reklama
- miejsce na świecie i poziom B2 – tak, w skrócie, możemy określić znajomość Polaków w zakresie języka angielskiego. Tak wynika z EF English Proficiency Index (EF EPI) 2023, największego na świecie rankingu określającego poziom języka angielskiego w poszczególnych krajach. Projekt trwa od ponad dekady, a jego twórcą projektu jest szkoła językowa EF Education First.
W tegorocznej edycji EF English Proficiency Index (EF EPI) test słuchania i czytania wykonało 2.2 mln osób z całego świata, pośród których trochę ponad połowę (55%) stanowiły kobiety. Uczestnikami były wyłącznie osoby powyżej 18. roku życia, a średnia wieku to 26 lat. Z roku na rok zwiększa się także liczba krajów uczestniczących w badaniu- od 44 w 2014 roku, przez 88 w 2018, aż do 113 w tym roku.
Liderzy wśród krajów na poziomie B2
Nieźle! Drugi rok z rzędu zajmujemy 13. miejsce w rankingu globalnym. W ubiegłym roku udało nam się załapać do grupy z bardzo wysoką znajomością języka angielskiego (poziom C2-C1), zamykając ją wynikiem 600 punktów. Tegoroczny wynik 598 punktów uplasował nas na 1. miejscu, ale w grupie krajów z wysokim poziomem znajomości angielskiego (B2). To wciąż powyżej światowej średniej, wynoszącej 502 punkty.
Czy dużo brakuje Polsce do lidera? Nie! Ranking otwiera Holandia, która uzyskała 647 punktów, tuż za nią znalazł się Singapur (631 pkt.) i Austria (616 pkt.). Na przodzie stawki znalazł się również Dania, Norwegia czy Szwecja. Wysoko uplasowało się również RPA, w którym angielski jest językiem urzędowym.
Spośród 34 krajów europejskich Polska zajęła 11. miejsce. A jeżeli chodzi o Europę Środkową jesteśmy na 3. miejscu – przed nami jest tylko Austria i Niemcy.
Polacy nieznacznie lepiej operują językiem angielskim od Polek
W badaniu wzięło udział blisko 1200 Polaków – 582 kobiet i 615 mężczyzn, i jak pokazują dane to panowie lepiej radzą sobie z językiem angielskim. Ich przewaga utrzymuje się już od 2020 roku i z roku na rok lekko się wzmacnia. W tegorocznej edycji Polacy wyprzedzili Polki o 33 punkty.
A jak to wygląda w skali globalnej? Podobnie. Jedynie w pięciu krajach kobiety uzyskały więcej punktów od mężczyzn. Są to: Białoruś, Angola, Bangladesz, Chiny, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej. Co więcej, różnica między płciami zwiększa się. W ostatniej dekadzie mężczyźni znacząco podnieśli swoje kompetencje językowe, natomiast kobiety, które przez długi czas zajmowały wyższe miejsca w rankingu, od 2020 roku zostają w tyle… co roku, coraz bardziej oddalając się od mężczyzn. W tegorocznej edycji różnica punktów między płciami jest największa.
Poznań, Lublin i Katowice wiodą prym
W badaniu udział wzięło 11 największych polskich miast. Liderem w zakresie znajomości języka angielskiego został Poznań, który uzyskał wynik 644 punktów. Za nim znalazł się Lublin (628 pkt.), Katowice (627 pkt.) i Gdańsk (626 pkt.). Stawkę zamykają mieszkańcy Warszawy z wynikiem 605 punktów.
Jeżeli chodzi o regiony na pierwszym miejscu EF English Proficiency Index znaleźli się mieszkańcy województwa podlaskiego (620 pkt.), niewiele za nimi mieszkańcy województwa opolskiego (615 pkt.) i pomorskiego (611 pkt.). Ranking zamyka województwo warmińsko-mazurskie, które uzyskało 580 punktów.
Spadek znajomości języka angielskiego…
Eksperci EF odnotowują spadek wiedzy wśród. Odnotowuje się go nie tylko w Polsce, ale na cały świecie. W Polsce grupa 18-21 lat zalicza spadki już od 2016 roku. Jednak największe obniżenie poziomu umiejętności językowych wśród młodych osób nastąpiło po pandemii, co wiąże się z brakiem ciągłości zajęć lekcyjnych w okresie trwania COVID-19. Problem ten dotyczy całego świata.
– Przeprowadzanie testów biegłości języka angielskiego jest kluczowe nie tylko dla oceny indywidualnych umiejętności, ale także dla śledzenia globalnych trendów w rozprzestrzenianiu się tego języka. Język angielski jest uniwersalnym środkiem komunikacji, szczególnie w centralnej części świata. Jednak po pandemii zauważalny jest spadek umiejętności we wszystkich grupach wiekowych, co podkreśla potrzebę skupienia się na odbudowie kompetencji językowych, szczególnie w kontekście edukacji i komunikacji międzynarodowej. Dobra znajomość najbardziej popularnego języka świata wpływa na wiele obszarów. Od naszego codziennego życia, także w mediach społecznościowych, przed zagraniczne wyjazdy turystyczne, po światową gospodarkę wymagającą ścisłej i dobrej komunikacji między krajami – mówi Kate Bell, Head of Asesment w EF.
