X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Lensa AI – nowy wymiar selfie dzięki sztucznej inteligencji

Aplikacja Lensa AI stała się hitem wśród użytkowników dzięki funkcji polegającej na tworzeniu „magicznych awatarów”. Co to takiego i dlaczego użytkownicy mają zastrzeżenia do aplikacji?

Lensa AI – nowy wymiar selfie dzięki sztucznej inteligencjiźródło: widok z aplikacji Lensa AI

reklama


Lensa AI to aplikacja do edytowania zdjęć i wideo, teoretycznie jedna z wielu. Dlaczego więc stała się hitem wśród użytkowników internetu? Wszystko za sprawą funkcjonalności polegającej na tworzeniu „magicznych awatarów”.

Aplikacja Lensa AI – jak działa?

Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta – użytkownik wgrywa od 10 do 20 selfie z dobrze widoczną twarzą, a Lensa AI analizuje je, wykorzystując sztuczną inteligencję i tworzy ciekawe grafiki wysokiej jakości.

aplikacja Lensa AI

źródło: aplikacja Lensa AI

Spersonalizowane portrety są stworzone całkowicie od podstaw, możemy więc mówić o cyfrowej sztuce w wykonaniu AI. W ten sposób aplikacja idzie krok dalej, niż znane nam wszystkim filtry, nakładki i popularne efekty. Każdy pakiet przerobionych przez aplikację zdjęć to wizerunek użytkownika w zupełnie nowej odsłonie. Cyfrowe portrety nawiązują do anime, kreskówek, klasycznego malarstwa, postaci z filmów etc. Niestety nie mamy możliwości wyboru, w jakim stylu i w jakiej kolorystyce zostaną przygotowane awatary. Trzeba też spodziewać się, że część z nich może być nieudanych, choćby ze względu na zniekształcenia twarzy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że aplikacja cały czas się uczy, więc błędy będą z pewnością stopniowo eliminowane.

Oto przykład wygenerowanych przez aplikację awatarów, które można zapisać w pamięci urządzenia lub udostępnić na przykład w mediach społecznościowych.

Lens AI awatary

źródło: aplikacja Lensa AI

Zabawa w tworzenie magicznych awatarów nie jest niestety bezpłatna. Chcąc korzystać ze wszystkich możliwości aplikacji najlepiej wykupić subskrypcję (obowiązuje 7-dniowy okres próbny), a dodatkowo zapłacić za każdą paczkę zdjęć. Najtańszy pakiet, czyli 50 magicznych awatarów po 5 wariantów w 10 różnych stylach, to kwota 10,99 zł przy aktywnej subskrypcji, która zapewnia 50% zniżkę.

Kontrowersje wokół Lensa AI

Choć Lensa AI – aplikacja do cyfrowych portretów podbija sieć, to budzi też pewne zastrzeżenia wśród użytkowników. Według twórców aplikacji wgrane do niej zdjęcia są wykorzystywane jedynie do stworzenia stylizowanych zdjęć. W praktyce, korzystając z apki, udzielamy niemal nieograniczonej licencji na wykorzystywanie treści, które udostępniamy aplikacji, jak i do plików cyfrowych, które wygenerowała Lensa AI.

Więcej wątpliwości, niż polityka prywatności i bezpieczeństwo danych użytkowników, budzi sama sztuka cyfrowa generowana przez sztuczną inteligencję zastosowaną w aplikacji. Przede wszystkim AI tworzy cyfrowe portrety, „czerpiąc inspirację” z niezliczonych prac, udostępnianych w sieci przez różnych artystów, nawet jeśli nie wyrazili zgody na takie wykorzystanie ich twórczości, a także bez jakiejkolwiek rekompensaty. Tym samym zarzuca się twórcom aplikacji, że zarabiają na treściach stworzonych przez innych, nie oferując nic w zamian. Pojawiają się nawet głosy, że aplikacje takie jak Lensa AI chcą zastąpić artystów. Użytkownicy aplikacji zwracają też uwagę na fakt, że portrety są tworzone na bazie stereotypowych wizerunków kobiet i mężczyzn, przez co otrzymane grafiki są na przykład zbyt seksistowskie.

Na pewno generowanie spersonalizowanych awatarów na podstawie analizy fotografii danej osoby przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji, a tym samym rozwój sztuki cyfrowej generowanej przez AI to ciekawe zjawisko, a sama aplikacja jest ciekawa, niemniej jednak warto pochylić się nad kwestiami etycznymi.

Aplikacja Lensa na iOS

Aplikacja Lensa na Android

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail