X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Więcej dzieci radzi sobie z myszką niż z jazdą na rowerze

Więcej dzieci radzi sobie z myszką niż z jazdą na rowerze

reklama


Przeprowadzone przez AVG badanie z serii „Digital Diaries” sprawdziło wpływ nowych technologii na dzieci. Przepytano 2200 matek posiadających dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia i miały dostęp do internetu.

Jak wynika z raportu AVG, dziś więcej dzieci potrafi grać na komputerze – aż 58% – niż pływać (20%) czy jeździć na rowerze (52%).

Myszka i smartphone są prostsze niż sznurowadła

Jednak nie tylko aktywność fizyczna jest w defensywie. Z badania wynika, że tylko co dziesiąte dziecko potrafi zawiązać sznurowadła, przy blisko 3/4 dzieci w wieku od 2 do 5 lat, które nie mają problemów z obsługą myszki komputerowej.

Młodzi użytkownicy nowoczesnych technologii świetnie też radzą sobie z obsługą aplikacji w smartphone’ach. Już 21% cztero i pięciolatków nie ma z tym problemów. Ale ta granica systematycznie się obniża, bo dwu i trzylatki nie zostają daleko w tyle – 17% z nich posiada taką samą umiejętność. Potwierdza to tylko fakt, że z każdą chwilą obniża się granica, kiedy dzieci doświadczają swojego pierwszego kontaktu z nowymi technologiami.

Niestety źle wypada przygotowanie najmłodszych do nieprzewidzianych bądź niebezpiecznych sytuacji. Podczas gdy 28% dzieci potrafi wykonać połączenie z telefonu komórkowego, tylko co piąte radzi sobie z wykręceniem numeru alarmowego.

Co warte podkreślenia, badanie nie wykazało większych różnic jeśli chodzi o płeć. Np. z grami komputerowymi obeznanych jest 58% chłopców oraz 59% dziewczynek, a z telefonami komórkowymi odpowiednio 28% i 29%.

Różne kraje, różne umiejętności

Ciekawie prezentują się wyniki dotyczące poszczególnych krajów. Dla przykładu 44% małych Włochów potrafi korzystać z telefonu komórkowego, natomiast taką samą umiejętnością legitymuje się jedynie 25% najmłodszych Amerykanów. Ci z kolei wypadają najlepiej na polu obsługi aplikacji w smartphone’ach i tabletach – w tym przypadku blisko co trzecie amerykańskie dziecko nie ma z tymi czynnościami problemów.

Młodzi Brytyjczycy przodują z kolei w grach komputerowych – taką umiejętność posiada 70% dzieci na Wyspach. Z myszką z kolei najlepiej radzą sobie mali Francuzi, gdzie tę umiejętność opanowało 78% badanych, a w USA „tylko” 67%.

Otwarta pozostaje kwestia, jak zmiany, na które zwraca uwagę badanie AVG, wpłyną na rozwój najmłodszego pokolenia i jego dorosłe życie.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail