X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Telegram i xAI: 300 milionów dolarów inwestycji w sztuczną inteligencję w popularnym komunikatorze

Telegram otwiera się na sztuczną inteligencję Elona Muska. W ramach rocznego partnerstwa z firmą xAI chatbot Grok zostanie zintegrowany z aplikacją. Co to oznacza dla rynku AI i jak wpłynie na prywatność użytkowników?

Telegram i xAI: 300 milionów dolarów inwestycji w sztuczną inteligencję w popularnym komunikatorzeźródło: shutterstock.com

reklama






Telegram ogłosił strategiczne partnerstwo z firmą xAI należącą do Elona Muska. Na jego mocy chatbot Grok ma trafić bezpośrednio do ponad miliarda użytkowników komunikatora. Jednak formalna umowa wciąż nie została podpisana. Jakie są plany?

Grok wychodzi poza X, a Telegram zyskuje asystenta AI

Dotychczas Grok był dostępny wyłącznie dla użytkowników platformy X (dawniej Twitter), posiadających pakiet Premium+. Teraz jego funkcjonalności – takie jak podsumowywanie rozmów, analiza dokumentów czy tworzenie grafik – mają stać się dostępne dla osób korzystających z Telegrama. Dostęp do Groka uzyskają poprzez pasek wyszukiwania, przypięcie do czatu lub bezpośrednią interakcję w rozmowie.

Integracja zarówno rozszerza zasięg narzędzia stworzonego przez xAI, jak również znacząco zwiększa potencjał Telegrama w obszarze monetyzacji i innowacji. Chatbot ma być dostępny w ramach płatnych subskrypcji, z których zyski zostaną podzielone po równo między xAI i Telegram.

Tego lata użytkownicy Telegrama zyskają dostęp do najlepszej technologii AI dostępnej na rynku. Elon Musk i ja uzgodniliśmy roczne partnerstwo, dzięki któremu Grok od xAI trafi do ponad miliarda naszych użytkowników i zostanie zintegrowany ze wszystkimi aplikacjami Telegrama – zapowiedziała Pavel Durov, CEO Telegrama.

300 milionów dolarów inwestycji i danych?

W ramach rocznego partnerstwa xAI przekaże Telegramowi 300 milionów dolarów w gotówce i akcjach. Mówi się także o 50% zysków z każdej subskrypcji AI sprzedanej za pośrednictwem platformy. To układ, który może wzmocnić pozycję komunikatora, szczególnie po rekordowym 2024 roku, gdy Telegram po raz pierwszy osiągnął zysk netto w wysokości 540 milionów dolarów.

Jednocześnie jest to ważny ruch ze strony Muska, który wpisuje się w szerszą strategię budowania niezależnego ekosystemu AI. Telegram, znany z dużej swobody i prywatności, podkreśla, że Grok będzie miał dostęp wyłącznie do danych, które użytkownicy świadomie udostępnią w ramach interakcji. Jednak nawet taka forma zgody może wygenerować miliardy konwersacji, które posłużą do trenowania bardziej zaawansowanych modeli AI.

Przeczytaj także: Grok – chatbot Elona Muska dostępny w Polsce

Zysk dla obu stron

Telegram zyskuje nowe źródło przychodów, a także przewagę technologiczną – integruje zaawansowanego asystenta bez konieczności inwestowania w rozwój własnych rozwiązań

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej reklamy


AI
. W marcu 2025 roku platforma ogłosiła, że posiada ponad 15 milionów subskrybentów Premium, a roczne przychody sięgnęły 1,4 miliarda dolarów. Partnerstwo z xAI może zwiększyć te wartości bez naruszania zaufania użytkowników.

Z kolei dla Muska i xAI to szansa na uniezależnienie się od platformy X, a jednocześnie rozbudowanie ekosystemu użytkowników i danych. To dwa elementy niezwykle istotne dla rozwoju nowoczesnej sztucznej inteligencji.

Przeczytaj także: X Money wchodzi do gry. Elon Musk testuje własną usługę płatniczą

Telegram i xAI – jak określić tę współpracę?

Choć Telegram i xAI oficjalnie ogłosiły porozumienie, Elon Musk publicznie zaznaczył, że umowa nie została jeszcze sfinalizowana. To oznacza, że projekt, mimo ambitnych zapowiedzi, może się jeszcze opóźnić lub zmodyfikować. Niewykluczone, że obie strony czekają na doprecyzowanie kwestii dotyczących prywatności danych i zgodności z przepisami międzynarodowymi.

Transakcja ma charakter jedynie rocznego partnerstwa, ale może okazać się wzorcem dla innych porozumień na linii AI–komunikatory. Choć jest jednak druga strona tego rodzaju pomysłów. Większa swoboda i brak ograniczeń, którymi szczyci się Musk, mówiąc o Groku, przyniosła niedawno negatywne konsekwencje. Przykładowo 25% organizacji europejskich zablokowała dostęp do Groka w związku z obawami dotyczącymi prywatności i dezinformacji. Właściciel Telegrama także nie jest wolny od podobnych zarzutów.





Reklama


Reklama


[FM_form id="1"]