X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nie tylko czytniki e-booków. E-papier znajduje coraz więcej zastosowań

Wszystkie materiały w sekcji "Newsroom" to informacje prasowe publikowane przez firmy niezwiązane z socialpress.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane poniżej treści.

Projekt Incrediscope, źródło Unisystem

reklama


W 2021 roku sprzedaż wyświetlaczy EPD w Unisystem wzrosła o 8,5 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Ponadto, ok. 20 proc. zapytań spływających do firmy dotyczy właśnie rozwiązań e-papierowych. Ich popularność rośnie nie tylko ze względu na energooszczędność, ale także szereg zastosowań.

Zajmujemy się jednocześnie projektowaniem, produkcją i wdrożeniami. Wypracowaliśmy kompleksowe rozwiązania, ograniczające problemy z implementacją. Możemy na przykład zaoferować produkt składający się z wyświetlacza e-papierowego E Ink, kontrolera i obudowy. Dzięki temu, nasi klienci zyskują jeszcze szerszą gamę zastosowań – mówi  Sławomir Szweda, prezes Unisystemu.

Firma jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie dostawcą komponentów służących do wizualizacji informacji. Dzięki nowej siedzibie i powiększeniu działu RnD, zyskała m.in. jeszcze większe możliwości szybkiego prototypowania i produkcji. Wzrost wartości rynku będzie w najbliższych latach zależny między innymi od stopnia dostępności komponentów. Mimo wyzwań, z którymi w tym zakresie zmaga się cała branża, Unisystem szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat sprzedaż wyświetlaczy EPD będzie rosła w tempie dwucyfrowym.

Technologia zyskała na popularności przede wszystkim dzięki urządzeniom osobistym. Choć rozwijana jest od kilkudziesięciu lat, to dopiero w 2004 roku powstał pierwszy czytnik e-booków. Gdzie jeszcze znajdziemy wyświetlacze EPD?

E-papier w przestrzeni publicznej

Rozwiązania tworzone przez Unisystem są wykorzystywane między innymi na przystankach komunikacji miejskiej w Polsce. Wyświetlacze EPD pełnią na nich rolę rozkładów jazdy, których nie trzeba wymieniać po zmianie godzin kursowania, a jedynie zaktualizować. Ponadto, wyświetlają się na nich bieżące informacje, np. dotyczące zmiany trasy, a jednocześnie wyglądają jak klasyczny rozkład godzinowy. Zastosowanie e-papieru w tym wypadku ma wiele zalet – m. in. bardzo wysoki stopień czytelności, w zasadzie niezależny od kąta obserwacji czy nasłonecznienia.

Przygotowane przez Unisystem rozwiązania są również wykorzystywane np. w kioskach informacyjnych na portugalskich plażach czy w stacjach pogody, gdzie są wyświetlane dane dotyczące np. warunków atmosferycznych.

Co istotne, dostępne są już kolorowe wyświetlacze EPD (nawet do 32 tys. kolorów) co jeszcze bardziej poszerza możliwości wykorzystania e-papieru.

Zastosowania wyświetlaczy EPD

Wyświetlacze EPD mogą być również wykorzystywane jako elementy małej architektury czy elementy dekoracyjne. Można je dostosować do estetyki budynku w taki sposób, by niejako “wtapiały się” w resztę wystroju, np. imitując marmur. Jednocześnie, gdy jest to konieczne wyświetlane są na nich informacje, np. dotyczące numeru aktualnie obsługiwanego klienta w banku czy na poczcie.

E-papier bywa wykorzystywany w przestrzeni biurowej. Unisystem zaangażował się chociażby w projekt Incrediscope, w ramach którego stworzono system nawigacji z możliwością zastosowania wewnątrz budynku. System e-papierowych tablic informacyjnych umieszczany jest w np. w biurowcach na przecięciach szlaków komunikacyjnych i w najważniejszych miejscach w budynku. Dzięki aplikacji na smartfona, elementy systemu rozpoznają osoby, które się do nich zbliżają i wskazują drogę do celu. Ponadto, w przestrzeni biurowej wykorzystywane są tablice e-papierowe, na których – np. w trakcie spotkań – można kreślić pomysły niczym na zwykłym papierze.

Wyświetlacze e-papierowe o zdecydowanie mniejszym formacie używane są również w identyfikatorach biurowych, które pracownicy zwykle noszą na firmowej smyczy. Wyświetlacz pełni w tym przypadku rolę klucza dostępu do pomieszczeń i umożliwia identyfikację pracownika.

Z coraz większym zainteresowaniem na EPD patrzą również działy marketingu. E-papier może być wykorzystany jako nośnik reklamowy, np. w konstrukcjach stoisk handlowych. W sklepach można natknąć się również na etykiety e-papierowe, na których dane można dowolnie edytować zależnie od potrzeb. Najczęściej widoczne są na nich ceny i dodatkowe informacje dotyczące produktów. Z kolei w restauracjach można zobaczyć kilkudziesięciocalowe wyświetlacze np. prezentujące aktualne menu.

Technologia nierzadko jest wykorzystywana również w logistyce i transporcie jako nośnik informacji usprawniający wiele procesów.

Smartwatche również bywają wyposażone w e-papierowe wyświetlacze, co sprzyja długiemu czasowi pracy i widoczności pod każdym kątem, również w słońcu. Wyświetlacze EPD używane są też w produkcji smartfonów, np. jako dodatkowy ekran.

Rynek rośnie w dwucyfrowym tempie

Według Mordor Intelligence, globalny rynek wyświetlaczy e-papierowych w zeszłym roku wyceniany był na blisko 1,8 mld dolarów. Do 2027 roku ma osiągnąć wartość blisko 4 mld dolarów przy średniorocznym tempie wzrostu – w latach 2022-2027 – na poziomie ponad 14 proc. (CAGR).