X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Meta uruchomiła WhatsApp Cloud API, czyli bezpłatny hosting w chmurze dla firm

Nowe rozwiązanie dla firm, czyli WhatsApp Cloud API, Meta ogłosiła na swoim ostatnim wydarzeniu „Conversations”. Co zmieni ono w działaniu firm, korzystających z opcji biznesowych w komunikatorze?

Meta uruchomiła WhatsApp Cloud API, czyli bezpłatny hosting w chmurze dla firmźródło: shutterstock.com

reklama


Meta ogłosiła wprowadzenie WhatsApp Cloud API. Jest to bezpłatny hosting dla firm w chmurze. Jak twierdzi gigant, ma on być również bezpieczny. Co jeszcze wiemy o tej nowej usłudze biznesowej?

WhatsApp Cloud API

Nowa usługa, jaką uruchamia Meta, to nic innego jak chmura dla firm. Oznacza to, że gigant będzie hostował dane rozmów na swoich serwerach. Wśród korzyści, jakie miałoby przynieść takie rozwiązanie, jest przede wszystkim zwiększenie szybkości odpowiedzi na pytania, czy eliminacja wydatków na serwer. Dodatkowo, ułatwi to także szybszy dostęp do nowych funkcji biznesowych WhatsApp zaraz po tym, gdy zostaną one wdrożone. Jednak jak wszystkie produkty od Meta, tak i to rozwiązanie ma swoje minusy. Jednym z nich jest przede wszystkim zaufanie, jakim należy wówczas obdarzyć Meta. Powierzenie większości komunikacyjnej swojej firmy jednemu dostawcy jest ryzykowne, co doskonale pokazała awaria z zeszłego roku, kiedy to twórcy i firmy pozostały bez kontaktu z odbiorcami.

I tu należy dziś zadać sobie pytanie, czy ufamy na tyle Meta, aby powierzyć jej dane. Jeżeli tak, rozwiązanie wydaje się być wręcz idealne dla nas, z zastrzeżeniem, że pasuje nam powierzenie swoich danych wyłącznie w ręce jednej firmy. Co jednak, gdy zdecydujemy się przekazywać nasz hosting firmie zewnętrznej? Wówczas WhastApp Business API nie uznaje szyfrowania takich wiadomości jako end-to-end. Co ciekawe, dokładnie tak samo będzie w przypadku, gdy zewnętrzny dostawca to Facebook.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Na ten moment z pewnością dla mniejszych firm. Jednak w przyszłości może się to zmienić. Meta bowiem zapowiedziała, że gdy baza osób korzystających z dodatkowych rozwiązań WhatsApp Business będzie większa, wprowadzi za nie dodatkowe opłaty. Jak duże miałyby one być? Na ten moment nie zostało to powiedziane. Mimo to, gdy firmy uzależnią się od jednego dostawcy, może okazać się już za późno na zmiany.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail