X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Instagram wprowadził nowe funkcje w celu walki z mową nienawiści

Jakie działania podjął Instagram, aby walczyć z mową nienawiści?

Instagram wprowadził nowe funkcje w celu walki z mową nienawiściźródło: unsplash.com

reklama


Pomimo coraz to głośniejszych protestów przeciwko mowie nienawiści w internecie – problem ten stale rośnie. Media społecznościowe wypełniają się hejtem, a użytkownicy popadają w depresje. Instagram mówi temu stanowcze nie!

Nienawiść w internecie

Zanim przejdziemy do funkcji wprowadzonych przez Instagrama, czujemy się w obowiązku wspomnieć o kilku istotnych kwestiach związanych z hejtem. W internecie jest jego z dnia na dzień coraz więcej, a ludzie powoli przestają odróżniać komentarz z obraźliwą treścią, od tego gdzie została umieszczona konstruktywna krytyka. Jeżeli ktoś odnosi się do wyrażonej przez Ciebie opinii bądź działania, opisując tym samym, np. możliwe szkody społeczne jakie wyrządziłeś, jednocześnie nie obrażając Ciebie jako osoby, mamy do czynienia z krytyką.

Hejt natomiast, pojawia się w sytuacji, gdy inne osoby w sposób dotkliwy komentują Twój sposób zachowania, wygląd czy styl pisania odnosząc to tym samym do tego jaką jesteś osobą oraz wysyłając pod Twoim adresem niechlubne komentarze. W tym miejscu pragniemy również przypomnieć, że każdy hejt możemy zgłosić na policję, po ówczesnym zgromadzeniu odpowiednich dokumentów, np. screenów lub wydruków. Mamy też możliwość blokady użytkownika i komentarzy w mediach społecznościowych, natomiast ta druga metoda często jest po prostu mniej skuteczna. Zawsze reagujmy na hejt, bo w dzisiejszych czasach potrafi się on rozprzestrzeniać bardzo szybko.

Instagram reaguje

Portal społecznościowy wprowadził trzy zmiany dotyczące przyjaznej atmosfery. Pierwsza z nich to usuwanie zbiorowe niechcianych komentarzy. Obok tego, Instagram dodaje możliwość blokowania lub ograniczania wielu kont, z których te negatywne komentarze pochodzą.

źródło: about.instagram.com

Kolejną opcją, jest możliwość decydowania o tym, kto nas może oznaczać i wymieniać, np. w swoich relacjach. Jak czytamy na blogu Instagrama, decyzja ta dla serwisu była oczywista. Powodem było zauważenie rosnącej tendencji do oznaczania profili tylko po to, aby posłać groźbę lub zastosować mowę nienawiści na większą skalę, często niezależną od ofiary.

źródło: about.instagram.com

Ostatnia zmiana wprowadzona przez portal ma już charakter bardziej pozytywny. I prawdopodobnie, stanie się ona jedną z tych uwielbianych przez influencerów. Instagram nazywa ją po wzmacnianiem pozytywnej więzi i zachęcanie do zostawiania pozytywnych komentarzy. Jeżeli zostanie ona wprowadzona na stałe, a wszystko na to wskazuje, gdyż pisze o niej sam Instagram, pod naszymi postami dostaniemy możliwość przypięcia wybranej liczby komentarzy na górze konkretnego wątku.

źródło: about.instagram.com

Zmiany te, co doskonale obrazują wszelakie akcje przeciwko nienawiści w internecie, są bardzo istotnym krokiem, a wręcz odpowiedzią na potrzeby użytkowników. Być może, na pierwszy rzut oka nie wydają się one zbyt wielkie, ale ich wpływ na komfort użytkowników na pewno będzie odczuwalny. Tym samym, my również zachęcamy do walki z tym zjawiskiem. Jeżeli widzimy hejt lub sami jesteśmy hejtowani – reagujmy. Dzielmy się uśmiechami i nie krzywdźmy przy tym drugich osób. Jak bowiem mówi znane przysłowie: “Nie czyń drugiemu, co Tobie nie jest miłe”.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail