X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy regulujące sztuczną inteligencję

Parlament Europejski przegłosował nowe rozporządzenie dotyczące sztucznej inteligencji, które ma chronić obywateli przed nadużyciami. Czy przepisy te zmienią sposób, w jaki korzystamy z AI?

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy regulujące sztuczną inteligencjęźródło: shutterstock.com

reklama


W środę Parlament Europejski podjął przełomową decyzję, zatwierdzając akt w sprawie sztucznej inteligencji. Ma on zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa oraz przestrzegania praw podstawowych obywateli Unii Europejskiej. Jest to potężny krok w kierunku ochrony praw człowieka w erze cyfrowej.

Wspierając postęp

Po długich negocjacjach z państwami członkowskimi Parlament przyjął rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, uzyskując zdecydowane poparcie 523 posłów, przy zaledwie 46 głosach przeciw i 49 posłach wstrzymujących się od głosu.

Głównym celem aktu jest równowaga pomiędzy bezpieczeństwem oraz przestrzeganiem praw podstawowych a jednoczesnym wspieraniem innowacji. Przyjęte regulacje stanowią reakcję na potrzebę ochrony obywateli i demokracji przed potencjalnymi nadużyciami sztucznej inteligencji. W tym samym czasie zachęcają do rozwoju tej technologii w Europie.

Odpowiedzialne wykorzystanie AI

Jednym z kluczowych punktów nowych przepisów jest zakaz określonych zastosowań sztucznej inteligencji, które mogą naruszać prawa obywateli. Dotyczy to m.in. systemów identyfikacji biometrycznej oraz rozpoznawania emocji w miejscu pracy czy instytucjach edukacyjnych. Istnieją wyjątki, w których wprowadzone zakazy nie dotyczą działań organów ścigania. Jednak stosowanie AI jest w tym przypadku ściśle kontrolowane i wymaga specjalnych zezwoleń sądowych lub administracyjnych.

Rozporządzenie wprowadza także szczegółowe obowiązki dotyczące systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka, tak aby zapewnić przejrzystość ich działania. Konieczne stanie się publikowanie zestawień materiałów użytych podczas trenowania narzędzi AI. Ponadto obywatele będą mieli prawo składania skarg w przypadku ewentualnych naruszeń praw przez systemy sztucznej inteligencji. Obowiązkiem jest również wyraźne oznaczanie treści, do których stworzenia wykorzystano modele AI, m.in. obrazy, filmy, materiały audio czy deepfakes.

źródło: shutterstock.com

Ważnym elementem nowych przepisów są także działania wspierające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Ustanowienie piaskownic regulacyjnych oraz zapewnienie łatwego dostępu do nich dla MŚP i startupów ma wesprzeć rozwój systemów AI i przyczynić się do ich pomyślnego wprowadzenia na rynek.

Rozporządzenie wkrótce trafi do ostatecznej weryfikacji prawniczej i musi zostać formalnie przyjęte przez Radę. Jego pełną implementację planuje się na okres dwóch lat od daty wejścia w życie. Oczekuje się, że nowe przepisy, choć wymagające jeszcze ostatecznej weryfikacji, przyczynią się do stworzenia środowiska, w którym sztuczna inteligencja ma służyć obywatelom. Jednocześnie musi chronić ich prawa i zapewnić bezpieczeństwo, wspierając postęp technologiczny i rozwój gospodarczy.

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail