X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Instagram intensyfikuje sprawdzanie autentyczności użytkowników

Instagram, w imię walki o bezpieczeństwo użytkowników, może prosić o potwierdzenie tożsamości autora profilu.

Instagram intensyfikuje sprawdzanie autentyczności użytkownikówźródło: unsplash.com

reklama


Boty i fałszywe profile to problemy, z którymi twórcy mediów społecznościowych borykają się od długiego czasu. Sztuczna inteligencja, dedykowane zespoły weryfikatorów czy nowoczesne technologie pomagają w walce z nimi.

Wciąż trwa poszukiwanie nowych metod, aby zminimalizować tenże problem. Jak tym razem postanowił poradzić sobie z nim Instagram?

Weryfikacja tożsamości

Kilka dni temu Instagram poinformował o tym, że intensyfikuje walkę o autentyczność. W ramach niej wszyscy posiadacze konta, w sytuacji gdy ich działanie będzie zbliżone do schematu nieautentycznego zachowania, mogą zostać poproszeni o potwierdzenie tożsamości. Potwierdzenie lub jego brak pozwolą na rozpoznanie fałszywych kont i zapewnienie bezpieczeństwa społeczności.

Kiedy aplikacja może poprosić o potwierdzenie danych?

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, na decyzję o konieczności weryfikacja składa się wiele sygnałów, które sugerowałyby nieprawidłowości dla danego konta. Twórcy aplikacji zapewniają jednak, że na tejże metodzie walki o autentyczność nie ucierpi większość użytkowników, gdyż o potwierdzenie proszone będą konta:

  • potencjalnie zaangażowane w nieetyczne zachowania,
  • posiadające większość obserwatorów w krajach i lokalizacjach innych niż ich własna,
  • wykazujące oznaki automatyzacji np. w formie botów.

To przede wszystkich w takich sytuacjach aplikacja poprosi użytkowników o zweryfikowanie danych, na przykład za pomocą przesłania dokumentu tożsamości. Wedle wytycznych Instagrama, może być to m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, akt urodzenia, paszport czy akt małżeństwa.

Po potwierdzeniu danych konto będzie funkcjonowało normalnie. W innych przypadku dla twórców aplikacji będą istniały przesłanki do dalszego badania autentyczności danego profilu.

Brak potwierdzenia

Jeśli konto zdecyduje się nie potwierdzać informacji, jego zawartość może zostać ograniczona lub profil może zostać wyłączony. Niemożliwe może być również ponowne zalogowane się do konta. W Centrum Pomocy Instagrama możemy przeczytać także, że w trakcie procesu weryfikacji również możemy tymczasowo nie mieć dostępu do konta.

Instagram zapewnia również, że identyfikatory i dane z dokumentu będą bezpiecznie przechowywane oraz usuwane w ciągu 30 dni od zakończenia przeglądu profilu. Nie będą one również udostępniane na profilu osoby, gdyż jak zapewnia Instagram, pseudonimowość użytkowników jest nadal ważną częścią aplikacji.

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail