X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Ministerstwo Cyfryzacji zaprzecza pracom nad przepisami ograniczającymi TikToka i AliExpress

Przepisy ograniczające dostęp do internetowych serwisów, m.in. do AliExpress i TikToka? Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że to fake news.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprzecza pracom nad przepisami ograniczającymi TikToka i AliExpressźródło: shutterstock.com

reklama


W ostatnim czasie pojawia się wiele doniesień na temat wprowadzania blokady chińskich aplikacji – w tym TikToka –ze względów bezpieczeństwa i prywatności. Dotychczas na taki krok zdecydowały się między innymi Indie i Indonezja, a wedle najnowszych informacji, być może także Turcja, w której to przyjęto ustawę na temat cenzury mediów społecznościowych.

Ograniczenia także w Polsce?

Dziś zaczęły się pojawiać doniesienia o tym, że prace nad przepisami ograniczającymi dostęp do serwisów społecznościowych i sprzedażowych są prowadzone także w Polsce. Miały one zostać rozesłane przez Ministerstwo Cyfryzacji do Ministerstwa Obrony oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprzecza im m.in. na Twitterze i określa jako fake news.

źródło: twitter.com/MC_GOV_PL

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji również pojawił się komunikat wskazujący, że pojawiają się dezinformacje.

Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news.

Użytkownicy Twittera nie czują się jednak przekonani i wykazują w komentarzach zaniepokojenie.

Bezpieczeństwo 5G

Przy tej okazji wyjaśniono także kontekst, na podstawie jakiego w artykule Wirtualnej Polski miały pojawić się takie przypuszczenia. Dotyczyć miały one konsultacji i prac nad przepisami, ale dotyczącymi bezpieczeństwem 5G, a nie ograniczeniami serwisów społecznościowych lub sprzedażowych.

Ministerstwo zapewnia, że wspomniany projekt przepisów dotyczących sieci 5G uwzględnia analizę przepisów obowiązujących m.in. we Francji, Belgii, Słowacji, Czechach oraz Wielkiej Brytanii. Ma być on jawny, a jego celem jest harmonizacja ogólnych przepisów.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail