X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Grok – chatbot Elona Muska dostępny w Polsce

Elon Musk nieustannie stara się rewolucjonizować różne dziedziny technologii. Tym razem wprowadził do ogólnego dostępu swojego chatbota powiązanego z platformą X.

Grok – chatbot Elona Muska dostępny w Polsceźródło: x.ai/blog

reklama


Narzędzie stworzone przez firmę xAI obiecuje konkurencję dla takich gigantów jak ChatGPT, Copilot czy Bard. Grok ma oferować unikalne funkcje wyróżniające go je na tle innych chatbotów.

Czym jest Grok?

Grok to chatbot stworzony przez firmę xAI, której celem jest „zbudowanie sztucznej inteligencji, która pomoże zrozumieć prawdziwą naturę wszechświata”. Narzędzie zaprojektowano jako asystenta integrującego się z X (dawniej Twitter) i umożlwiającego użytkownikom interakcję w czasie rzeczywistym w sposób naturalny i intuicyjny.

Chatbot został w pełni zintegrowany z platformą, co oznacza, że użytkownicy mogą korzystać z jego funkcji bez konieczności opuszczania aplikacji. Narzędzie jest ponadto zoptymalizowane do szybkich odpowiedzi i dostarcza dane, na bieżąco korzystając z publikowanych na X postów. Istotnym elementem Groka jest także fotorealistyczny generator obrazów Aurora, który daje dużą swobodę w „kreacji” – możliwe jest np. wygenerowanie obrazów postaci objętych prawami autorskimi czy zdjęć zakrwawionej twarzy Donalda Trumpa.

Czym Grok różni się od innych chatbotów?

Grok jest ściśle powiązany z platformą X. Oferuje specjalne funkcje dostępne tylko dla jej użytkowników, takie jak analiza trendów czy pomoc w zarządzaniu treściami publikowanymi na portalu. Do niedawna chatbot był bardziej ekskluzywny. Dostęp mieli jedynie użytkownicy z kilku państw, którzy w dodatku byli posiadaczami konta X Premium. Teraz z możliwości narzędzia skorzystać mogą także osoby z darmowymi kontami.

Już w zeszłym roku Elon Musk zapowiedział, że jego chatbot będzie bardziej „zabawny” i mniej formalny w porównaniu z innymi asystentami AI. Dzięki temu interakcje z nim mają być bardziej „ludzkie”. Ten aspekt jest szczególnie ważny dla Muska. Poczucie humoru Groka ma być wykorzystywane do odpowiadania na pytania „trudne” i „niebezpieczne”. Reakcją innych chatbotów przy tego rodzaju zapytaniach jest zazwyczaj zakomunikowanie, że na dany temat nie mogą udzielić  informacji.

 

Ograniczenia Groka

Ogólny dostęp dla wszystkich użytkowników X może wydawać się nie lada gratką. Nie sprawi jednak automatycznie, że wszyscy zaczną od razu z niego korzystać: darmowa wersja wciąż ma bardzo duże ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim przebiegu rozmów – możliwe jest wysłanie jedynie 10 wiadomości w ciągu 2 godzin. Poza tym ten wariant narzędzia umożliwia przeanalizowanie jedynie 3 zdjęć na dobę oraz wygenerowanie 4 obrazów dziennie.

Ograniczeń można się pozbyć – za odpowiednią opłatą. Subskrypcja będzie nas kosztować 44,28 zł na miesiąc (przy miesięcznym sposobie rozliczania), albo 38,44 zł – przy rozliczeniu rocznym.

Czy Grok ma szansę zrewolucjonizować rynek?

Pełna integracja Groka z platformą X może być zarówno jego zaletą, jak i wadą. Użytkownicy z pełnym dostępem będą mieli szansę przekonać się, jak to narzędzie wspomoże ich w tworzeniu nowych treści.  Jednocześnie dostępność wyłącznie na jednej platformie i potrzeba subskrypcji do wykorzystania pełni możliwości chatbota może znacząco obniżać jego atrakcyjność dla szerokiego grona odbiorców.

Elon Musk stara się pokazać, że jego wizja AI zmierza w kierunku dostosowania technologii do specyficznych potrzeb użytkowników platformy X. To może z czasem okazać się dużym atutem dla osób, które wykorzystują ją jako główne miejsce komunikacji.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail