X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Netykieta – jak zachowywać się w internecie?

Świat online, tak jak ten offline, ma swoje zasady. Dlatego przygotowaliśmy artykuł zawierający najważniejsze punkty netykiety.

Netykieta – jak zachowywać się w internecie?źródło: shutterstock.com

reklama


Wchodząc na rozmaite fora internetowe, możemy odnosić wrażenie, że nie istnieją żadne zasady online. Nic bardziej mylnego. Niepoprawne zachowania poszczególnych użytkowników to po prostu niewiedza lub ignorancja. Jakie zatem zasady posiada netykieta w internecie?

Czym jest netykieta w internecie?

Netykieta w internecie to nic innego jak zasady zachowania w sieci. Stosowanie się do nich jest objawem naszej kultury osobistej i wyrazem szacunku do innych użytkowników. W jej ramach zakazuje się spamowania, trollowania i fooldowania. Oprócz tego warto także wspomnieć, że zarówno etykieta, jak i netykieta zasady mają bardzo podobne w kwestii języka czy reakcji. Jakie więc zasady zachowania w sieci powinniśmy respektować?

Netykieta – zasady online

 • Przede wszystkim szacunek

Bez znaczenia czy rozmawiamy z kimś na żywo lub online, musimy pamiętać o najważniejszym – szacunku. Netykieta zasady ma proste. Wystarczy traktować innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Jeżeli się z kimś nie zgadzamy, zaakceptujmy czyjś inny punkt patrzenia na poszczególne sprawy. Powinniśmy również pamiętać o stosowaniu języka inkluzywnego. Nie trollujmy innych użytkowników, nie poniżajmy, doceniajmy ich wartość i akceptujmy odmienne opinie.

Dobrze: Rozumiem, że nie zgadzasz się z moją opinią. Natomiast wyrażam jedynie swoje zdanie. Jednocześnie dziękuję za przedstawienie mi swojego stanowiska.

Źle: Ja nie mam racji? Ja jestem świadom/świadoma tego, co mówię i nie jestem głupi tak jak Ty,

 • Postaraj się nie przeklinać

Wulgaryzmy w komunikacji online nie powinny być normą. Oczywiście, jeżeli są one umieszczane w odpowiednim kontekście, podczas luźnej rozmowy, a ich ilość jest umiarkowana, wówczas nie ma problemu. Natomiast nie jest dobrym pomysłem stosowanie przekleństw jako przecinka lub używania ich do całościowego tworzenia komunikacji. Zdecydowanie powinniśmy tego unikać.

Dobrze: Ale się dziś zdenerwowałem/zdenerwowałam! Nie wiem jak mogło dojść do takiej sytuacji.

Źle: Co to się k***a od****ło?! Jestem k*****ko wk******y! Do ch**a nie wiem co tu się sp********o!

Okulary leżące na słowniku.

źródło: unsplash.com

 • Korzystaj z powszechnie znanych zasad pisowni

Zasady zachowania w sieci obejmują także naszą pisownię. Dlatego też powinniśmy starać się nie popełniać błędów interpunkcyjnych czy ortograficznych. Zwłaszcza wtedy, gdy piszemy post, sięgnijmy po słownik lub po prostu poszukajmy odpowiedzi na nasze dylematy w internecie. Być może nie jest to oczywiste, ale bardzo często wiadomość z błędami odbierana jest jako infantylna i pozbawiona szacunku do odbiorców.

Dobrze: Czasami nie jestem asertywny i postępuję tak, jak chcą tego ludzie. Każdy mi mówi, że to niezbyt dobrze, ale nie potrafię tego zmienić.

Źle: Czasami niejestem asertywny postepuje tak jak chco ludzie. Karzdy mi muwi ze to niezbyt dobrze ale niepotrafie tego zmienic.

 • Postaram się nie używać zbyt wielu zamienników w języku angielskim i skrótowców

Zwłaszcza do słownika młodzieżowego wkraczać zaczęło coraz więcej słów wywodzących się z języka angielskiego. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy odbiorca naszych komunikatów będzie w stanie je zrozumieć. Internet bowiem staje się coraz częstszym miejscem do spędzania wolnego czasu lub zrobienia zakupów online dla seniorów. Dlatego za każdym razem, gdy przyjdzie Ci do głowy, aby skorzystać ze skrótowców lub angielskich zamienników, wróć do punktu pierwszego naszego zestawienia: Netykieta – zasady.

Dobrze: Uważam, że to dobry pomysł. Nie jest zbyt wymyślny i każdy go zrozumie.

Źle: IMHO to gr8 idea. Nie jest fancy, taki normicki.

