X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

The Rethinkers – serial o dziesięciu wyjątkowych społecznościach na Facebooku

Facebook realizuje serial dokumentalny o grupach w serwisie, które zmieniają świat. Wśród nich znalazła się organizacja z Polski.

The Rethinkers – serial o dziesięciu wyjątkowych społecznościach na Facebookuźródło: unsplash.com

reklama


“Co piąty bocian pochodzi z Polski. Powinniśmy chronić bociany i edukować ludzi od najmłodszych lat. Tylko duża grupa sprzymierzeńców może przyczynić się do zachowania tego gatunku” – mówi Ireneusz Kaługa, założyciel Grupy EkoLogicznej – organizacji skupiającej się na ochronie i badaniu bocianów w Polsce i za granicą. Jej działalność jest tematem jednego z dziesięciu minidokumentów zrealizowanych przez Facebooka. Każdy z odcinków opisuje inną europejską społeczność działającą na rzecz lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości.

The Rethinkers to seria dziesięciu krótkich filmów dokumentalnych na temat inspirujących społeczności na Facebooku. Każda z nich w inny sposób chroni środowisko i walczy z zmianami klimatu. Są to np. Raasay Community Renewables – społeczność mieszkańców szkockiej wyspy, działająca na rzecz zasilenia wyspy energią odnawialną, Os Om Havet, duńska grupa wolontariuszy oczyszczających morze, czy Grow Here, szwedzka organizacja, która łączy rolników z osobami, które potrzebują kawałka terenu do uprawy własnego, zdrowego jedzenia. Ich historie można poznać na stronie Facebook app Polska.

Bociany ponad granicami

Wśród wyróżnionych społeczności znalazła się również reprezentacja z Polski. Grupa EkoLogicznazajmuje się badaniem i ochroną bocianów – wyjątkowego ptaka dla Polski, bo aż co piąty przedstawiciel tego gatunku pochodzi właśnie stąd. Członkowie i sympatycy organizacji każdego roku prowadzą m.in. akcję obrączkowania młodych bocianów połączoną z edukacją dzieci i młodzieży.

“Niektórym ptakom zakładamy również nadajniki. Przy ich pomocy śledzimy nasze bociany. Dzięki nadajnikom dowiedzieliśmy się, że zimują w Sudanie i Czadzie, a na zimowisku mogą pokonywać nawet do 3000 km. Obserwujemy też jak daleko od gniazd ptaki zdobywają pokarm. Pozwoli to w przyszłości chronić najcenniejsze bocianie żerowiska” – tłumaczy Ireneusz Kaługa, założyciel stowarzyszenia.

Grupa EkoLogiczna bocian

źródło: materiały prasowe

Polskim bocianom zagrażają słupy energetyczne, oraz zmiany w strukturze upraw na polskiej wsi. Niebezpieczeństwa czekają na nie również w czasie wędrówki na południe. Dlatego w ramach programu „Bociany ponad granicami” członkowie Grupy działają na rzecz powstrzymania nielegalnych polowań na ptaki migrujące przez terytorium Libanu. Każdego roku w tym kraju z rąk kłusowników ginie kilka milionów migrujących ptaków. Aby temu przeciwdziałać Grupa EkoLogiczna prowadzi edukację w libańskich szkołach, wspiera libańskich społeczników, oraz wywiera presję na lokalny rząd. “Współpraca międzynarodowa zaczyna przynosić efekty – ptaków ginie mniej.” – twierdzi Ireneusz Kaługa.

Wspólne działanie przy wsparciu technologii

“Staramy się przekonywać ludzi i zdobywać przyjaciół i sympatyków. Tylko duża grupa zaangażowanych osób może przyczynić się do zachowania gatunku.” – podkreśla Kaługa. Globalne wyzwania ekologiczne wymagają współpracy ludzi i budowania społeczności. Dlatego dla organizacji takich jak Grupa EkoLogiczna i ich liderów Facebook jest naturalnym miejscem do mobilizacji i działania na rzecz zmian.

Grupa Ekologiczna bocian

źródło: materiały prasowe

W samej Polsce ponad 600 tysięcy osób jest w jednej z 9 tysięcy grup poświęconych odkrywaniu, podziwianiu i ochronie Ziemi i naszego środowiska, a na całym świecie ponad 3,5 miliona osób przekazało ponad 130 milionów dolarów za pośrednictwem zbiórek na Facebooku i Instagramie na cele związane z ochroną przyrody i walką ze zmianami klimatu.

Sam Facebook osiągnął zerową emisję netto swojej globalnej działalności i jest teraz w 100% zasilany przez energię odnawialną. W ciągu zaledwie trzech lat firma zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 93%, przekraczając swój cel redukcji na poziomie 75% i jest jednym z największych korporacyjnych nabywców energii odnawialnej na świecie. Facebook zapowiedział również całkowite zredukowanie emisji gazów cieplarnianych na całym swoim łańcuchu wartości do 2030 roku.

Źródło: informacja prasowa Facebooka

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail