X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Czy warto lokować produkty na You Tube?

Wszystkie materiały w sekcji "Newsroom" to informacje prasowe publikowane przez firmy niezwiązane z socialpress.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane poniżej treści.

product placement

reklama


Kategorią najsilniej kojarzoną z produktami okazały się Kulinaria. 61% użytkowników You Tube oglądających treści kulinarne zadeklarowało, że dostrzegli tam konkretne, markowe produkty. Na drugim miejscu uplasowała się kategoria Kosmetyki i Uroda – prawie co drugi widz deklaruje, że widział tam produkt markowy. Najmniej wyeksploatowaną tematyką wydaje się Lifestyle i Rozrywka, w której treści produktowe zauważa tylko 12% widzów.

Badanie wykazało także, że widzowie niekoniecznie skupiają się na prezentowanych produktach. Prawie 1/3 widzów (27%), którzy zadeklarowali, iż w oglądanych przez nich filmach widzieli produkty markowe, nie potrafiła sprecyzować ani marki, ani typu prezentowanego produktu. Osoby te nie były w stanie wskazać, czy w filmach widziały szampon czy np. lakier do paznokci. Wśród najlepiej zapamiętanych marek znalazły się: Prymat, Sony, Samsung, L’Oreal oraz Nike – choć niekoniecznie oznacza to, że korzystały one z product placementu w badanym okresie czasu.

„Zauważyliśmy ograniczoną uważność użytkowników You Tube w stosunku do prezentowanych tam produktów markowych,” – potwierdza Weronika Niżnik z IRCenter. „Z drugiej strony ich stosunek do tego typu przekazów jest w znaczącej mierze pozytywny. Badani, wśród typowych reakcji, w pierwszej kolejności wskazywali rozbudzenie zainteresowania produktem, później zaś obojętność. Reakcje negatywne znalazły się średnio na dalszych pozycjach w rankingu. Dlatego głównym wyzwaniem dla reklamodawców na tej platformie zdaje się być właśnie zapamiętywalność,” – dodaje.

Na rozbudzenie zainteresowania produktami po obejrzeniu filmu najczęściej wskazywali widzowie kategorii Kosmetyki iUroda, którzy często wręcz spodziewają się tego typu przekazów. Z kolei widzowie kategorii Lifestyle i Rozrywka najczęściej deklarowali zakup produktu po obejrzeniu filmu. Kategorią, w której product placement miał najmniejszy wpływ na decyzje zakupowe były Gry (wyłączając tzw. gameplaye).

Na skuteczność przekazów typu product placement na You Tube ma wpływ także odpowiednie dopasowanie produktu do kategorii. O ile ulokowanie produktu w niewłaściwej kategorii nie zwiększa negatywnych reakcji odbiorców, zaobserwowano istotny wzrost obojętności wobec prezentowanego produktu.

Więcej szczegółów odnośnie wyników badania znajdą Państwo na stronie.

*Analizy potencjału do działań product placement na You Tube dokonano na podstawie danych zebranych w 1.kwartale 2015, skanu internetu, zrealizowanego w maju 2015 badania CAWI na próbie N=525 oraz wyników badania Megapanel PBI/Gemius, kwiecień 2015. Wyniki badania po raz pierwszy zaprezentowano podczas tegorocznego Forum IAB.