 • Unikaj zbyt wielu emotek

Stajemy się społeczeństwem pisma obrazkowego. Nic więc w tym dziwnego, że emotikony dominują w przestrzeni naszych komunikatorów. Natomiast biorąc pod uwagę netykietę, dobrze byłoby unikać ich niepotrzebnego nadmiaru i jeżeli to możliwe, zastąpić je słowem.

Dobrze: Widziałam to co napisałeś. To bardzo miłe! 😊

Źle: Ja 👀 to co Ty ✍️! 😊🙂🙃🤗 To takie miłe!!! 😊🙂🙃🤗😊🙂🙃🤗😊🙂🙃🤗

 • Caps Lock to nie jest rozwiązanie

Jak już pisaliśmy, netykieta zasady ma dosyć proste. Od kiedy tylko użytkownicy zaczęli korzystać z komunikatorów, Caps Lock był używany do tego, aby podkreślić coś, co napisaliśmy i ktoś tego nie zauważył, lub gdy chcieliśmy na kogoś nakrzyczeć. Tak naprawdę od tamtej pory nie zmieniło się zbyt wiele. Nie powinniśmy także stosować naprzemiennie liter dużych i małych, np. tRUdNe. Odbiór wiadomości napisanej za pomocą Cap Locka doskonale pokaże poniższy przykład. Zastanówmy się, jak zmieni się postrzeganie przez nas tego samego komunikatu.

Dobrze: Czy według Ciebie to zadanie zostało zrobione dobrze? Jeśli tak, ok.

Źle: CZY WEDŁUG CIEBIE TO ZADANIE ZOSTAŁO ZROBIONE DOBRZE? JEŚLI TAK, OK.

 • Nie wysyłaj wiadomości SPAM

Wszelakie łańcuszki, viralowe obrazki czy filmy to nie jest element komunikacyjny. W dodatku może uprzykrzać nam życie. Co więcej, wcale nie jest tak, że gdy nie wyślemy danego łańcuszka, będziemy mieć pecha. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy, w naszym życiu nic się nie zmieni. Warto tu także dodać, że wielokrotnie takie łańcuszki mogą być efektem działań hakerskich lub Spamerów.

Przykład:

Screen wiadomości SPAM.

 • Postaraj się zawrzeć treść w jednej wiadomości

Podczas rozmów online z drugim człowiekiem, postarajmy się całą swoją odpowiedź zmieścić w jednej, wysyłanej wiadomości. Nie ma sensu bowiem wysyłanie pojedynczych słów lub urywków zdań. Zwłaszcza wtedy, gdy możemy to zrobić bez niepotrzebnego rozdzielania wiadomości. Odbiorca może zagubić się w wiadomościach otrzymanych, ale też najzwyczajniej w świecie ma prawo się zirytować.

 • Nie ciągnij bezsensownie rozmów do końca

Internet daje nam także wiele możliwości do wyrażenia własnego zdania, jak również reakcji na to, co widzimy. I to zza klawiatury własnego komputera. Niestety, wielokrotnie takie rozmowy nie prowadzą do oczekiwanego konsensusu. W takim przypadku powinniśmy wyczuć moment, aby się wycofać. Ciągnięcie rozmowy, która jest po prostu bez sensu, nie prowadzi do niczego dobrego. Nie jest również zgodne z zasadami netykiety.

Dwie kobiety siedzą uśmiechnięte przed laptopami.

źródło: unsplash.com

 • Dbaj o innych użytkowników

Zasady zachowania w sieci przewidują również dbanie o innych użytkowników. Oznacza to, że nie powinniśmy kopiować cudzych treści, zdjęć czy filmów, nie pytając o pozwolenie ich autora. Jeżeli zaś widzimy takie naruszenie, powinniśmy reagować. Naruszenie praw autorskich jest przestępstwem i powinniśmy nie tylko o tym pamiętać, ale i o tym przypominać. Dodatkowo unikajmy też wysyłania zbyt ciężkich plików (zamiast tego korzystajmy, np. z WeTransfera), czy naruszania prywatności innych. Pod tym ostatnim kryje się m.in. ukrywanie adresatów, gdy wysyłamy maila do wielu odbiorców. Nie udostępniajmy też cudzych danych, jeżeli nie mamy ku temu podstaw.

 • Stosuj się do regulaminów 

Regulaminy powstały w celu zachowania odpowiednich zasad m.in. w social mediach czy serwisach internetowych. Dlatego chcąc stosować zasady netykiety, nie powinniśmy zapominać o przestrzeganiu także innych zasad – tych zawartych w regulaminach.

Oto najważniejsze zasady netykiety w internecie. Jeżeli chcesz okazać szacunek innym użytkownikom online, powinieneś/powinnaś zapamiętać te zasady lub zapisać sobie ten artykuł w zakładkach i do niego wracać. Wszystko jest bowiem dla ludzi, byleby nie było tego zbyt dużo i nikogo nie krzywdziło.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail