X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Bezpieczeństwo cyfrowe na Facebooku. Jak je zwiększyć?

Zaledwie 30% użytkowników zabezpiecza swoje konto na Facebooku za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego. Sprawdź, jak chronić dostęp do swojego profilu przed włamaniami.

Bezpieczeństwo cyfrowe na Facebooku. Jak je zwiększyć?źródło: unsplash.com

reklama


Włamanie na konto to problem dotykający nie tylko osoby publiczne. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Facebooka  wynika, że włamania na konto w mediach społecznościowych obawia się zdecydowana większość Polaków (78%).*

Mimo to tylko 30% użytkowników zabezpiecza swoje konto za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego. W animacji pokazującej zagrożenia związane z atakiem hakerskim Facebook zachęca do uruchomienia uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz sprawdzenia bezpieczeństwa konta.

Włamanie na konto w social media i jego konsekwencje

Konto na Facebooku lub Instagramie to niezwykle osobiste miejsce – zawiera cenne wspomnienia i służy do codziennego kontaktu z bliskimi. W cyfrowym świecie to ono najbardziej przypomina dom. Nie dziwi zatem, że naruszenie tej prywatnej sfery jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. W badaniu opinii zrealizowanym na zlecenie Facebooka, 78% polskich użytkowników serwisów społecznościowych przyznało, że włamanie na konto byłoby stresującym wydarzeniem.

Jako najbardziej nieprzyjemne konsekwencje włamania na konto społecznościowe respondenci wskazują możliwość popełnienia oszustwa wymierzonego w ich znajomych (45%), uzyskanie dostępu obcej osoby do prywatnych wiadomości (45%) oraz potencjalne szkody dla reputacji jakie mogłyby powstać po publikacji postów przez hakera lub wysłaniu wiadomości do znajomych (43%).

Wzmocnienie zabezpieczeń

Chociaż użytkownicy dostrzegają zagrożenie w postaci włamania na konto, to zaledwie 30% z nich wykorzystuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe – jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń przed atakiem cyberprzestępcy. Jednocześnie ponad połowa (53%) ankietowanych byłaby gotowa przeznaczyć co najmniej pół godziny, aby wzmocnić bezpieczeństwo swojego konta, a aż 97 % nie miałoby problemu z poświęceniem na to pięciu minut.

Właśnie tyle – pięć minut – trwa sprawdzenie bezpieczeństwa i prywatności konta na Facebooku lub wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń za pośrednictwem strony facebook.com/security/checkup. Użytkownicy mogą tam łatwo zmienić hasło, uruchomić uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wybrać zaufanych znajomych, którzy mogą pomóc w sytuacji utraty dostępu do konta oraz włączyć alerty o logowaniach z nieznanych urządzeń.

“Bezpieczeństwo i ochrona naszych użytkowników to dla nas niezwykle istotne kwestie. Zwłaszcza teraz, gdy tak wielu z nas jeszcze bardziej polega na nowoczesnych technologiach, aby pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną na całym świecie. Ważna jest przy tym świadomość, że bezpieczeństwo kont w naszych platformach, ale również w innych miejscach w sieci zależy także od samych użytkowników. Sprawdzenie zabezpieczeń konta na Facebook jest bardzo proste, dlatego zachęcamy wszystkich do poświęcenia na to chociaż kilku minut.” – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce.

W ramach kampanii informacyjnej zachęcającej do wykonania kontroli prywatności powstała kreatywna animacja stworzona we współpracy ze studiem animacyjnym Kijek/Adamski, która z przymrużeniem oka pokazuje możliwe konsekwencje włamania do “cyfrowego domu”.

Trzy proste kroki, dzięki którym zwiększysz bezpieczeństwo konta na Facebooku:

 1. Odwiedź stronę Security Checkup (kontrola zabezpieczeń) i sprawdź zabezpieczenia swojego konta.
 2. Chroń swoje hasło:
  • Nie używaj hasła, z którego korzystasz na Facebooku, w innych miejscach.
  • Hasło musi być trudne do odgadnięcia, więc nie powinno zawierać Twojego imienia ani popularnych słów. Więcej informacji na temat tworzenia silnego hasła można znaleźć również na stronie kontroli zabezpieczeń.
  • Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania.
 3. Uruchom alerty logowania i uwierzytelnianie dwuskładnikowe:
  • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to sposób na bardzo silne wzmocnienie bezpieczeństwa. Jego mechanizm polega na tym, że ktoś, kto loguje się do konta z nowego urządzenia lub nietypowej lokalizacji, oprócz wpisania hasła musi wprowadzić dodatkowy kod otrzymywany na urządzenie mobilne – np. SMS-em lub w specjalnej aplikacji. Włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe sprawia więc, że przestępcy do włamania na konto nie wystarczy samo hasło.
  • Warto też włączyć alerty logowania. Dzięki temu gdy ktoś spróbuje zalogować się na Twoje konto z nieznanego urządzenia lub przeglądarki internetowej, otrzymasz specjalne powiadomienie.

*Badanie zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie użytkowników serwisów społecznościowych w wieku od 18 lat wzwyż (N=1233 osób) w dniach 22–26 marca 2021 roku.

Źródło: informacja prasowa Facebooka

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail