoś, kto nieodpowiedzialnie dzieli się informacjami lub prowadzi niewiele wnoszące dyskusje, możemy tymczasowo ograniczyć widoczność tychże treści. Wzajemne nakręcanie się może działać tylko na naszą niekorzyść. Dlatego, aby tego uniknąć, wystarczy przy poście danej osoby lub Strony wybrać widoczne po prawej stronie trzy kropki i opcję “Wstrzymaj posty na 30 dni”.

źródło: unsplash.com

Błędy poznawcze

Pośród tylu komunikatów z łatwością możemy wpaść w pułapkę błędów poznawczych, czyli nieracjonalnego postrzegania rzeczywistości. Warto zdać sobie z nich sprawę, aby je wyeliminować.

Aby odblokować artykuł podaj swój adres email

Masz jeszcze do przeczytania 79% artykułu…

Artykuł w pełnej wersji dostępny jest za darmo dla naszych stałych czytelników. Aby go przeczytać, musisz się zalogować za pomocą maila, na którego otrzymujesz od nas newsletter lub zapisać się do listy subskrypcyjnej.
Wpisz poniżej adres e-mail, na który otrzymujesz od nas newsletter i odblokuj artykuł.

Jeżeli nie jesteś subskrybentem naszego newslettera, nic straconego!
Wystarczy się zapisać i otrzymasz bezpłatny dostęp do artykułów.





Reklama


Monika Nykiel

Monika Nykiel

Redaktor prowadząca

Zobacz wszystkie artykuły autora

Reklama


[FM_form id="1"]