X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Snapchat z nową soczewką, która uczy użytkowników podstaw języka migowego

W związku z Międzynarodowym Tygodniem Głuchych, Snapchat przygotował specjalne soczewki z efektem AR.

Snapchat z nową soczewką, która uczy użytkowników podstaw języka migowegoźródło: shutterstock.com

reklama


Od 19-26 września na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Głuchych. Zaś 23 września będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Migowego. Snapchat również postanowił uczcić tę rocznicę i stworzył specjalne filtry, pokazujące piękno świata ciszy.

Kilka słów o g/Głuchych i języku migowym

Snapchat promuje Amerykański Język Migowy. Musimy natomiast pamiętać, że każdy kraj posiada swój język migowy. Dlatego też mamy, np. Polski Język Migowy, Norweski Język Migowy, Czeski Język Migowy itd. Nie ma bowiem jednego języka migowego na całym świecie. Dodatkowo, nie powinniśmy mówić “głuchoniemy”, ponieważ osoby g/Głuche posiadają swój własny język – migowy. Nie są więc nieme. Zapis “g/Głuchy” również nie jest błędem. Osobą głuchą przez “g” określamy każdą osobę nieposiadającą zmysłu słuchu. Zaś Głuchą, przez “G” osoby, które czują się przynależne do Kultury Głuchych i świata ciszy.

Jeżeli mimo to, określenie g/Głuchy do Was nie przemawia, używajcie słowa niesłyszący. To słowo zaś najlepiej jest odbierane przez tych, którzy przestali słyszeć w wyniku, np. wypadku. Według większości tych osób, najlepiej oddaje ono to, że nie są już słyszący, ale jednocześnie nie do końca jeszcze identyfikują się ze społecznością osób g/Głuchych.

Wracając do Snapchata

Co zatem zrobił Snapchat, aby uczcić ten tydzień? Postanowił wykorzystać sztuczną inteligencję, która rozpoznaje i tłumaczy ASL (American Sign Language). Jest to możliwe dzięki specjalnie stworzonym w tym celu soczewkom AR. Co ciekawe, Snapchat podszedł do sprawy bardzo poważnie. Dlatego też, za opracowanie tego efektu AR odpowiedzialne są osoby z wadami słuchu, w tym osoby niesłyszące, porozumiewające się na co dzień w języku migowym. W ten sposób, aplikacja chce, aby jak najwięcej użytkowników zwróciło uwagę na problem dostępności komunikacyjnej, np. poprzez dodawanie ułatwień pomagających zrozumieć niesłyszącym to, co udostępniają ich znajomi czy ulubieni twórcy.

Co zatem można zrobić za pomocą tych soczewek? Przede wszystkim nauczyć się zamigać tych bardziej popularnych słówek, swojego imienia itd. Wszystko oczywiście nie w PJM, a w ASL. Ale to nie wszystko, Snapchat przygotował również specjalne naklejki reprezentatywne dla społeczności osób g/Głuchych, m.in. ułożenie ręki, które oznacza słowo “kocham cię”, we wszystkich językach migowych.

źródło: snapchat.com

Trzeba przyznać, jest to dosyć ciekawa propozycja ze strony Snapchata i zdecydowanie zasługuje na uwagę i pochwałę. Może gdyby rozszerzyć tę opcję również na inne języki migowe, w tym na Polski Język Migowy, więcej osób zdecydowałoby się na naukę języka migowego. A nasza wrażliwość na problemy społeczne w końcu zaczęłaby iść w dobrym kierunku.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail