reklama
Podcasty cieszą się coraz większą popularnością i z roku na rok pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji. Wśród wielu z nich są też wartościowe podcasty dla dzieci, które nie tylko spodobają się najmłodszym słuchaczom, ale też wpłyną korzystnie na ich rozwój. Oto nasze propozycje!
Ciekawostnik
Ciekawostnik to podcast, którego gospodarzami są Krzysztof Grabowski i Marta Szewczyk. W swoich audycjach w przystępny i pomysłowy sposób tłumaczą młodym słuchaczom różnorodne, często zaskakujące tematy. Kim był Albert Einstein? Jak powstały dinozaury? Czy Juliusz Cezar miał coś wspólnego z sałatką Cezar? To tylko przykłady zagadnień, które Marta i Krzysiek omawiają, wciągając dzieci w fascynujący świat wiedzy.
Soundsitive Kids – bajki dla dzieci
Soundsitive Kids jest podcastem, który dostarcza wysokiej jakości nagrań ze wspaniałymi bajkami dla dzieci. Oprócz doskonałych lektorów, nagrania zachwycają bogatą warstwą dźwiękową. Na kanale znajdziemy znane bajki takich autorów jak Hans Christian Andersen i bracia Grimm, jak i utwory mniej znanych pisarzy.
Bajkowy Podcast
Słuchanie bajek niezwykle pozytywnie wpływa na dziecko. Rozwija wyobraźnię malucha, ćwiczy pamięć i koncentrację, przybliża relacje międzyludzkie, uczy empatii, rozwija odporność emocjonalną, poszerza wiedzę o świecie, wzbogaca słownictwo, uczy logicznego myślenia, a do tego jest ogromną przyjemnością. Dlatego warto sięgnąć po Bajkowy Podcast, gdzie na maluchy i ich rodziców czeka kilkaset wartościowych nagrań.
Dobranocki…Do Słuchania…
Bajki na dobranoc pomagają dziecku wyciszyć się przed snem po dniu pełnym wrażeń i w ten sposób ułatwiają mu zasypianie. Na kanale Dobranocki…Do Słuchania… znajdziemy krótkie, przyjemne w odbiorze, raczej proste, nie za bardzo wymyślne historyjki na dobranoc. Nagrania wzbogacone są dźwiękami i muzyką, które uatrakcyjniają słuchanie i pobudzają wyobraźnię.
Czyta: #TataMariusz
Podcast Czyta: #TataMariusz to szeroki wybór nagrań dla dzieci, w tym bajek, opowiadań, legend i wierszy. Autor podcastu Mariusz Rzepka sięga zarówno po znane utwory, na przykład wiersze Marii Konopnickiej, jak i po bardziej współczesne i mniej znane treści. Wspólne słuchanie podcastu może być ciekawą formą spędzenia czasu z dzieckiem i zapewnia taką samą przyjemność, jak czytanie dziecku książeczki przez rodzica.
Dzieciandia
Podcasty dla dzieci to jednak nie tylko bajki. Warty uwagi jest podcast Dzieciandia, który tworzy rodzina – mama Lena i tata Piotrek i ich dwie córeczki Tosia i Hania. Wśród wielu nagrań dominują pogaduchy rodziców z dziećmi o rzeczach ciekawych, zabawnych, intrygujących. Bez wątpienia Dzieciandia to wartościowe źródło wiedzy dla najmłodszych słuchaczy, gdyż omawia wiele interesujących ich spraw.
Duduś, Tolek i…
Duduś, Tolek i… to cykl detektywistycznych historii dla dzieci stworzony przez Agatę Nawrocką. Autorka zaprasza najmłodszych do pełnego zagadek świata, gdzie razem z członkami Agencji Detektywistycznej z ulicy Tajemniczej 7 rozwiązują niezwykłe sprawy. Nagrania nie tylko bawią, ale także wspierają rozwój koncentracji i umiejętności logicznego myślenia u słuchaczy.
Dzieci mają głos
Dzieci mają głos to ciekawy podcast, w którym dzieci rozmawiają z dorosłymi przede wszystkim o interesujących ich książkach. Nagrania pomagają zachęcić najmłodszych do czytania, więc są idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które dopiero uczą się samodzielnie czytać.
Historia Polski dla dzieci
Nauka może być fascynująca. Doskonałym przykładem jest podcast Historia Polski dla dzieci, który w przyjazny, zrozumiały i przede wszystkim ciekawy sposób opowiada o różnych zagadnieniach historycznych. To nagrania, dzięki którym można szybko odczarować mit, że nauka historii jest nudna i trudna.
Bliżej Lasu
Podcasty dla dzieci są też świetne do przekazywania wiedzy o otaczającej nas przyrodzie. Autor podcastu Bliżej Lasu proponuje opowiadania przyrodnicze dla dzieci, które ciągle pytają „dlaczego?”. Mały słuchacz dowie się z nagrań, dlaczego zimą pada śnieg, dlaczego jesienią liście są kolorowe, po co jeleniom rogi i czy kaczuszkom marzną nóżki?
English For Kids
Interesujące nagrania audio mogą zachęcić dziecko do nauki z dowolnej dziedziny wiedzy. Jednak forma nagrań szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nauki języków obcych. Podcasty po angielsku dla dzieci, takie jak English For Kids, pozwolą najmłodszym od małego oswoić się z brzmieniem języka, z intonacją, akcentami, a także poznać słowa, wyrażenia i intuicyjnie wprowadzić go w świat nauki języków obcych.
Podcasty dla dzieci są świetnym sposobem na zapewnienie najmłodszym ciekawego zajęcia, gdy nie mamy czasu na czytanie książek razem z dzieckiem. Sprawdzi się też znakomicie podczas podróży i w innych sytuacjach, gdy dziecko może zacząć się nudzić. Gotowymi nagraniami można wspomagać się także wtedy, gdy nie mamy umiejętności opowiadania ciekawych historii, nie potrafimy modulować głosu albo mamy wadę wymowy i chcemy zapewnić dziecku prawidłowe wzorce w zakresie fonetyki. Podcasty dla dzieci sprawdzą się też świetnie w nauce języków obcych i wielu innych przedmiotów.