X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Zgłoś trolla – nowe narzędzie do zgłaszania fake newsów w związku z wojną w Ukrainie

Powstało nowe narzędzie, którego zadaniem jest walka z powstającymi i szerzącymi się fake newsami czy informacjami o charakterze manipulacyjnym.

Zgłoś trolla – nowe narzędzie do zgłaszania fake newsów w związku z wojną w Ukrainieźródło: unsplash.com

reklama


W ostatnich dniach liczba fake newsów jest olbrzymia. Z każdym dniem zatem, coraz trudniej jest oddzielić wiadomości prawdziwe oraz dezinformacji. Na szczęście powstało narzędzie, które może nam to ułatwić.

Filtrowanie informacji

Już od kilku lat dezinformacja miesza w życiu użytkowników internetu, ale także w świecie offline. Internauci bowiem bardzo często przenoszą wiadomości znalezione, np. na Facebooku, do rozmów z osobami, które być może nigdy by do tej informacji nie dotarły samodzielnie. Gwałtowny wzrost fake newsów, po raz pierwszy, został odnotowany zaraz po pojawieniu się pandemii COVID-19. Jednak to właśnie teraz, dezinformacja przeżywa swoją drugą, nigdy wcześniej nie obserwowalną młodość. Tym bardziej, że informacje te nie są tylko szkodliwe, ale także pomocne dla Rosji, która 24 lutego rozpoczęła wojnę na terenie Ukrainy. Oprócz wojny terytorialnej bowiem, mamy również do czynienia z cyberwojną.

Niestety, w nadmiarze treści, bardzo łatwo jest zgubić się i zatracić umiejętności odróżnienia prawdy od kłamstwa. Aby nam w tym pomóc, powstała strona zglostrolla.pl, za którą odpowiadają Brand24 i Nieagencja, a partnerem akcji jest zenbox.pl. Dzięki niemu, internauci również mogą walczyć z manipulacją w internecie.

Jak działa narzędzie?

Jak twierdzą zespoły, jest ono bardzo proste. Aby z niego skorzystać, wystarczy wejść na stronę zglostrolla.pl, wkleić podejrzany link i kliknąć przycisk Prześlij.

Screen ze strony zglostrolla.pl.

źródło: zglostrolla.pl

Kiedy zaś link trafi do analityków Brand24, treść zostanie odpowiednio przeskanowana pod kierunkiem fake newsów i manipulacji. W kolejnym kroku zostanie ona wysłana do odpowiednich organów, administracji serwisów społecznościowych i monitorują weryfikację treści.

My natomiast, jako redakcja, dołączamy się do apelu Brand24 i Nieagencji i chcemy zachęcić do zgłaszania takich stron. Jeżeli więc natraficie w internecie na treści, które wydają Wam się podejrzane, nie wahajcie się. Razem jako społeczność internetu, możemy znacznie więcej.

 

źródło: na podstawie informacji prasowej

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail