
reklama
Włamanie na konto to problem dotykający nie tylko osoby publiczne. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Facebooka wynika, że włamania na konto w mediach społecznościowych obawia się zdecydowana większość Polaków (78%).*
Mimo to tylko 30% użytkowników zabezpiecza swoje konto za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego. W animacji pokazującej zagrożenia związane z atakiem hakerskim Facebook zachęca do uruchomienia uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz sprawdzenia bezpieczeństwa konta.
Włamanie na konto w social media i jego konsekwencje
Konto na Facebooku lub Instagramie to niezwykle osobiste miejsce – zawiera cenne wspomnienia i służy do codziennego kontaktu z bliskimi. W cyfrowym świecie to ono najbardziej przypomina dom. Nie dziwi zatem, że naruszenie tej prywatnej sfery jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. W badaniu opinii zrealizowanym na zlecenie Facebooka, 78% polskich użytkowników serwisów społecznościowych przyznało, że włamanie na konto byłoby stresującym wydarzeniem.
Jako najbardziej nieprzyjemne konsekwencje włamania na konto społecznościowe respondenci wskazują możliwość popełnienia oszustwa wymierzonego w ich znajomych (45%), uzyskanie dostępu obcej osoby do prywatnych wiadomości (45%) oraz potencjalne szkody dla reputacji jakie mogłyby powstać po publikacji postów przez hakera lub wysłaniu wiadomości do znajomych (43%).
Wzmocnienie zabezpieczeń
Chociaż użytkownicy dostrzegają zagrożenie w postaci włamania na konto, to zaledwie 30% z nich wykorzystuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe – jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń przed atakiem cyberprzestępcy. Jednocześnie ponad połowa (53%) ankietowanych byłaby gotowa przeznaczyć co najmniej pół godziny, aby wzmocnić bezpieczeństwo swojego konta, a aż 97 % nie miałoby problemu z poświęceniem na to pięciu minut.
Właśnie tyle – pięć minut – trwa sprawdzenie bezpieczeń
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej reklamy

Nowy żołnierz: Służba w epoce dronów, sztucznej inteligencji i cyberwojny
Ten przewodnik to kompendium wiedzy o tym, jak rozwijać kompetencje, które już dziś zmieniają oblicze armii. Dzięki lekturze ebooka zyskasz wskazówki do świadomego rozwoju umiejętności, które mogą zaprocentować zarówno w mundurze, jak i poza nim.
Kup ebookstwa i prywatności konta na Facebooku lub wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń za pośrednictwem strony facebook.com/security/checkup. Użytkownicy mogą tam łatwo zmienić hasło, uruchomić uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wybrać zaufanych znajomych, którzy mogą pomóc w sytuacji utraty dostępu do konta oraz włączyć alerty o logowaniach z nieznanych urządzeń.
“Bezpieczeństwo i ochrona naszych użytkowników to dla nas niezwykle istotne kwestie. Zwłaszcza teraz, gdy tak wielu z nas jeszcze bardziej polega na nowoczesnych technologiach, aby pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną na całym świecie. Ważna jest przy tym świadomość, że bezpieczeństwo kont w naszych platformach, ale również w innych miejscach w sieci zależy także od samych użytkowników. Sprawdzenie zabezpieczeń konta na Facebook jest bardzo proste, dlatego zachęcamy wszystkich do poświęcenia na to chociaż kilku minut.” – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce.
W ramach kampanii informacyjnej zachęcającej do wykonania kontroli prywatności powstała kreatywna animacja stworzona we współpracy ze studiem animacyjnym Kijek/Adamski, która z przymrużeniem oka pokazuje możliwe konsekwencje włamania do “cyfrowego domu”.
Trzy proste kroki, dzięki którym zwiększysz bezpieczeństwo konta na Facebooku:
- Odwiedź stronę Security Checkup (kontrola zabezpieczeń) i sprawdź zabezpieczenia swojego konta.
- Chroń swoje hasło:
- Nie używaj hasła, z którego korzystasz na Facebooku, w innych miejscach.
- Hasło musi być trudne do odgadnięcia, więc nie powinno zawierać Twojego imienia ani popularnych słów. Więcej informacji na temat tworzenia silnego hasła można znaleźć również na stronie kontroli zabezpieczeń.
- Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania.
- Uruchom alerty logowania i uwierzytelnianie dwuskładnikowe:
- Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to sposób na bardzo silne wzmocnienie bezpieczeństwa. Jego mechanizm polega na tym, że ktoś, kto loguje się do konta z nowego urządzenia lub nietypowej lokalizacji, oprócz wpisania hasła musi wprowadzić dodatkowy kod otrzymywany na urządzenie mobilne – np. SMS-em lub w specjalnej aplikacji. Włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe sprawia więc, że przestępcy do włamania na konto nie wystarczy samo hasło.
- Warto też włączyć alerty logowania. Dzięki temu gdy ktoś spróbuje zalogować się na Twoje konto z nieznanego urządzenia lub przeglądarki internetowej, otrzymasz specjalne powiadomienie.
*Badanie zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie użytkowników serwisów społecznościowych w wieku od 18 lat wzwyż (N=1233 osób) w dniach 22–26 marca 2021 roku.
Źródło: informacja prasowa Facebooka
Reklama