reklama
Gigant mediów społecznościowych ponownie na celowniku. Tym razem algorytmy uznały historyczne zdjęcia z Papui-Nowej Gwinei, jako naruszające zasady bezpieczeństwa dotyczące nagości. W rezultacie, został oskarżony o rasizm i dyskryminacje.
Zdjęcia historyczne
Jak czytamy w serwisie The Guardian, Facebook po raz kolejny poniósł klęskę. Tym razem, za zdjęcia niezgodne z regulaminem oraz naruszające bezpieczeństwo dotyczące nagości, uznał historyczne zdjęcia z Papui-Nowej Gwinei. Co ciekawe, fotografie te zostały umieszczone na specjalnej grupie, zrzeszające osoby zainteresowane tematyką tamtego regionu, która ma około 55000 użytkowników. Od razu pojawiły się głosy, jakoby Facebook stosował podwójne standardy. Dodatkowo, pokazuje to jak ciągle bardzo wykluczający jest proces weryfikacji zdjęć, pod względem ich rzekomej szkodliwości społecznej. Co zatem zawierały same fotografie? Oto pierwsze ze zdjęć.
Jak widać, zdjęcie nie jest zbytnio roznegliżowane. A przynajmniej nie emanuje nagością, w porównaniu, np. z wieloma zdjęciami na Facebooku czy Instagramie. Jak czytamy w The Guardian, administrator grupy przyznaje, że równie dobrze oznaczać to by mogło zakaz publikowania zdjęć ludzi na plaży. A zwłaszcza mężczyzn, którzy często pozostawiają odkrytą górną część ciała. Jednak mimo wszystko, w tym drugim przypadku Facebook takich publikacji nie zakazuje. Zatem łatwo przychodzi użytkownikom tej grupy ocena giganta, jako rasistowskiego miejsca w sieci.
Kolejny użytkownik zaś, został wyrzucony z tejże grupy, za publikowanie zdjęć z tradycyjnych ceremonii, pogrzebów czy zalotów w Papui-Nowej Gwinei.
Jak twierdzi, jest to o tyle szokujące, że dokładnie te same zdjęcia mogłyby znaleźć się w bibliotekach, muzeach itd. I tam, nie nikt nawet by nie zauważył zbytniej nagości czy niestosowności takich zdjęć.
Serwis rasistowski
Rasizm i dyskryminacja to zarzuty pod kierunkiem Facebooka, po usuniÄ™ciu tych historycznych zdjęć. I tak naprawdÄ™, nikogo takie oskarżenia nie powinny dziwić. Przede wszystkim dlatego, że zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie jest wiele zdjęć pokazujÄ…cych nagość bardziej, niż te pojawiajÄ…ce siÄ™ w grupie miÅ‚oÅ›ników terenów Papui-Nowej Gwinei. Poza tym, caÅ‚a ta sytuacja jest tylko dowodem na to, jak bardzo gigant mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych nie radzi sobie zarówno z naszym bezpieczeÅ„stwem, jak również segregacjÄ… treÅ›ci. Bardzo czÄ™sto bowiem te, które nie naruszajÄ… naszego bezpieczeÅ„stwa sÄ… usuwane z serwisu, jak w tym przypadku, a te, które naruszajÄ… wszelakie zasady i regulaminy – pozostajÄ…. Miejmy nadziejÄ™, że ta kolejna lekcja pokory dla Facebooka, w koÅ„cu przyniesie oczekiwane rezultaty i tym razem, nie skoÅ„czy siÄ™ jedynie na kolejnych akcjach wspierajÄ…cych osoby czarnoskóre lub ludzi z Papui-Nowej Gwinei.