X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Weekend.Gazeta.pl i PAH publikują „Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków”

Wszystkie materiały w sekcji "Newsroom" to informacje prasowe publikowane przez firmy niezwiązane z socialpress.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane poniżej treści.

"Pomocnik" Weekend.Gazeta.pl i PAH

reklama


Serwis Weekend.Gazeta.pl i Polska Akcja Humanitarna, przy wsparciu merytorycznym Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, stworzyły „Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” poświęcony kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poradnikowi towarzyszą szeroko zakrojone działania redakcyjne i promocyjne, które rozpoczęły się 23 lutego br. – w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
„Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” to wyjątkowy poradnik, który zwraca uwagę na skalę problemu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wskazując konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. Motywacją do podjęcia tematu była niezwykle słaba kondycja opieki systemowej w Polsce oraz fakt, że sytuacja pandemiczna znacząco zwiększyła zapotrzebowanie nastolatków na pomoc psychologiczną. Inicjatorem projektu jest serwis Weekend.Gazeta.pl.
Poradnik powstał dzięki współpracy Niny Mocior, psychotraumatolożki i ekspertki merytorycznej PAH i Magdaleny Jaranowskiej, wieloletniej koordynatorki programu „Pajacyk”, inicjatorki programu pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży z rodzin wieloproblemowych oraz Pauliny Dudek – dziennikarki magazynu Weekend.Gazeta.pl, zdobywczyni Grand Video Awards, nominowanej też do Grand Press. Konsultacją merytoryczną publikacji zajęły się Mirosława Kątnadr Aleksandra Piotrowska i dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
– Podczas pracy nad „Pomocnikiem” myślałam o tych wszystkich historiach, które do mnie docierają, o zagubionych nastolatkach borykających się z depresją, lękami i izolacją – mówi Magdalena Jaranowska. – Dużą motywacją były też bezpośrednie spotkania z podopiecznymi programu „Pajacyk”. To wspaniała młodzież, która potrzebuje wsparcia dorosłych, specjalistów, a przede wszystkim – rodziców i opiekunów. To właśnie do nich kierujemy tę publikację. Liczę, że znajdą w niej wiele cennych wskazówek, które pomogą im lepiej zrozumieć swoje dziecko i przyczynią się do poprawy ich relacji z dziećmi – dodaje.
– Moje doświadczenia w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazują, jak wielka jest potrzeba, aby rozkodowywać trudności komunikacyjne, które pojawiają się w rodzinie – tłumaczy Nina Mocior. – Pisząc „Pomocnik”, uświadomiłam sobie, że rodzice otwarci na refleksję i szukanie wsparcia mają prawdziwą supermoc oraz że niezwykle trudno jest zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące zdrowia psychicznego w tak krótkiej publikacji. Nasz „Pomocnik” jest początkiem drogi do zrozumienia oraz szukania wsparcia dla siebie i swojej rodziny – dodaje.
W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją na łamach Gazeta.pl czytelnicy mogą zapoznać się z szeregiem merytorycznych materiałów i rozmów z ekspertami. Akcja jest widoczna na stronie głównej portalu, w mediach społecznościowych i na stronie Librus.pl, a wspiera ją promocja w radiostacjach i kinach.
– Bardzo się cieszę, że powstał „Pomocnik”, publikacja niezwykle dziś potrzebna, a przy tym – mamy nadzieję – przystępna i pomocna – mówi Paulina Dudek. – Jestem dumna, że udało nam się ją stworzyć we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz gronem mądrych i uznanych ekspertek: Mirosławą Kątną, dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską i dr Aleksandrą Piotrowską. Tym, co najbardziej poruszyło mnie przy pracy nad „Pomocnikiem”, była wyłaniająca się z wielu rozmów dojmująca samotność nastolatków w kryzysie psychicznym. Ale także samotność ich rodziców i opiekunów – obwiniających się, zawstydzonych, zagubionych, często również potrzebujących pomocy. Głównym celem, który nam przyświecał, było więc to, by nikt nie musiał się tak czuć.
„Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” można pobrać bezpłatnie na stronie Pomocnik.org oraz w księgarni internetowej Publio.pl. Więcej informacji na temat powstania „Pomocnika” można znaleźć w artykule Pauliny Dudek na Weekend.Gazeta.pl.
***
Weekend.Gazeta.pl to nowoczesny i atrakcyjny wizualnie serwis premium, w którym publikowane są między innymi reportaże, pogłębione wywiady i rozbudowane sylwetki, a artykuły ilustrowane są wielkoformatowymi zdjęciami. Magazyn Weekend.Gazeta.pl łączy najwyższą dziennikarską jakość z najlepszymi wynikami zasięgowymi w swojej kategorii. Serwis jest liderem wśród magazynów online – według badania Mediapanel w styczniu 2022 r. odwiedziło go 3,4 mln użytkowników (real users), którzy wykonali 8,8 mln odsłon.

Polska Akcja Humanitarna od blisko 30 lat niesie pomoc cierpiącym w wyniku konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. W tym czasie dotarła ze wsparciem do ponad 13 mln osób w ok. 50 krajach na całym świecie. Fundacja prowadzi w Polsce także program „Pajacyk”, w ramach którego oferuje dożywianie dzieci i młodzieży oraz pomoc psychospołeczną dla nich. Więcej informacji na stronie www.pah.org.pl oraz www.pajacyk.pl.