W Polsce najbardziej biegłe w języku angielskim są osoby w grupie wiekowej 21-25 lat, a ich umiejętności utrzymują się na bardzo wysokim poziomie już od kilku lat. Co ciekawe, największy wzrost poziomu znajomości angielskiego obserwuje się w grupie 41+, ponownie zarówno wśród Polaków, jak i Europejczyków. W skali globalnej najszybciej rozwija swoje umiejętności lingwistyczne grupa wiekowa 31-40, grupa 41+ jest tuż za nią.
Zawód ma znaczenie?
Możliwość komunikowania się w języku angielskim otwiera wiele drzwi – daje szerszy dostęp do informacji, wyższe wynagrodzenie, bardziej zróżnicowane możliwości edukacyjne i niezależność od lokalnego rynku pracy. Przez współczesnego pracodawcę angielski jest postrzegany jako kolejna umiejętność, ważna przy wyborze przyszłego pracownika. Według raportu bardziej produktywni pracownicy częściej lepiej posługują się językiem angielskim. Co więcej płynność językowa koreluje również z wyższymi kompetencjami społecznymi, innowacyjnością i konkurencyjnością talentów. Najwyższy poziom tego języka odnotowano w branży lotniczej, dalej branżach zajmujących się mediami, sportem i rozrywką oraz w specjalistycznych usługach. Jeżeli chodzi o konkretne zawody, na początku listy dominują te, które umożliwiają pracę zdalną i są tą: programowanie, księgowość i marketing.
EF EPI 2023 – metodologia badań
W tym roku mija ponad 10 lat od przeprowadzenia pierwszej edycji projektu. Celem rankingu jest ocena poziomu biegłości językowej mieszkańców różnych krajów z całego świata. Ranking powstaje na bazie danych z wyników z trzech różnych wersji testów (EF SET). Dwie wersje są dostępne dla każdego użytkownika Internetu za darmo. Trzecia to internetowy test kwalifikacyjny wykorzystywany przez EF podczas procesu rejestracji na kursy językowe EF.
Na podstawie średniej z wyników uczestników (maksymalna liczba punktów – 800) kraje przyporządkowuje się do 5 grup, odpowiadających poziomom Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), o różnym stopniu znajomości angielskiego: bardzo niskiej (B1-A1), niskiej (B1), średniej (B2), wysokiej (B2) i bardzo wysokiej (C2-C1).
Kraje o najlepszej znajomości języka angielskiego wg raportu EF EPI2023:
- Holandia (647)
- Singapur (631)
- Austria (616)
- Dania (615)
- Norwegia (614)
- Szwecja (609)
- Belgia (608)
- Portugalia (607)
- Republika Południowej Afryki (605)
- Niemcy (604)
- Chorwacja (603)
- Grecja (602)
- Polska (598)
Pełen raport EF English Proficiency Index 2023 znajduje się na stronie internetowej: LINK
O Education First:
Education First jest globalnym stowarzyszeniem podmiotów edukacyjnych, które łączy wspólna misja otwierania świata poprzez edukację i popularyzowanie umiejętności językowych. W Polsce jest znana ze swojej oferty wyjazdowych kursów językowych, jednak na tym nie kończy się jej działalność! W ofercie EF znajdują się programy: językowe, akademickie, wymiany kulturowej i podróży edukacyjnych. EF współpracuje z najlepszymi uniwersytetami na świecie, aby stale ulepszać metody nauczania języków obcych.
Stowarzyszenie założone w 1965 roku w Szwecji. Obecnie znajduje się w 111 krajach na całym świecie i zatrudnia 52 000 osób! Od ponad 50 lat pomaga środowiskom edukacyjnym i prowadzi działalność badawczą.
Jednym z celów EF jest wspieranie nauczycieli w przekazywaniu wiedzy językowej. W tym celu powstała platforma Teacher Zone EF, która udostępnia darmowe, innowacyjne szkolenia i narzędzia dydaktyczne, pomagające jeszcze skuteczniej uczyć języków obcych. Każdy zainteresowany nauczyciel może wziąć udział w darmowym w webinarze, po zakończeniu, którego otrzyma certyfikat EF Teacher Development. Szkoła językowa organizuje także szkolenia zagraniczne a wszystko po to, by pedagodzy mogli rozwijać swoje umiejętności.
EF w swojej ofercie ma także usługi wspierające placówki oświaty w edukacji uczniów. W ramach współpracy szkoła językowa może bezpłatnie przeprowadzić test w zarówno online jak i stacjonarnie. Wyniki mogą posłużyć w porównaniu z innymi placówkami, by sprawdzić ogólny poziom wiedzy. Eksperci EF służą pomocą również przy tworzeniu różnych wydarzeń takich jak dni językowe lub wycieczki zagraniczne.