X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Sport i biznes — duet idealny

Co wspólnego mają ze sobą sport i biznes? Z jakich powodów jest do duet idealny? Zapraszamy do lektury artykułu.

Sport i biznes — duet idealnyźródło: shutterstockc.om

Artykuł Partnera

Sport i biznes mają ze sobą wiele wspólnego pod względem motywacji, wartości i wizji. Być może dlatego tak wielu wspaniałych zawodników po zakończeniu swojej kariery sportowej zostaje świetnymi biznesmenami. W obu tych dziedzinach ważna jest wytrwałość, samodyscyplina i dążenie do celu, a także nastawienie na sukces. Dlaczego sport i biznes to duet idealny i co mają ze sobą wspólnego? Podpowiadamy.

Ustalenie strategii

Już od pierwszego treningu, ale i dnia funkcjonowania biznesu konieczne jest ustalenie strategii. Niezależnie od tego, czy jest to pewnego rodzaju specyficzna mentalność, świadomość całego zespołu czy też zestaw technik psychologicznych z osiągnięć odnoszonych przez sportowców można się wiele nauczyć. W sporcie i w biznesie należy opracować strategię gry, aby mieć większe szanse na osiągnięcie sukcesu i zysku. Jeżeli jednak pewne warunki nie przynoszą upragnionych rezultatów, wówczas konieczna jest zmiana strategii.

Nierzadko to, co w teorii na papierze wydaje się być bardzo opłacalne, nijak ma się do realiów stawianych przez rynek. Dlatego nawet najlepsza strategia musi być stale dopracowywana i wymaga od nas logicznego myślenia. Podobnie sytuacja wygląda na boisku — w każdej chwili może pojawić się zdarzenie, które zmieni obrót gry i będzie wymagało od gracza zmiany strategii, aby móc pokonać przeciwnika.

Determinacja i dążenie do celu

Mimo że sportowcy grają głównie dlatego, że kochają to, co robią, to każdy z nich chce wygrać. Takie samo podejście warto przyjąć w biznesie, nie tylko w odniesieniu do konkurencji, ale również na poziomie indywidualnym. Cechą sportowca jest dążenie do bycia najlepszym w tym, co się robi, ponieważ nikt nie chce być przeciętny. Jego duma nie zadowoli się drugim czy trzecim miejscem i nie ma w tym nic złego. Jeżeli porówna się cechy, które prezentują zarówno przedsiębiorcy, jak i sportowcy, można zacząć rysować paralele między areną sportową a biurem. Droga do sukcesu w sporcie, jak i w biznesie jest długa i wymaga skoncentrowania się na celu. Nierzadko w międzyczasie ponosimy porażki. Z tego powodu siła mistrzów tkwi nie tylko w ich mięśniach, ale przede wszystkim w umyśle i umiejętności radzenia sobie ze zwątpieniem w trudnych chwilach.

Warto stawiać na rozwój

Każdy biznesmen, jak i sportowiec kiedyś zaczynał swoją karierę. Obecnie międzynarodowe korporacje kiedyś były jednoosobowymi lub kilkuosobowymi firmami. Mistrzowie świata również kiedyś dopiero uczyli się, czym są rowery, jak na nie wsiadać, grać piłkę czy pływać. Choć dzisiaj wiele ścieżek już zostało przetartych, dzięki czemu możliwa jest spora oszczędność czasu i pieniędzy to aby osiągnąć szczyt, wciąż należy stale się rozwijać.

Nawet osoby, które stały się już mistrzami w tym, co robią, dalej muszą nieustannie trenować i doskonalić swój warsztat, aby utrzymać fotel lidera. Konkurencja tylko czeka na błąd, który pozwoliłby jej przejąć miejsce na szczycie. Dlatego tak ważny jest rozwój, inwestowanie na przykład w marketing czy świadomość produktów, które mają wpływ na decyzje zakupowe klientów. Dotyczy to również graczy, którzy wiedzą, że muszą podnosić swoje umiejętności, aby stale dysponować jak najlepszą formą i techniką gry, by ciągle być na pierwszym miejscu.

Lider w biznesie jest jak kapitan drużyny

Każdej drużynie niezależnie od tego, czy chodzi o sport, czy o biznes, potrzebny jest silny przywódca, który wskaże jej drogę do zwycięstwa. To on bierze na siebie odpowiedzialność za dobro ogółu i rozdziela zadania. Z tego powodu na przykład zespół sprzedażowy, aby osiągał dobre wyniki, potrzebuje managera, który będzie dla swoich podwładnych oparciem w trudnych sytuacjach, ale także pokaże im, w jaki sposób mogą osiągnąć mistrzostwo. Tak samo kapitan drużyny, motywuje swoich kolegów i pokazuje, że liczy się praca zespołowa, która w połączeniu z talentem stanowi klucz do sukcesu.

Odwaga do ponoszenia ryzyka

Zarówno w sporcie, jak i w biznesie przydaje się mocny charakter. Osoby, u których dominują takie cechy jak wytrwałość, upór czy odwaga najczęściej odnoszą sukcesy. Żaden sportowiec nie stałby się mistrzem, jeżeli nie miałby odwagi stawić czoła porażce. Umiejętność szybkiego powstania z kryzysu i wyciąganie wniosków z popełnionych błędów charakteryzują też najlepszym biznesmenów. Uniwersalne są też zasady Fair Play w rywalizacji. W końcu każdy czasem upada i przegrywa, ważny jest styl, w jakim się podnosi. Z tego powodu biznesmeni i sportowcy są często ludźmi skromnymi, pokornymi i niezłomnymi, których pasja w połączeniu ze zdrową ambicją i określonym systemem wartości jest w stanie pomóc im znaleźć się na szczycie, nawet jeżeli chwilę wcześniej odnieśli porażkę.

Biznesmenów i sportowców może jednak zgubić pycha. Kiedy osiągną sukces, powinni nadal trzymać się swojego systemu wartości. Tylko ludzie o niezłomnym charakterze nie zmieniają się pod wpływem sytuacji i niezależnie od tego, czy w ich życiu pojawiają się wzloty, czy upadki, czy są na szczycie, czy na dnie, zawsze dążą do celu, lecz nie zapominają o swoim człowieczeństwie. Dlatego przedsiębiorcy, którym brakuje ważnych dla sportowców cech, mogą zacząć ćwiczyć — być może po pewnym czasie ukształtują się w nich pewne wartości.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail