X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Komisja Europejska zbada, czy Apple jest członkiem kartelu

Komisja Europejska zbada, czy Apple jest członkiem kartelu

reklama


Przepisy chroniące konkurencję na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, zawarte w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zakazują między innymi zawierania porozumień między przedsiębiorcami, „których celem lub skutkiem jest zapobieżenie, ograniczenie lub zakłócenie konkurencji wewnątrz rynku wewnętrznego” (art. 101 TFUE). O tego typu działanie podejrzewany jest Apple i 5 wydawnictw: Hachette Livre (Francja), Harper Collins (USA-Wielka Brytania), Simon & Schuster (USA), Penguin (Wielka Brytania) oraz Georg von Holtzbrinck (Niemcy).

Bruksela kontra nielegalne porozumienia

Siedziby wymienionych firm zostały skontrolowane już w marcu przez unijnych urzędników oraz pracowników U.K. Office of Fair Trading, brytyjskiego odpowiednika naszego UOKiK. Po tym, gdy do akcji wkroczyła Unia Europejska, Brytyjczycy zawiesili prowadzone postępowanie. Przeprowadzone inspekcje i kontrole dały najwidoczniej wystarczające podstawy do formalnego wszczęcia postępowania antymonopolowego przez Brukselę.

W najnowszym oświadczeniu opublikowanym przez Komisję Europejską czytamy:

Komisja przeprowadzi szczegółowe postępowanie, którego celem jest zbadanie czy wymienione grupy wydawnicze i firma Apple zawarły nielegalne porozumienia, bądź też stosowały uzgodnione praktyki, których celem lub skutkiem było zakłócenie konkurencji na rynku wewnętrznym UE.

Domniemane porozumienie miałoby określać ceny oraz zasady sprzedaży e-booków. Ściślej ujmując, mówi się o windowaniu cen na takie poziomy, które uniemożliwiały mniejszym detalistom pośredniczenie w sprzedaży elektronicznych książek, zawężając to grono tylko do tych, którzy mogli pozwolić sobie czasowo na niższe marże.

Skąd tu Apple? Jakiś czas temu firma uruchomiła sklep z e-bookami (iBookstore),w którym internauci mogą kupować książki w elektronicznych formatach i ściągać je na swoje iPady czy iPhone’y. O tym, że Apple mógłby pozwolić sobie na zmniejszenie zysków od sprzedaży nikogo przekonywać nie trzeba.

Giganci pod lup Komisji Europejskiej

To już nie pierwszy raz, gdy Komisja wszczyna śledztwo w sprawie dotyczącej jednej z amerykańskich spółek związanych z branżą IT. W 2004 roku postępowanie antymonopolowe wszczęte wobec Microsoftu zakończyło się nałożeniem na firmę Billa Gatesa gigantycznej kary w wysokości 497 mln Euro. W późniejszych latach potentat z Seattle otrzymywał zresztą kolejne.

Jeszcze dotkliwiej Komisja ukarała jednak Intela. Stosowanie ukrytych rabatów na procesory, mające na celu wyniszczenie konkurentów, a w szczególności AMD, kosztowało firmę aż 1,06 mld Euro!

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail