X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Czy internetowe stacje radiowe mogą konkurować z tradycyjnymi?

Internetowe stacje radiowe mają się dobrze, czego dowodem może być rosnąca popularność Radia Nowy Świat. Oto jakich jeszcze innych stacji możemy posłuchać online.

Czy internetowe stacje radiowe mogą konkurować z tradycyjnymi?źródło: shutterstock.com

reklama


W internecie dzieje się obecnie niemal wszystko. Zakupy, rozmowy, a nawet spotkania towarzyskie. Ale jest również ono – radio. I ostatnio właśnie o stacjach radiowych online zrobiło się głośno. A to wszystko za sprawą Radia Nowy Świat.

Fenomen Radia Nowy Świat

źródło: nowyswiat.online

Radio Nowy Świat zostało założone przez dziennikarzy, którzy odeszli z Radiowej Trójki. Powstało dzięki zbiórce słuchaczy na Patronite. Działa od 10 lipca i zostało utworzone przez znakomite grono dziennikarzy: Magdę Jethon, Annę Krakowską, Wojciecha Manna, Jana Chojnackiego, Krzysztofa Łuszczewskiego. Jednak nawet oni nie spodziewali się tak ogromnej popularności. Słuchalność RNŚ jest bowiem teraz wyższa niż angielskojęzycznego BBC Online dostępnego na całym świecie. To ogromny sukces, który napawa nadzieją już istniejące stacje, że ciężka praca i wsparcie słuchaczy to coś, o co powinno się dbać. Sama rozgłośnia zrezygnowała z reklam, ponieważ ma wsparcie finansowe zarówno z wpłat słuchaczy, jak i od firm prywatnych. A oto dane na temat odbiorców, które zamieściło Radio na swoim Facebooku 12 lipca.

Radio Nowy Świat można słuchać zarówno na stronie internetowej radia, jak i pobierając aplikację mobilną, zarówno na Androida, jak i iOS.

Newonce.radio

źródło: newonce.radio

To radio powstałe z zaplecza medialnego grupy newonce.media. I prawdę mówiąc, ten profesjonalizm widoczny jest w każdym calu. Usłyszymy tam przede wszystkim rap i hip-hop, a gośćmi na na antenie są właśnie przedstawiciele tego gatunku muzycznego, jak również inni ludzie kultury.

Dyrektorem artystycznym Radia Newonce jest Piotr Kędzierski. Jednak usłyszmy tam również Kubę Wojewódzkiego czy Witolda Szabłowskiego. A pod koniec roku 2019 stacja radiowa odnotowała wzrost do 200 000 słuchaczy w miesiącu. W tym przypadku również można posłuchać radia poprzez ich stronę internetową lub za pośrednictwem aplikacji ściągniętej na telefon z systemem operacyjnym iOS lub Android.

El-Stacja

źródło: el-stacja.pl

Ta stacja radiowa promuje natomiast piękno muzyki elektronicznej. Działa ona non-profit na serwerze nadawczym firmy TELEVINET. Podczas audycji na żywo podejmowane są również tematy związane z muzyką elektroniczną, jednak nie można ich posłuchać w okresie wakacyjnym. Wówczas jest jedynie sama muzyka, która jest puszczana z autopilota.

El-Stacji można słuchać zarówno odwiedzając ich stronę internetową, jak również pobierając aplikację mobilną. Niestety jest on dostępna jedynie dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android.

Weszło.FM

źródło: weszlo.fm

To stacja radiowa za którą stoi Krzysztof Stanowski. Powstała obok portalu Weszło.pl i traktuje o tematyce sportowej. Każdy fan tężyzny fizycznej na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Same rozmowy prowadzone są luźno, ale ciekawie, przekazując tym samym najważniejsze informacje ze świata sportu.

Radia można słuchać zarówno za pomocą strony internetowej, jak również aplikacji na system operacyjny iOS i Android.

Internetowe radia studenckie godne uwagi

I na koniec tego zestawienia przedstawiamy dwa radia studenckie, które również są na wysokim poziomie. Jedno z nich to radio Akadera. Zachwyca się nim wiele serwisów i rzeczywiście – jest on uzasadniony. Przeszło długą drogę od radia akademickiego, po audycje w profesjonalnym studio z 77 tysiącami słuchaczy. My szczególnie polecamy audycję Blues pod gwiazdami. Jednak pozostałe również trzymają wysoki poziom.

Radia można posłuchać po wejściu na ich stronę internetową.

Kolejną stacją radiową wywodzącą się z klimatu studenckiego oraz licealnego jest Radio Pryzmat. Zostało ono dofinansowane przez Radę Dzielnicy I w Krakowie i Uniwersytet Pedagogiczny. Oprócz miszmaszu muzycznego, znajdziemy tam kilka ciekawych audycji. Tu z kolei, polecamy audycję “Łowcy budyniu”, gdzie przedstawiane są nowe zespoły, które dopiero debiutują na scenie. Ale to nie wszystko.

Radia można posłuchać wchodząc na stronę radiopryzmat.pl.

Czy internetowe stacje radiowe mogą konkurować z tymi tradycyjnymi?

W końcu pytanie, które zadaliśmy w tytule. Przedstawiliśmy Wam kilka propozycji stacji radiowych online, które są warte uwagi i spełniają swoją rolę w każdym calu. Być może reklama w tym miejscu nie ma się najlepiej i twórcy muszą szukać nowych rozwiązań, ale Radio Nowy Świat doskonale pokazuje, że słuchacze wybierają przede wszystkim jakość. W tym przypadku, zaznajomieni z głosami i gustem muzycznym byłych dziennikarzy Radiowej Trójki, zdecydowali się wspomóc działanie i utworzenie tego radia. Liczba słuchaczy jest oszałamiająca i rośnie z dnia na dzień. Poza tym, użyteczność radia internetowego widać także w innym aspekcie, czyli stworzeniem odpowiednika internetowego również tych stacji, które do tej pory działały w sposób tradycyjny. Trudno więc mówić tu o konkurencji, a jedynie rozszerzeniu się rynku radia. I to dobra wiadomość dla jego miłośników, bo okazuje się, że formy radiowe wciąż są pożądane i mają swoich stałych odbiorców.

Radio Nowy Świat jest więc czymś więcej niż stacją, ale zapłonem dającym nadzieję i wiarę w to, że wciąż rozgłośnie radiowe mogą być ważne dla słuchaczy.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail