X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Lepsze Miasta – Paulina Górska rusza z nowym podcastem na lato

Wszystkie materiały w sekcji "Newsroom" to informacje prasowe publikowane przez firmy niezwiązane z socialpress.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane poniżej treści.

fot. Unsplash.com

reklama


Już 60 proc. Polek i Polaków mieszka w miastach, i ten odsetek stale rośnie. Podobnie jest na całym świecie. W 2050 r. według prognoz Banku Światowego aż 7 na 10 mieszkańców Ziemi będzie żyło w miastach. Odpowiadają one za większość naszej konsumpcji energii i surowców. To w zarządzaniu miastami kumulują się wyzwania związane ze stanem klimatu, środowiska czy jakością powietrza.

Miastom i czekającej je transformacji poświęcona jest nowa seria specjalnych odcinków podcastu Pauliny Górskiej – Lepszy Klimat. Od 21 czerwca osoby słuchające go na platformach podcastowych i śledzące autorkę w mediach społecznościowych będą mogły zapoznać się z pierwszym odcinkiem cyklu, którego gościnią jest Magdalena Milert. Ekspertka z obszarów architektury, gospodarki przestrzennej i urbanistyki opowiada Paulinie o miastach przyszłości, które istnieją już dzisiaj.

https://www.instagram.com/p/CtvxjlPuzm8/

Kolejne odsłony serii dotyczyć będą rozmaitych wyzwań, przed którymi stoją miasta – złej jakości powietrza, mobilności i transportu czy skutków zmiany klimatu – a każdy z odcinków będzie rozmową z innym ekspertem. Choć punktem wyjścia dla cyklu była walka o czyste powietrze, podczas prac nad cyklem szybko okazało się, że na zagadnienie to trzeba spojrzeć dużo szerzej.

– Jak stworzyć miasto szczęśliwe? Jak tworzyć miasta, w których będzie nam się żyło dobrze, otoczenie będzie zielone, komfortowe, przyjazne, bezpieczne, z czystym powietrzem? To pytanie mam z tyłu głowy przeprowadzając każdą z rozmów z ramach serii „Lepsze Miasta”. Cieszę się też, że mamy miejsce na prawdziwie pogłębioną analizę, bo rozmowy są z ekspertami z różnych dziedzin – z architektami, aktywistami, jak i naukowcami – mówi Paulina Górska.

Kulisy współpracy nad podcastem

Paulina Górska jest z wykształcenia socjolożką i przez kilkanaście lat pracowała w mediach. Od 2018 r. prowadzi bloga związanego z szeroko pojętą ekologią – zero waste, świadomą konsumpcją, zrównoważonym rozwojem czy kryzysem klimatycznym i przyrodniczym – oraz powiązane z nim kanały w mediach społecznościowych. Dwa lata temu dołączył do nich podcast Lepszy Klimat, w ramach którego powstało już ponad 30 odcinków. Dzięki swojej działalności edukacyjnej, znalazła się na liście 100 Kobiet Roku Forbes Women 2021 i została ekspertką w programie Climate Leadership UNEP/GRID.

Agencja Profeina prowadzi długofalowy projekt PR i public advocacy na rzecz stref czystego transportu w Polsce, finansowany przez Clean Air Fund, globalną organizację non profit działającą dla poprawy jakości powietrza.

– Ponad rok pracy z Clean Air Fund nad przekonaniem władz naszych miast i ich mieszkańców do stref czystego transportu pokazały nam, że to – skądinąd skuteczne rozwiązanie – nie funkcjonuje w próżni. Aby skończyć ze smogiem w miastach potrzebujemy zadbać nie tylko o mniejsze emisje spalin, ale też o transport publiczny, drogi rowerowe czy miejską zieleń. A jakość powietrza to tak naprawdę jeden ze składników jakości życia – mówi Zuzanna Szybisty, współzarządzająca agencją Profeina, współautorka kampanii. – Szukaliśmy sposobu, by spiąć ze sobą wszystkie wątki dotyczące życia w miastach i zielonej transformacji, by pokazać jak wzajemnie na siebie wpływają. Serial podcastowy jest obecnie najlepszym medium, by to zrobić. Liczymy na to, że słuchacze Pauliny będą podsyłać poszczególne odcinki lub cały cykl swoim znajomym chcącym poukładać sobie wiedzę na temat miast, jakości powietrza i ekologii – dodaje ekspertka ds. komunikacji.

Choć Profeina stoi za koncepcją nowej serii podcastów, to selekcja gości i zagadnień do rozmów z nimi dokonywana jest wspólnie z zespołem Pauliny Górskiej, a finalny kształt i wymowa odcinków leżą w pełni po jej stronie. Podobnie jak dobór fragmentów promujących kolejne odsłony na Instagramie i Facebooku. Tematyka rozpoczynającego się cyklu jest bardzo zbliżona do treści zazwyczaj ukazujących się na falach “Lepszego Klimatu”. Dla zachowania transparentności odcinki powstałe w ramach serii otrzymały nową identyfikację wizualną i będą specjalnie oznaczone.

W ramach nowej miejskiej serii powstanie siedem odcinków, które ukazywać się będą do końca września. Całość dostępna jest bezpłatnie (tak jak cały Lepszy Klimat) na kilkunastu platformach podcastowych – m.in. Spotify, Apple Podcast i Google Podcast – pod agregującym je linkiem https://lepszyklimat.buzzsprout.com